Jump to content

Clownfish "δαγκωνει" τα star polyps


Marou

Recommended Posts

Καλησπερα στην παρεα, εδω και ενα μηνα εχω πιασει πολλες φορες την θηλυκή clown (οχι δεν εχει γεννησει ποτε απλα ειναι απο τα δυο κλουν το μεγαλυτερο και υποθετω πως ειναι θηλυκό) να δαγκωνει το σωμα απο τα star polyps σαν να "θυλαζει" (ναι ακουγεται αστειο αλλα ειναι οτι πιο παραστατικο βρηκα για να το εξηγησω χαχα).Δεν δειχνει να τα τρωει απλα τα βαζει στο στομα. Φυσικα μετα απο αυτο το ψαρι αποκτα ασπρα και μαυρα στιγματα στο προσωπο που μετα απο 1-2 μερες φευγουν, προφανως επειδη ειναι τοξικο κοραλλι. Εχει τυχει σε κανεναν αυτο; Εχει κανεις ιδεα για ποιον λογο μπορει να το κανει αυτο; Σημειωνω οτι το ψαρι δεν εχει κανενα προβλημα, τρωει με απειρη λαιμαργία οτι πεφτει στο ενυδρειο. Δυστυχως φωτο/βιντεο δεν ειναι δυνατον να τραβηξω λογο του οτι οι ωρες που γινεται αυτο ειναι τυχαιες.

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχεις γιωργο,φυσιολογικο ειναι και κανονικα το κανουν αυτο στην ανεμωνη.

Εχω δει αναφορες οτι με αυτο τον τροπο(εκτος απο την επαφη) αποκτουν/συντηρουν και την ανοσια που εχουν στις τοξινες της.Υπαρχουν κ αλλες θεωριες αλλα κανεις δεν ξερει ποια ισχυει.

Και μερικα βιντεακια για να μην ανησυχεις

Και εδω ενα αλλο που το κανει σε αλλο κοραλι,οπως στη δικη σου περιπτωση

 

Οταν ειχα δει και εγω να το κανουν τα δικα μου στην ανεμωνη ειχα τρελλαθει.Απο τις πολυ ομορφες/ιδιαιτερες/αστειες στιγμες που πραγματικα λες τι αλλο θα δω ακομα σε αυτο το χομπυ του θαλασσινου :bigemo_harabe_net-143:

 

Τα ασπρα στιγματα τα βγαζει μονο εκει ε?Οχι και στο υπολοιπο σωμα.Σε ρωταω μηπως ειναι ick κτλ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε υπερ ευχαριστω για την απαντηση σου! Δεν ειναι ick ευτυχως, ειναι σαν να ασπριζει το δερμα της, χθες ηταν πεντακαθαρο, σημερα αφου την ειδα να κανει παλι τα κολπα της με το gsp ειχε παλι ερεθισμενο δερμα, και εγω στην αρχη ετσι νομιζα οτι ισως ηταν ick  και μουλιασα 1-2 φορες τα πελετ με φρεσκο σκορδο. Αλλα τελικα καταλαβα οτι ηταν απο αυτο. 

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε συ γιωργο γιατι ανησυχησα :thumbsu:

Τα μαυρακια,οπως και ευτυχως τα ασπρα στιγματα,τα βγαζει απο αυτο που ανεφερες παραπανω!

Ισως να προσαρμοστει στην πορεια....ισως και να του βαλεις ανεμωνη :usd:  :usd:  :usd:  :usd:  :usd:

Για πλακα το λεω ε! :usd:

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα ανεμωνη θελουν το ξερω, αλλα δεν μπορω να βαλω σε αυτο το ενυδρειο δυστυχως. Προς το παρον τους κανουν host οι εφυλιες! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...