Jump to content

sera siporax vs sera biopur forte


mgr

Recommended Posts

Προσπαθώντας να στήσω το ενυδρείο και επιλέγοντας βιολογικό  υλικό για το φίλτρο, απέκτησα μια απορία. Παράκληση τα φώτα σας. η sera παρουσιάζει και τα δυο υλικά ( sera siporax και sera biopur forte) ως βιολογικά φίλτρα, κατάλληλα για αποικισμό αερόβιων και αναερόβιων βακτηριδίων, που βοηθούν στην διάσπαση των νιτρωδών και της αμμωνίας. στην όψη και στην δομή φαίνονται σχεδόν ίδια. οποίο κι αν χρησιμοποιήσω θα έχω το ίδιο αποτέλεσμα ? πρέπει να τα χρησιμοποιήσω συνδυαστικά ? σας παραθέτω και τις οδηγίες που βρήκα και για τα δυο υλικά        

post-61632-0-57359700-1447618916_thumb.jpg

post-61632-0-68265700-1447618944_thumb.png

post-61632-0-10972300-1447618960_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Βάλε ελαφρόπετρα, φθηνή (τσάμπα) και αποτελεσματική, με 2 Ευρώ γεμίζεις το φίλτρο και θα σου μείνει για να αλλάζεις μετά,

αρκει να την πλύνεις πολύ καλά να φύγει η σκόνη

http://www.praktiker.gr/p/elafropetra-6-12mm-12lt-7290

 

Αν θες SERA βάλε siporax, υπάρχει και χυμα με 5 Ευρώ περίπου το λίτρο

 

Link to comment
Share on other sites

taki σε ευχαριστώ έχω γεμίσει τα μισά κάνιστρα biopur forte και επειδή θα βγάλω το carbon  από το κάτω κάνιστρο έπρεπε να συμπληρώσω υλικό η ελαφρόπετρα είναι ότι πρέπει νομίζω :) (και οικονομική).

Link to comment
Share on other sites

taki σε ευχαριστώ έχω γεμίσει τα μισά κάνιστρα biopur forte και επειδή θα βγάλω το carbon  από το κάτω κάνιστρο έπρεπε να συμπληρώσω υλικό η ελαφρόπετρα είναι ότι πρέπει νομίζω :) (και οικονομική).

Link to comment
Share on other sites

Ωραία,

βάλε τότε να περνάει πρώτα το νερό απο το biopur forte και μετά απο την ελαφρόπετρα, θα είναι καλύτερα, όχι ότι θα έχεις πρόβλημα με ότι σειρα και να τα βάλεις

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ και πάλι :bowdown:  :bowdown:  

Link to comment
Share on other sites

To Biopur forte είναι ο προκάτοχος του Siporax

Το πρώτο έχει μικρότερο μέγεθος και κατά συνέπεια διευκολύνει, σε περιπτώσεις μικρότερης χωρητικότητας φίλτρων.

Επίσης φθείρεται αρκετά περισσότερο από το siporax (όταν παλιώσει), αλλά σε κομμάτια όχι σε "άμμο" (όπως κάνει το siporax).- 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...