Jump to content

Recommended Posts

Μετά από πολυυυυυ καιρό με τελείωσε το ΚΝΟ3, Βεβαία προτού με τελειώσει σαν καλός χομπιστας παρήγγειλα την τελευταία στιγμή :) από γνωστό μου χημείο...

 

...και μου ήρθε ο πρώτος κεραυνός εν αιθρία, με είπαν ότι απαγορεύτηκε η πώληση του.

Δοκίμασα και από αλλού (χημικά εργαστήρια φαρμακεία κτλ) αλλά τσίφος όλοι με λένε το ίδιο, πλέον αρχίζει να με πιάνει κρίση γιατί με τελείωσε εδώ και 2 μέρες το ΚΝΟ3 και τα νιτρικά μου είναι ΜΗΔΕΝ.

 

Δεν ξέρω αν εδώ στα μέρη μου τα πήραν πολύ σοβαρά με της απαγορεύσεις και δεν πουλούν πλέον, για αυτό ρωτώ μήπως ισχύει κάτι παρόμοιο και με την Αθήνα ή Θεσσαλονίκη; Μήπως ξέρει κανείς από που μπορώ να παραγγείλω ώστε να με έρθει άμεσα; Μήπως του περισσεύει κανενός κανένα κιλό ΚΝΟ3 να του το αγοράσω;

 

Από ότι καταλαβαίνεται καίγομαι όχι μόνο μην χάσω τα φυτά μου αλλά μην αποκτήσω και αλγης που καραδοκούν σαν καρτάλια.

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο μεχρι να βρεις αυτο που ψαχνεις ,μπορεις να κανεις μια ερωτηση σε γεωπονικα μαγαζια.

Πολοι πουλανε με το κιλο.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο μεχρι να βρεις αυτο που ψαχνεις ,μπορεις να κανεις μια ερωτηση σε γεωπονικα μαγαζια.

Πολοι πουλανε με το κιλο.

 

Αυτο που πουλανε δεν εχει την καθαροτητα που εχει αυτο που πουλανε

τα μαγαζια με χημικα ειδη.

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο μεχρι να βρεις αυτο που ψαχνεις ,μπορεις να κανεις μια ερωτηση σε γεωπονικα μαγαζια.

Πολοι πουλανε με το κιλο.

τουλάχιστον στη περιοχή μου δεν βρήκα κάποιον να πουλά με το κιλό

 

Δυστυχώς και αυτή πωλούν 25κιλα σακιά 

 

Αυτο που πουλανε δεν εχει την καθαροτητα που εχει αυτο που πουλανε

τα μαγαζια με χημικα ειδη.

είναι ένα θέμα και αυτό, βρήκα κάπου και γράφει 60% ΚΝΟ3 και βοηθητικές ουσίες, τη ουσίες είναι αυτές και τη θα προκαλέσουν στα φυτά ή στα ψάρια δεν ξέρω όποτε δεν το βασίστηκα. 

 

 

Μάλλον θα αναγκαστώ να ρίξω με μεγαααααααααλη προσοχή λίγο αμμωνία, τόσο ώστε με βάση το Ph του ενυδρείου να μην ξεφύγω από τα επιτρεπτά όρια του ΝΗ3 και πάθουν ζημιά τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

θεωρητικά ναι και μάλλον θα καταλήξω εκεί απλά το βιαζόμουν για αυτό ήθελα από Ελλάδα.

Από εξωτερικό θα μου αργήσει και έως ότου με έρθει θα πρέπει να βρω εναλλακτικές λύσεις.

 

ΥΓ

όλοι από εξωτερικό παίρνεται ΚΝΟ3;

Στείλτε καμιά σελίδα να δώ :)

Link to comment
Share on other sites

Σου στελνω μια σελιδα που εχει ολες τι σκονες και σε καλες τιμες και χωρις μεταφορικα,ειναι απο Αγγλια.

Δεν εχω παρει ακομα απο εκει,αλλα εχω σκοπο.

Ριξε μια ματια http://www.co2art.co.uk/collections/aquarium-fertilizers

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε, τους πείρα τηλ. και μου είπαν ότι έχουν και κοστίζει 2,5 ευρώ αλλά πρέπει να κάνω πρώτα κατάθεση και μετά αφού δουν ότι πείρα τα λεφτά θα ετοιμάσουν το πακέτο και θα στείλω εγώ μια κουριερ να το παραλάβει, είναι λίγο χρονοβόρο για αυτό ψάχνω τώρα κάποιον γνωστό να πάει να το αγοράσει και να μου το στείλει με το κτελ θα μου βγει ποιο φθηνό και ποιο γρήγορα θα το έχω.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...