Jump to content

Recommended Posts

Πριν μια βδομάδα παρατήρησα λευκά σημάδια σαν fungus σε 2 απ' τα 12 corydoras που έχω.
Η συμπεριφορά τους δεν έχει αλλάξει,είναι δραστήρια,τρώνε κανονικά,σα να μην τρέχει τίποτα.
 
΄Εκανα θεραπεία με esha 2000 αλλά δεν είδα κάποια βελτίωση στην εμφάνισή τους.
 
Τα χαρακτηριστικά του ενυδρείου μου είναι εδώ..http://www.aquazone.gr/forums/topic/102107-anubias-a1000/#entry1075668
Δεν έχει αλλάξει τίποτα,εκτός απ' το ότι πλέον ακολουθώ full πρόγραμμα λίπανσης,ενώ και οι μετρήσεις εξακολουθούν να είναι οι ίδιες.
 
Καμιά ιδέα?

 

post-60292-0-08661400-1449960288_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου φαινεται σαν fungus αλλα ειναι και υποπτο! Εσυ που τα βλεπεις καλυτερα, βλεπεις χνουδι;

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πως είναι  εξόγκομα,αλλά δε μου κάνει και τόσο για χνούδι.Σαν βλέννα πάνω στο δέρμα τους θα το χαρακτήριζα ίσως...

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι fungus θα προτεινα mycopur. Αλλα πρεπει να δεις αν ειναι fungus.

Σε ποσα ψαρια το βλεπεις;

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Σε 2 απ τα 12 corydoras.Σε κανένα άλλο ψάρι του ενυδρείου. 

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω ρε συ, μπορεις να βαλεις καμια αλλη φωτο μπας και δανει καλυτερα;

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπάθησω το βράδυ που θα γυρίσω σπίτι..

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δε μπορώ να τα βγάλω καθαρά γιατί είτε κινούνται γρήγορα είτε κάθονται σε σκοτεινά σημεία...

 

Επισυνάπτω 2 φωτογραφίες μπας και βοηθήσουν καθόλου..

 

Στην πρώτη είναι το άλλο..Το οποίο στη μια πλευρά είναι σχεδόν γεμάτο..

post-60292-0-85847400-1450040561_thumb.jpg

post-60292-0-97668200-1450040581_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - ReaperX
Link to comment
Share on other sites

Από τότε που το παρατήρησες , μήπως παρατήρησες και κάποια αλλαγή στα μουστάκια τους ;

Link to comment
Share on other sites

Όχι..Το πιο σκούρο βέβαια απ' όταν το πήρα δεν είχε κανονικά μουστάκια και δεν το πρόσεξα μέσα στα άλλα..Το έχω βέβαια πάνω από ενάμιση μήνα.

Επίσης παρατήρησα πριν πως το σκούρο έχει μάλλον και μικρή αλλοίωση στο πάνω πτερύγιο.

 

Εξακολουθούν πάντως να είναι δραστήρια...

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα με το ότι ο βυθός που έχεις... ΔΕΝ είναι και ότι καλύτερο για τα κόρυ... ψιλή άμμος σαν πούδρα απαιτείται από το είδος.

Για το πρόβλημα... αν και είναι ευαίσθητα στο αλάτι... εγώ θα τους το έκανα ένα μπανάκι.

Ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ... θα ξέρει καλύτερα.

Συνθήκες νερού... ΔΕΝ έχεις γράψει.-

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω για το βυθό.Ο συγκεκριμένος είναι από πηλό οχι χαλίκι.Δεν τον επέλεξα τυχαία.Άλλωστε και η ίδια ή εταιρία αναφέρει πως είναι συμβατός με γατοψαρα και δεν βλάπτει τα μουστάκια τους.

Συνθήκες νερού αναγράφονται στο λινκ που έχω δώσει με το θέμα για το ενυδρείο μου.

Δεν θέλω να ρισκαρω με το αλάτι..άσε που είναι λιγάκι ακατόρθωτο να καταφέρω να τα πιάσω μέσα στο ενυδρείο..

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια φωτογραφία μπας και βοηθήσει..

post-60292-0-66970000-1450200720_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εγω το βλεπω για χνουδι. Αν το βλεπεις κι εσυ, ξεκινα mycopur.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δει fungus από κοντά αλλά ψάχνοντας φωτογραφίες στο internet,δε μου μοιάζει ίδιο τελικά..

 

Αλλά έστω ότι είναι..10 μέρες μετά απ' όταν πρωτοεμφανίστηκε δε θα ήταν σε άθλια κατάσταση τα ψάρια?

Link to comment
Share on other sites

Οχι απαραιτητα. Αν θες περιμενε και καμια αλλη γνωμη αλλα αυτο που βλεπω εγω στην ραχη ειναι χνουδι.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Τι γινεται εδω, εχουμε κανα νεο;

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Ίδια κατάσταση. Ούτε καλύτερα ούτε χειρότερα..

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από την θεραπεία με το esha 2000 που είχα κανει στις αρχές,χωρις κάποια βελτιωση,δεν έχω κάνει κάτι άλλο.

Είναι δύσκολο να τα βγάλω να μπουν σε καραντίνα, οπότε δε μπορώ να ρισκαρω με δυνατά φάρμακα μέσα σε όλο το ενυδρείο με τόσα ψάρια και γαρίδες χωρίς σίγουρη διάγνωση..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν μετά από πάρα πολύ ψάξιμο μάλλον έχουν Costia ή Chilodonella..

 

Έχτε να προτείνετε κάποια θεραπεία?

 

Είδα πως  προτείνεται το costapur,αλλά φοβάμαι μη μου σκοτώσει τις γαρίδες.

 

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι αυτο που νομιζεις, ισως μπανια να βοηθουσαν αν μπορουσες να πιασεις τα ψαρια! Απο κει και περα θα πρεπει να αποφασισεις τι προεχει για σενα, τα ψαρια ή οι γαριδες

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω για εναλλακτικές,αλλιώς σίγουρα προέχουν τα ψάρια!!

 

 

Μπάνια σε αλάτι?Κάνει και το ectopur?

Και για πόση ώρα και περιεκτικότητα μιλάμε για τα cory που είναι και ευαίσθητα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει χρειαστει ποτε, ευτυχως να θεραπευσω costia. Το costapur που λες πιο πανω νομιζω λεει στις οδηγιες αν μπορεις να τα κανεις μπανιο η οχι!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πριν μια βδομάδα και κάτι,ξαναέκανα θεραπεία με esha 2000 με διπλή δόση αυτή τη φορά όπως προτείνεται στις οδηγίες αφού έχω μαλακό νερό.Διαφορά καμία.

 

 

Με τα χίλια ζόρια και μετά από πολύ ώρα κατάφερα κι έπιασα ένα,έστησα ένα 20λιτρο που έχω,και του έβαλα omnipur.

 

Επί 3-4 μέρες  που το άφησα δεν είδα καμία απολύτως διαφορά,παρά το ψαράκι συχνά να κολυμπάει γεμάτο ενέργεια ασταμάτητα.

 

 

Σήμερα το έβαλα πίσω.Σε λίγο κλείνει μήνας από τότε που εμφανίστηκε.Ότι είναι να γίνει ας γίνει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...