Jump to content

Νέος Θαλασσινός


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΟΥ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟΥ :thumbup:

ΕΧΩ ΕΝΥΔΡΕΙΑΚΙ 100ΛΙΤΡΩΝ ΜΕ 10ΚΙΛΑ ΖΩΝΤΑΝΟ ΒΡΑΧΟ ΚΑΙ ΜΙΣΟ ΜΙΣΟ ΖΩΝΤΑΝΟ ΝΕΚΡΟ ΑΡΑΓΩΝΙΤΗ

ΕΝΑ SKIMMER SEACLONE 100 ME MAXI JET 1200

ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ 1000Χ

ΕΗΕΙΜ 2213 ΜΕ ΑΝΘΡΑΚΑ ΑΝΤΙΦΩΣΦΟΡΟ

ΕΝΑ UV RENA 11W ΜΕ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΗ 250Λ/Ω

AYTA ,TO ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 1 ΜΗΝΑ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΒΗΣΤΑ Η ΑΜΜΩΝΙΑ ΔΕ ΛΕΕΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 0.20 , ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ REDSEA

TI ΛΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΣΒΗΣΤΑ ΦΩΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΛΓΗΣ ,

ΝΑ ΡΗΞΩ STRESS ΖΥΜΕ

ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ???

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΑΙΔΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Κατ΄ αρχήν καλώς όρισες στο forum μας και ιδιαίτερα στην παρέα του τροπικού υφάλου, η οποία συνέχεια διευρύνεται.

Ένα μήνα μετά το αρχικό στήσιμο , η αμμωνία σου θα έπρεπε να είχε μηδενιστεί.

Θα σου επισημάνω ορισμένα πράγματα, μήπως μπορέσεις και εντοπίσεις κάποιο λάθος.

-Δοκίμασε να μετρήσεις την αμμωνία και με κάποιο άλλο τεστ.

Από τη στιγμή που στήνουμε το βράχο και την άμμο, δεν τα ξαναπειράζουμε. Δηλαδή, δεν αλλάζουμε συνέχεια "ντεκόρ", ούτε ανακατεύουμε την άμμο.

-Φροντίζουμε να εξασφαλίσουμε την καλύτερη δυνατή κυκλοφορία, σε όλες τις επιφάνειες του βράχου, τόσο στην μπροστινή, ορατή επιφάνειά του, όσο και στις πίσω, κρυφές περιοχές.

-Η λάμπα UV, είναι προτιμότερο να είναι κλειστή, μέχρι να ολοκληρωθεί ο κύκλος.

-Τα ενισχυντικά τύπου stress zyme, δεν προσφέρουν τίποτα.

-Παράλληλα με τις τιμές της αμμωνίας, παρατηρούμε την πορεία των τιμών των νιτρωδών και νιτρικών, για να βγάλουμε τα συμπεράσματά μας, για την πορεία του κύκλου.

Θα έλεγα, αφού εξασφαλίσεις τα πιο πάνω, να περιμένεις, με σβηστά τα φώτα.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

καλωσόρισες στο θαλασσινό aquazone!

o maxijet είναι αυτός που φοράει από το εργοστάσιο η τον έχεις αλλάξει?

.. το skimmer σου δεν έχει καλές κριτικές .. προσωπικά πιστεύω ότι αν είσαι προσεκτικός δεν θα έχεις πρόβλημα

όταν γράφεις Χ1000 σημαίνει ότι οι κυκλοφοριτές – αντλίες που έχεις έχουν ικανότητα να <φέρνουν βόλτα > 1000 φόρες τα λίτρα του ενυδρείου σου κάθε ώρα ..

μάλλον εννοείς Χ10 …

.. τα τεστ της RED SEA .. είναι αναξιόπιστα.. παρε και ένα άλλο από aquarium pharmaceuticals η salifert η tropic marine η seachem .. πιστεύω ότι θα το διαπιστώσεις και μόνος σου

καλή συνέχεια

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες και από εμένα στο θαλασσινό Aquazone…

Οι προλαλήσαντες με καλύψανε πλήρως…όπως ήταν αναμενόμενο!!!

Το μόνο που θέλω είναι καμιά foto από το ενυδρείο για να έχουμε και εικόνα για αυτό που μιλάμε… (όχι μία foto, αρκετές…)

Καλή συνέχεια…

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοι φιλοι

ευχαριστω για την αμμεση ανταποκριση σας,η αληθεια ειναι οτι εχω αλλαξει κανα δυο φορες

το ντεκορ του ενυδρειου μου !επισης ακομα δεν εχω μετρησει νιτρικα !Το σκιμμερ λετε να θελει αλλαγη (ειναι με το εργοστασιακο maxijet1200),πιστευεται οτι πρεπει να βαλω κανα κιλο βραχο ακομα.

Η κυκλοφορια ειναι 1400λ/ω

Οριστε μια φωτο

post-3887-1176847940_thumb.jpg

θα βγαλω κ αλλες με μικροτερη αναλυση

Επισης τι λετε για τις τ5 λαμπες της interpet ??? (www.seame.com)

Θα ημουν καλυμενος με 2χ36watt

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ??????????? :thumbup::buttrock::buttrock::wootwoot::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Οριστε αλλη μια φωτο

post-3887-1176848583_thumb.jpg

Ο βραχος πως σας φαινετε ??

