Jump to content

Διακόσμηση ενυδρείου


Recommended Posts

γεια σας παιδια γενικος εσας εμπιστευομαι σε καθε μου απορια για το ενυδρειο μ και πιστευω οτι με βοιθατε παραπολυ σημερα θα ηθελα να ρωτισω αν ενα μαυρο background με μαυρο λεπτο χαλικι θα τεριαξει ομορφα θα το φιτεψω ομος και σκευτομαι να βαλω και μια ρυζα φοτισμο κτλ... ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα θα ειναι.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

κατι τελευτεο που ξεχασα πιστευετε οτι το μπλε θα πιγενε περισοτερο?? (μπορει να ειναι λιγο γελια αυτα που λεω απλα θα ηθελα να μαθω μερικα πραγματα παραπανο 

Link to comment
Share on other sites

Ναι για το φόντο λέω που είναι μαύρο και μπλε λέω να πάρω μαύρο λεπτό χαλίκι έχτος και αν έχετε κάποια καλητερη ιδέα Θα βάλω 3-4 φυτά 2 mikrogeophagus ramirezi και 6 neon tetra

Link to comment
Share on other sites

τα ραμιρεζι θελουν λιγο ποιο ειδικες συνθηκες νερου .... πιο μαλακο και οξινο..το αναφερω σε περιπτωση που δεν το ηξερες η κατι τετοιο...

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που τα ψάριαεδεν ενοχλούνται ή βλαπτονται από την διακόσμηση, τότε αυτή είναι προσωπική υπόθεση του καθενός! Το μαύρο χαλικάκι και το μαύρο φόντο, θα είναι εντυπωσιακό ιδιαίτερα αν συνδυαστεί με κάποια έντονα πράσινα φυτά. Ίσως και τα ψάρια σου βγάλουν πιο έντονα χρώματα (σε συνδυασμό πάντα και με άλλες παραμέτρους). Εμένα πάντως δε μου πολυαρέσει το μαύρο χαλικάκι, γιατί μου φαίνεται αφύσικο και ψεύτικο. Αλλά όπως είπα και πιο πάνω, γούστα είναι αυτά! Και το σκούρο μπλε φόντο θα το δοκίμαζα.

Επίσης, πέρα από κάποιες ιδιαιτεροτητες που έχουν τα ramirezi, η άμμος τους ταιριάζει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Απλά η άμμος πιστεύω ότι θα μ βγει σε κακό από άποψη καθαριότητας να αλά θα είναι ποιο ορεο έχω 60-70 λίτρα γνωρίζω καλά για τα ramirezi απλά αν δεν μ βγενουν οι καταλιλες συνθήκες νερού θα βάλω κάποιο ιδούς φάρμακο?? Σήμερα έβαλα ένα μικρό χρυσόψαρο για 2 βδομάδες το λιγότερο χωρίς υπόστρωμα γτ περιμένω να βάλω να βάλω το καινούργιο και μέχρι τότε ελπίζω να έχει φτάξει η βιολογία (βακτήρια και αντί χλοριο έχω σκοπό να βάζω)

Link to comment
Share on other sites

Απλά η άμμος πιστεύω ότι θα μ βγει σε κακό από άποψη καθαριότητας να αλά θα είναι ποιο ορεο έχω 60-70 λίτρα γνωρίζω καλά για τα ramirezi απλά αν δεν μ βγενουν οι καταλιλες συνθήκες νερού θα βάλω κάποιο ιδούς φάρμακο?? Σήμερα έβαλα ένα μικρό χρυσόψαρο για 2 βδομάδες το λιγότερο χωρίς υπόστρωμα γτ περιμένω να βάλω να βάλω το καινούργιο και μέχρι τότε ελπίζω να έχει φτάξει η βιολογία (βακτήρια και αντί χλοριο έχω σκοπό να βάζω)

Ποιες ειναι οι συνθηκες που θελουν τα ραμ γνωριζεις; Αυτη η ερωτηση απανταει ακριβως στην ερωτηση σου για το φαρμακο.

