Jump to content

Τι μετρήσεις πρέπει να κάνω?


johnnix

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

 

Μετά από καιρό αποφάσισα να ξεκινήσω πάλι την λίπανση στο 30λιτρο πλέον για να βοηθήσω τα φυτά μου όσο μπορώ. Ξεκίνησα με κάλιο περί τα 0.4 ml κάθε μέρα, 0.10 ml σίδηρο ανά 2 ημέρες και 0.10 ml Flourish μια φορά την εβδομάδα. Για 2 εβδομάδες όλα καλά αλλά έβλεπα κάτι μαύρα σημαδάκια στον τάπητα που προσπαθώ να φτιάξω έγινε μια διάγνωση για χαμηλά φωσφορικά, έτσι αποφάσισα να ρίξω τη μισή ποσότητα (0.50 ml) από την προτεινόμενη Flourish Phosphorus... σε μερικές μέρες φούντωσε αυτό επάνω στο ξύλο που μοιάζει με τον μύκητα που είχε βγάλει στην αρχή το ξύλο. Σταμάτησα λοιπόν τον φώσφορο και πήγα τον σίδηρο στα 0.10 ml ανά 3 ημέρες πλέον (επίσης έκοψα τελείως το Flourish για άλλη μια φορά). Σας φαίνονται για άλγη αυτές οι φούντες? Αν φταίει ο φώσφορος που φούντωσε τι μέτρηση πρέπει να έχω για να μπορέσω να βοηθήσω τον τάπητα χωρίς να δημιουργώ πρόβλημα?

 

Σας ευχαριστώ

post-7240-0-78583300-1450453203_thumb.jpg

post-7240-0-17208400-1450453209_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Ενυδρείο: 30 λίτρα (30x30x35)
- Φωτισμός: 2x11 Watt, 7 ώρες ανοικτά
- Βυθός και Υπόστρωμα: Άμμος Seachem Black Sand
- Διοξείδιο του Άνθρακα: Μπουκάλα 2κιλη
- Οξυγόνο: μέτρια ανατάραξη επιφάνειας
- Φίλτρανση: Aquael Minikani
- Φυτα: -
- Ψάρια: -
- Ρουτίνες: 0.4 ml κάθε μέρα κάλιο, 0.10 ml σίδηρο ανά 2 ημέρες, 0.4 ml φώσφορο / εβδομάδα

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: 7
- KH: 6-10
- GH>7

-TDS: 200
- ΝΗ3/NH4: 0
- ΝΟ2: 0
- ΝΟ3: 15
- PO4: -
- Fe: -
- CO2: -
- Θερμοκρασία: 24

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

Link to comment
Share on other sites

 

Κι εμένα για BBA μου δείχνει από μακρυά αλλά δεν έχει αυτές τις τρίχες, μοιάζει περισσότερο με βαμβάκι μουλιασμένο

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι η bba,βασικα υπαρχουν πολλα ειδη bba.

Δοκιμασε να βγαλεις μια φωτο απο κοντα να την δουμε καθαρα.

Co2 ποσο ριχνεις και με τι κανεις διαχυση?

Μετρηση φωσφορικων εχεις?

Παντως δεν νομιζω οτι φταινε τα φωσφορικα σου,ριχνεις μονο 0,4 την εβδομαδα και η μαρσιλεα ειναι ρουφιχτρα φωσφορικων,φαντασου οτι εχει ελειψη.

Καθε ποτε κανεις αλλαγη νερου και ποσο?

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι η bba,βασικα υπαρχουν πολλα ειδη bba.

Δοκιμασε να βγαλεις μια φωτο απο κοντα να την δουμε καθαρα.

Co2 ποσο ριχνεις και με τι κανεις διαχυση?

Μετρηση φωσφορικων εχεις?

Παντως δεν νομιζω οτι φταινε τα φωσφορικα σου,ριχνεις μονο 0,4 την εβδομαδα και η μαρσιλεα ειναι ρουφιχτρα φωσφορικων,φαντασου οτι εχει ελειψη.

Καθε ποτε κανεις αλλαγη νερου και ποσο?

 

CO2 μετράω περίπου 2-3 φούσκες το δευτερόλεπτο αλλά πάντα έχω σαν βασική ένδειξη τον drop checker που φροντίζω να είναι πράσσινο ανοικτό. Φωσφορικά δυστυχώς δεν μετράω αλλά ψιλιάζομαι ότι τη ζημιά την έκανε το Flourish. Οι αλλαγές μου δεν αλλάξανε εδώ και ένα χρόνο, κάθε Παρασκευή περίπου 20% με TDS γύρο στο 200 (περίπου 60%-40% ΑΟ-Βρύση).

 

Να δοκιάμσω να συνεχίσω να ρίχνω φοσφωρικά? Μετά το μπουμ δεν έχω άλλη ανάπτυξη, το αντίθετο μαζεύει σιγά σιγά.

Link to comment
Share on other sites

CO2 μετράω περίπου 2-3 φούσκες το δευτερόλεπτο αλλά πάντα έχω σαν βασική ένδειξη τον drop checker που φροντίζω να είναι πράσσινο ανοικτό. Φωσφορικά δυστυχώς δεν μετράω αλλά ψιλιάζομαι ότι τη ζημιά την έκανε το Flourish. Οι αλλαγές μου δεν αλλάξανε εδώ και ένα χρόνο, κάθε Παρασκευή περίπου 20% με TDS γύρο στο 200 (περίπου 60%-40% ΑΟ-Βρύση).

 

Να δοκιάμσω να συνεχίσω να ρίχνω φοσφωρικά? Μετά το μπουμ δεν έχω άλλη ανάπτυξη, το αντίθετο μαζεύει σιγά σιγά.

 

Εννοεις οτι δεν εχει αναπτυξη η αλγη?

Αν δεν εχει,τοτε καθαρισε τη οσο μπορεις μηχανικα την ημερα της αλλαγης,απλα προσεχε μη την σκορπισεις παντου.Μολις την αφαιρεσεις κανε και την αλλαγη και ρουφα οτι μπορει να εχει φυγει μεσα στο νερο.

Εγω θα συνεχιζα τα φοσφωρικα,δεν νομιζω οτι φταινε αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...