Jump to content

Ερωτήσεις Σχετικά με Rio 180


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω το ριο180 με την εξής σύνθεση: 11 serpea tetra, 5 cardinal, 6 cory aeneus και 1 ραμιρεζι.

Το ενυδρείο έχει ξύλα από πλάτανο, μερικες ανουμπιες και στην επιφάνεια lemna minor.

Από φίλτρο έχω της μάνας του με τα υλικά μέσα ως εξής: υαλομαμβακας, χοντρο σφουγγάρι, ελαφρόπετρα (8-16mm), ελαφρόπετρα(8-16mm), χοντρό σφουγγάρι.

Θα ήθελα να προσθέσω άλλη μία ομάδα από ψάρια και συγκεκριμένα silveritip tetra. Nομίζετε ότι η ιχθυοφόρτωση θα είναι μεγάλη σε σχέση πάντα με το μαμίσιο φίλτρο;

Ένα άλλο θεματάκι που έχω είναι ότι το νερό έχει πάρα πολλά σωματίδια μέσα. Σε καμιά περίπτωση δεν είναι δηλαδή αυτό που λέμε κρυστάλλινο. 

Θα ήθελα να ρωτήσω κυρίως όσους έχουν το συγκεκριμένο ενυδρείο και φίλτρο τι υλικά χρησιμοποούν για το φίλτρο, με ποια σειρά και αν καταφέρνουν να έχουν το νερό καθαρό χωρίς σωματίδια;

 

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω και προσωπικη μου αποψη παντα,οτι ειναι πιο ωραιο να εχεις ενα ειδος κοπαδοψαρου σε μεγαλο αριθμο,παρα 2-3 διαφορετικα σε μικρους αριθμους.

Πχ τα νεον ειναι κοπαδοψαρα και τα 5 ατομα που εχεις εσυ,δεν ειναι κοπαδι,κοπαδι θεωρειτε πανω απο 8-10 ψαρακια.

Αυτο που θα εκανα εγω ειναι να κρατουσα ενα μονο κοπαδοψαρο σε μεγαλο αριθμο και θα εβαζα και αλλα ψαρακια που κινουνται σε διαφορετικα στρωματα.

Τα σωματιδια τα τραβαει το ενυδρειακο βαμβακι.

Καθε ποτε το αλλαζεις?

Μηπως δεν εχεις πλυνει καλα την ελαφροπετρα και σου βγαζει διαφορα στο νερο?

Link to comment
Share on other sites

Κανε 10 τα κορυ, 10 τους καρδιναλιους, ζευγαρι η 4αδα τα ραμ και διωξε τα σερπα.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου πω αλλους αριθμους παντως...

25 καρδιναλιους η 15 serpae

10 κορυ

ζευγαρι ραμ

Link to comment
Share on other sites

Ναι ανετα οι καρδιναλιοι 25.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν την ελαφρόπετρα την είχα πλύνει πολύ καλά οπότε δεν είναι από εκεί. Μήπως επειδή η ελαφρόπετρα που έβαλα έχει λίγο μεγαλύτερη κοκομετρία κόβει τη ροή;

Το βαμβάκι κάθε εβδομάδα. 

Θα ήθελα σε κάθε ζώνη του ενυδρείου να υπάρχει ένα κοπαδάκι. Ο αριθμός των κόρυ σίγουρα θα μεγαλώσει όπως και για το ραμ ελπίζω να του βρω θηλυκό.

Από τη δική σας εμπειρία ποιους θεωρείται ποιο ενδεδειγμένους συγκάτοικους για τα κόρυ και ραμ; 

Η σειρά των υλικών όπως την έγραψα στο πρώτο ποστ σας φαίνεται σωστή;

Τα lemna minor στην επιφάνεια μπορεί να ευθύνονται για τα σωματίδια στο νερό;

 

Link to comment
Share on other sites

Με ποια σειρα απο πανω προς τα κατω τα εχεις τα υλικα;

Τα σερπα ειναι πολυ γρηγορα ψαρια και δεν θα μενει τροφη για τα ραμ. Το εμαθα προσφατα με πολυ επιπονο τροπο. Τα καρδιναλ ειναι λιγο πιο χαλαρα.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Από πάνω προς τα κάτω: βαμβάκι, σφουγγαρι χοντρο-ελαφροπετρα, ελαφρόπετρα-σφουγγάρι χοντρό.

Όντως τα σέρπα είναι πολύ γρήγορα και γενικά κάνουν πολλούς τσαμπουκάδες.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειναι μεγαλο κοπαδι δεν εχεις θεμα αλλα σε μικρα κοπαδια οντως κανουν μανουρες.

Η ροη παει απο πανω προς τα κατω η το αντιστροφο;

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Από πάνω προς τα κάτω

Για μενα βγαλε το κατω σφουγγαρι και βαλε κι αλλο βιολογικο.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι ότι βγάζοντας το κάτω σφουγγάρι μήπως βουλώσει η κάτω τρύπα. Τα εσωτερικά φίτρα της juwel έχουν κ στη μέση μία τρύπα που βγαίνει το νερό.

Ξέρει μήπως κανείς πόσα λίτρα ελαφρόπετρας μπορούν να μπουν στο συγκεκριμένο φίλτρο ώστε να έχουμε ικανοποιητικό αποτέλεσμα τόσο σε ποσότητα βιολογικού υλικού όσο και στην καθαρότητα του νερού;

Όσα για την ψαροσύνθεση από ότι βλέπω έχω 2 επιλογές:

1. 20-25 καρδινάλιοι, 10 κόρυ, ζευγάρι ραμ

2. 15 σερπα τετρα, 10 κόρυ.

Να πω ότι προς το παρόν δεν χρησιμοποιώ κάποιο τρόπο για να μαλακώσω το νερό. Με βάση αυτά τι θα προτείνατε;

Link to comment
Share on other sites

Την ελαφρόπετρα την έχεις βάλει σε "κάλτσα" η είναι διάσπαρτη  ?

Αν βγάλεις το σφουγγάρι απλα ακούμπησε την ελαφρόπετρα πάνω στο τελαρακι που εχει το πλαστικό για να μην σου κλείσει την τρύπα 

 

Έγινε επεξεργασία - eja
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...