Εβαλες το χρυσοψαρο για να στρωσεις το φιλτρο; Ποιος σου το ειπε αυτο; Αυτο εδω το διαβασες;

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το χρυσόψαρο για να βοηθήσει λίγο στην βιολογία και σε καμία βδομάδα που θα έχω τα χρήματα θα πάρω τα φυτά κτλ (προσωπικά θα πάρω τεστ) για να έχω το κεφάλι μ ισιχο και μετά όταν δω ότι είναι καταλιλες οι συνθήκες θα βάλω και τα ψαράκια παρακολουθοντας τον πρώτο καιρό ιδικά την αμονια

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το ξεκινας λαθος κι απλα θα καψεις το ψαρι! Και αντε και την γλυτωνει, τι θα το κανεις μετα;

Τα ραμ θελουν πολυ καλη ποιοτητα νερου με μηδενικα νιτρικα. Δεν υπαρχει καποιο φαρμακο γιαυτο. Αυτο σημαινει πολυ προσοχη στις συνθηκες νερου και συχνες αλλαγες. Πιθανον και πολλα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Τα ραμ θελουν αμμο,ειναι μικρογεωφαγοι και σκαβουν.

Σε 60-70 λιτρα,μπορεις να βαλεις ενα ζευγαρι.

Δεν υπαρχει φαρμακο για να φτιαξεις τις συνθικες του νερου,αυτο το φτιαχνεις ειτε με α/ο ειτε με τυρφη.

Ομως τα ραμ θελουν σταθερες συνθικες και οχι πολλα σκαμπανευασματα.

Link to comment
Share on other sites

Τότε άμμο θα βάλω δεν έχω σκοπό να πηραματιστω μόλις έχω συγκεκριμένα πράγματα που θέλω να κάνω για αυτό ρωτάω και εσάς για να κάλυψω την κάθε λεπτομέρεια σας ευχαριστώ παντός για την βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

μολις τωρα ειδα τημες για την αμμο ομος μ εκανε κατι πολυ εντιποση τα 5 κυλα απο αυτη http://www.aquavivere.gr/shop-products/psaria-chwmata-upostrwmata-europet-bernina/-aquarium-soil-sand-light-white-5-kg κανει 8 ευρο και τα 10 κιλα απο αυτη http://www.aquavivere.gr/shop-products/psaria-chwmata-upostrwmata-europet-bernina/aquarium-soil-sand-10-kg κανουν 10 ευρο γιατη τοσο μεγαλη διαφορα??? το το ξεχοριστο εχει η πρωτη

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη είναι τύπου carat και όσο να πεις είναι πιο ακριβή. Η δεύτερη είναι απλή, κανονική, άμμος ενυδρείου. Τέτοια έχω βάλει εγώ, μια χαρά μου φαίνεται, δεν μεταβάλει τις τιμές του νερού και δεν σβολιάζει καθόλου. Στη φωτογραφία παρακάτω μπορείς να δεις πως φαίνεται.

Θα πρέπει να προσέξεις το χρώμα άμμου που θα βάλεις. Στη λευκή άμμο φαίνεται η παραμικρή βρωμιά, σε μία σκουρόχρωμη όχι και τόσο.

post-61171-0-74483300-1448356369_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - manos3
Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να στρωσεις το ενυδρειο σου να φτιαξεις κρυψωνες να κανεις επεξεργασια στο νερο να βαλεις αμμο ( κατα προτιμηση) και μετα να βαλεις μεσα τα ραμιρεζακια

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ να βάλω καφέ για 2 λόγους τιμή που δεν με νοιάζει τόσο αλά το σκέφτεσαι κύριος για την βρομια θα το φυτεψω ελπίζω ναι χρειαστώ άλλο υπόστρωμα για τα φυτά (θα έχω κανονικά λίπασμα)

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το χρυσόψαρο για να βοηθήσει λίγο στην βιολογία και σε καμία βδομάδα που θα έχω τα χρήματα θα πάρω τα φυτά κτλ (προσωπικά θα πάρω τεστ) για να έχω το κεφάλι μ ισιχο και μετά όταν δω ότι είναι καταλιλες οι συνθήκες θα βάλω και τα ψαράκια παρακολουθοντας τον πρώτο καιρό ιδικά την αμονια

 

Τι θα το κάνεις μετά ; :)

 

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω στο χωράφι να βγάλω και μια ρίζα να την απολιμανω καλά οπός έχω δει από φόρουμ και αν οι συνθήκες είναι καταλιλες θα βάλω σιγά σιγά τα ψάρια (δυστυχώς θα τα βάλω όλα μαζί γτ δεν μπορώ να πληρώσω μεταφορικά κάθε φορά για αυτό και μ έρχεται πολύ ποιο φτηνά) τα πετ σοπ στην περιοχή π μένω είναι κλέφτες και απατεώνες συγνώμη π το λέω αλά δεν τους έχω καμία εμπιστοσύνη ούτε καν στα ψάρια τους επιδι έχουν πολα ενυδρεία και ψάρια δεν σήμενει ότι τα προσέχουν

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...