Jump to content

Ενυδρείο Nano;


Recommended Posts

Καλησπέρα

Έχω ένα μικρό ενυδρείο 16L, το οποίο ήταν σπίτι για τις 2 νεροχελώνες που έχω! Τώρα που οι χελώνες μεγάλωσαν πήραν ένα μεγαλύτερο 120L, οπότε το μικρό μου έχει μείνει χωρίς να έχω να το κάνω κάτι! Σκέφτηκα λοιπόν, να βάλω ψάρια μέσα εφόσον αυτό είναι εφικτό!
 

Μιας και δεν έχω καθόλου εμπειρία με ψάρια, θέλω για αρχή να μου πείτε αν κάτι τέτοιο σε τόσα λίγα λίτρα είναι εφικτό, εννοείται με εξοπλισμό (αντίσταση για θέρμανση και μικρό εξωτερικό φίλτρο) και αν ναι τι ψάρια και πόσα να βάλω (1-2;). Αν έχω όντως επιλογές θα ήθελα να μην βάλω 1 μόνο του αν πάντα αυτό είναι εφικτό!!
 

Επίσης επειδή είναι μικρό σκέφτηκα πως θα ήταν πολύ καλή ιδέα αν θα μπορούσε να είναι φυτεμένο, μιας και ότι λάθη θα γίνουν μιας και δεν γνωρίζω, θα είναι μικρής κλίμακας και στην τελική δεν έγινε κάτι για ενυδρείο 16L.! Εννοείται πως θα μπει 1 ευκολο φυτό και όχι παραπάνω και πως υπάρχει δυνατότητα φωτισμού αλλά όχι CO2.
 

Περιμένω γνώμες για το αν κάτι απ όλα αυτά είναι δυνατόν σε αυτά τα λίτρα ή να το κάνω φίλτρο για το μεγαλύτερό μου ενυδρείο :)  

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

 

άποψή μου είναι ότι σε τόσα λίγα λίτρα, μόνο έναν μονομάχο θα μπορούσες να βάλεις και πάλι με προσοχή. :)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι της  άποψης οτι οριακά θα μπορούσες να βάλεις ένα μονομάχο. Από φυτά μια δυο anubias nana petite δεμένες σε ένα μικρό ξύλο και ίσως κάποιο φυτό επιφανείας. Πάντως κατα τους καλοκαιρινούς μήνες η διατήρηση του θέλει προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά όταν βλέπω οικογένειες να αγοράζουν στα παιδιά τους ψάρια τους παίρνουν χρυσόψαρα και παρά όλες τις συνθήκες καταφέρνουν να ζήσουν για καιρό. Δεν θα ήταν καλύτερα να βάλω χρυσόψαρο γι αυτόν και μόνο τον λόγο; ή έχει κάποια άλλη απαίτηση

 

 

Πάντως κατα τους καλοκαιρινούς μήνες η διατήρηση του θέλει προσοχή.

Θες να μου εξηγήσεις γιατί δεν καταλαβαίνω τι εννοείς;

Όσο αφορά το φύτεμα δεν υπάρχει θέμα με τα λίτρα έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Αχιλλεα αλλο ζουν και αλλο επιβιωνουν!

Θες το ζωντανο που παιρνεις να το εχεις ευτυχισμενο! Δυστυχως σε αυτες τις διαστασεις δεν μπορει να ζησει κατι!

Τους καλοκαιρινους μηνες τους αναφερει γιατι θα σου αυξηθει πολυ η θερμοκρασια αφου ειναι μικρο το ενυδριακι!

Με το φυτεμα οκ αρκει να βρεις λυση για co2 αν και δυο ανουμπιες δεν θα εχουν σοβαρο προβλημα!

Εγω σου προτεινω να βαλεις μονο καμια δυο γαριδουλες!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά όταν βλέπω οικογένειες να αγοράζουν στα παιδιά τους ψάρια τους παίρνουν χρυσόψαρα και παρά όλες τις συνθήκες καταφέρνουν να ζήσουν για καιρό. Δεν θα ήταν καλύτερα να βάλω χρυσόψαρο γι αυτόν και μόνο τον λόγο; ή έχει κάποια άλλη απαίτηση

 

 

Θες να μου εξηγήσεις γιατί δεν καταλαβαίνω τι εννοείς;

Όσο αφορά το φύτεμα δεν υπάρχει θέμα με τα λίτρα έτσι;

 

Αυτο που λες δεν ειναι σωστο ομως.

Δεν ξερεις ποσο ζουν τα χρυσοψαρα εκει που τα βαζουν.

Ενα χρυσοψαρο ζει περιπου 25 χρονια αν το βαλεις σε ενα μικρο ενυδρειο και το κρατησεις 2 χρονια αυτο δεν σημαινει οτι εζησε καιρο..

Ενα χρυσοψαρο θελει περιπου 30 λιτρα νερο,οπωτε καταλαβαινεις οτι τα 16 λιτρα δεν κανουν γι αυτο.

Το ενυδρειο ειναι πολυ μικρο και πολυ σωστα σου ειπαν οτι ειναι οριακο για ενα μονομαχο και με πολυ λιτο διακοσμο για να μη σου φαει περισσοτερα λιτρα.

Οι συνθικες σε ενα μικρο ενυδρειο αλλαζουν πολυ γρηγορα κα αυτο δεν ειναι καλο για τα ψαρια,γι αυτο σου εγραψαν οτι θελει προσοχη.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι αν έβαζες ένα δυο φυτάκια και έναν μονομάχο σε κάποιο ιδιαίτερο χρώμα θα ήταν σούπερ ☺

Στάλθηκε από το E2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...