Ενα καταστημα στον αλιμο λεει οτι φερνει Fiji ,να τον πιστεψω???(διοτι εχω διαβασει οτι δυσκολα βρισκεις στην Ελλαδα),να βαλω 5 κιλα ακομα ???Επισης εβγαλα κ το UV απ την πριζα!!!!!!!!

Ευχαριστω!!!!!!!!! :thumbup::buttrock::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο δείχνει το ενυδρείο σου.

Μπορείς να συμπληρώσεις λίγο ακόμα βράχο, για να δημιουργήσεις, περισσότερες κρυψώνες, κυρίως αριστερά.

Το skimmer, πιστεύω, ότι σε καλύπτει σε αυτή τη φάση, αργότερα, όταν η απαιτήσεις αυξηθούν, μπορείς να το αναβαθμίσεις.

Θα πρότεινα αργότερα, να ενισχύσεις το φωτισμό, προσθέτοντας στο φωτιστικό, του ενυδρείου σου, δύο ακόμα λάμπες Τ5, ώστε συνολικά να έχεις τέσσερις. Τρεις λευκές και μία ακτινική μπλε.

Παρατηρώ ότι έχεις κάποια κομμάτια βράχου Fiji. Ειδικά με το συγκεκριμένο βράχο, θα πρέπει να ξέρεις, ότι δεν πρόκειται για βράχο, που έχει ωριμάσει φυσικά, αλλά για κομμάτια κοραλλιών και διάφορων ασβεστιακών βράχων, που ποντίζονται για κάποιο χρονικό διάστημα στη θάλασσα, ώστε να εμπλουτιστούν με οργανισμούς.

Αυτό γίνεται γιατί απαγορεύεται η απομάκρυνση τμημάτων βράχων από τους υφάλους, βάσει της τοπικής νομοθεσίας.

Προσωπικά, δεν έχω καμιά εκτίμηση σε αυτό το είδος βράχου και προτιμώ τον φρέσκο Ινδονησιακό, που εισάγεται τακτικά στην Ελλάδα και είναι ολοζώντανος.

Θα σου συνέστηνα, λοιπόν, να προτιμήσεις τέτοιου είδους βράχο, στην επόμενη αγορά σου, ο οποίος θα βοηθήσει πολύ στην ωρίμανση και του υπόλοιπου βράχου, που διαθέτεις.

Όσον αφορά για την κυκλοφορία σου, θα σου συνιστούσα να τοποθετήσεις τους δύο μπροστινούς κυκλοφορητές σου, σε διαφορετικό ύψος, ώστε να μην είναι αντιμέτωποι.

Καλό είναι ο ένας να βρίσκεται ψηλά και ο άλλος στο ένα τρίτο πάνω από την άμμο. Θα πρέπει και οι δύο να είναι ελαφρώς στραμμένοι προς το βράχο, δημιουργώντας μια κυκλοτερή κίνηση.

Επίσης ένας κυκλοφορητής στο πίσω τζάμι, περίπου στη μέση, με οριζόντια κατεύθυνση, θα βοηθούσε πολύ στην καλή κυκλοφορία, στην πίσω επιφάνεια του βράχου.

Τέλος, απ' ότι παρατήρησα, ο βράχος σου δεν είναι τοποθετημένος σε βάση. Αυτό αργότερα μπορεί να σου δημιουργήσει προβλήματα, από τα συσσωρευμένα οργανικά υπολείμματα και τα διάφορα ιζήματα. Αν μπορείς να το βελτιώσεις, τώρα που είναι αρχή, κατά τη γνώμη μου, καλό θα ήταν.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας !!!

ΘΑ κανω τις απαραιτητες βελτιωσεις κ θα επανελθω με νεες φωτο !!!!!

:thumbup::buttrock::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

αυτό που σου χρειάζεται ακόμα είναι ένα καλό τεστ φωσφορικών και NO3 φαντάζομαι για ΝΟ2 έχεις .. ( salifert , tropic marine )

φρόντισε να απομακρύνεις τη μαύρη <σκόνη> που έχεις γύρο από το βράχο .. .. η καλή κυκλοφορία νερού δεν την αφήνει να <κάτσει> ..τώρα ίσος χρειαστεί λίγη βοήθεια από σένα

μην ανάψεις φώτα πριν μετρήσεις φωσφορικά..

καλή συνέχεια με υπομονή .. :buttrock::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι

Η αληθεια ειναι οτι ακομα δεν εχω προμηθευτει τεστ για νιτρικα και νιτροδη ,με το σκεπτικο

οτι εφοσον δεν εχει πεσει η αμμωνια το ιδιο θα συμβαινει κ με τα υπολοιπα ! αλλα μαλλον πρεπει να προμηθευτω.

Επισης θα ηταν ευκολο να μου δωσετε μερικες πληροφοριες κ φωτο σχετικα με βαση για ζωντανο βραχο

εκανα κατι προχειρο απο σωληνα pvc ,αλλα θα προτημουσα να βαλω τετραγωνα κομματια πλεγι γκαλς η γυαλιου πανω στην αμμο και εκει πανω να ακουμπισω τον βραχο .

Τι λετε ???

Ευχαριστω :thumbup::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Αν ανατρέξεις σε παλαιότερες συζητήσεις μας, θα βρείς πολλές επιλογές στην κατασκευή της βάσης.

Πάντως ο αυτοσχεδιασμός και η φαντασία του χομπίστα, διαδραματίζουν σπουδαιότατο ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...