Jump to content

Δίσκους...τι λέτε να προχωρήσω;


akisk

Recommended Posts

Θα ήθελα τη γνώμη σας για το αν θα μπορούσε στο 230λ ενυδρείο μου να μπει ένα κοπαδάκι 4 δίσκων. Ουσιαστικά με ενδιαφέρει δίνοντάς σας διάφορα δεδομένα για χώρο, σύνθεση, εξοπλισμό και ρουτίνα συντήρησης να με συμβουλέψετε αν ένα τέτοιο εγχείρημα θα μπορούσε να είναι επιτυχημένο.

Τα λίγα πιστεύω ψάρια που έχω θα ήθελα να τα κρατήσω όλα αν δεν πρόκειται να δημιουργηθεί πρόβλημα.

Υπάρχουν Ζεύγος Apistogramma agassizii (+ τα 2 μικρά τους 50 ημερών) και 3xCrossocheilus siamensis (SAE)

Το ενυδρείο που έχω στην κατοχή μου έχει διαστάσεις 110 x 45 x 58.5 (Cayman 110 Pro) 230lt, υπάρχουν Πολλά ξύλα, λίγες πέτρες. Φιλτράρισμα: εσωτ. BluWave 07 filter (900 l/h) + εξωτ. Eheim 2224Pro.

Έχω βάλει τύρφη στο φίλτρο και υπάρχει μπουκάλα CO2 (1 φισ/δα ανά 3’’)

Το pH 7 με 7,2 η γενική σκληρότητα (GH) 6 και η ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ) 4.

Να παρατηρήσω ότι δεν υπάρχει περίπτωση αγοράς μεγαλύτερου ενυδρείου (για κάποια χρόνια έστω) και δεν σκέφτομαι να διώξω τα agassizii και τα μικρά τους (για τα SAE μπορεί και να το σκεφτώ).

Υπάρχει ΑΟ, πιθανόν να πάρω και ph controller για την μπουκάλα CO2 που έχω.

Αλλαγές νερού μπορούν να γίνονται 1 φορά / βδομάδα κοντά στο 30%. Τη θερμοκρασία θα την ανεβάσω από 26 σε 28.

Σε μια προσπάθεια με αυτά τα δεδομένα υπάρχει πιθανότητα επιτυχίας; Κατά τη γνώμη σας περίπτωση επιτυχούς αναπαραγωγής υπάρχει ή λόγο συγκατοίκων όποια agasizzii ή δισκάκια μπορεί να γεννηθούν είναι καταδικασμένα;

Δεν θα ήθελα ένα ενυδρείο που να κυνηγιούνται τα ψάρια συνέχεια μεταξύ τους λόγο χώρου ή σύνθεσης.

Τι λέτε να προχωρήσω;

post-38-1176816062_thumb.jpgpost-38-1176816139_thumb.jpgpost-38-1176816246_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - akisk
Link to comment
Share on other sites

Γιατι να μην προχωρησεις?Μην βιαστεις παντος να τους αγορασεις,

ριξε λιγο διαβασμα για το ειδος και θα τα πας μια χαρα.

Καλη συνεχεια απο μενα...

edit:Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου!!

Έγινε επεξεργασία - AquaBoy
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω σε όλα με τον Aquaboy. Διαβασματάκι και welcome to the discus world. Το ενυδρείο σου όντως είναι πολύ ωραίο αλλά και με τα δισκάκια θα γίνει άψογο. Καλή συνέχεια και θελούμε και φωτό!!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τους παραπανω φιλους,και θα ελεγα οτι τα υπολοιπα ψαρακια που εχεις ετσι κι αλλιως ειναι απολυτως συμβατα μεταξυ τους..!!!

η γνωμη μου ειναι να ψαχτεις για ενα πιστοποιημενο ζευγαρι,και να μεινεις εκει στο συγγκεκριμενο ενυδρειο με την συγκεκριμενη συνθεση.....

Link to comment
Share on other sites

Προχώρα το άφοβα!!! Οι δίσκοι ποτέ δεν έβλαψαν κανέναν μας :thumbup::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, Εκτός απο την τσέπη μας.

Συμφωνω και επαυξανω. :thumbup::buttrock:

akisk: καλως ηρθες στον μαγευτικο κοσμο των Δισκων!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Συμφωνω και επαυξανω. :thumbup::buttrock:

akisk: καλως ηρθες στον μαγευτικο κοσμο των Δισκων!!

Δυστυχώς ακόμη δεν έχω έρθει αλλά είναι πραγματικά μαγευτικά ψάρια.

Αυτό που θέλω είναι να γίνει σωστά από την αρχή και να μην ξεκινήσω κάτι που τελικά λόγο των συνθηκών που θα τους προσφέρω δεν θα είναι καλό ή αρκετό ώστε να έχουν μια όσο το δυνατό καλύτερη διαβίωση.

Από ότι ίσως έχετε καταλάβει δεν με ενδιαφέρει να "στοκάρω" ψάρια σε μια "ψαροκασέλα".

Με ενδιαφέρει να τους είναι ικανοποιητικό αυτό που μπορώ να προσφέρω ώστε και αυτά να με ανταμείψουν δείχνοντας την ιδιαίτερη συμπεριφορά που έχει το καθέ είδος, στο μικρό αυτό οικοσύστημα που τα φιλοξενεί. Αυτό μου αρέσει και αυτό με ηρεμεί τις λίγες στιγμές κάθε βράδυ που μπορώ να το απολαύσω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, Εκτός απο την τσέπη μας.

Σιγουρα παντως ειναι πιο οικονομικοι απο τα καζινο και τις π.....ες!!!!

Φιλε arisk ξεκινα αφοβα!!!Θα παθεις πλακα με τα δισκακια!!!!!!! :thumbup:

Και πραγματικα τ0ο ενυδριο σου ευννοει αυτο που θες......... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...