Jump to content

πρόβλημα με Χenia..


Recommended Posts

 Καλήμερα,

το Σάββατο άλλαξα  το αντιφωσφορο με νέο  (είναι σιδήρου  δεν άλλαξα μάρκα) από το sump.

τον ξέπλυνα καλά αλά μετά θόλωσε λίγο το νερό δεν έδωσα τόση σημασία γιατί καμιά φόρα μου το έκανε αυτό.

Την επόμενη μέρα η Χενια ήταν μαζεμένη όπως και σήμερα .Τα υπόλοιπα κοράλλια δεν έχουν πάθη κάτι μόνο η Χενια την άκουσε .

Εκανα την Κυριακή 40λιτρα αλλαγή αλά ακόμα τα ίδια είναι τι μπορώ να κανό μπας και την σώσω  ?????

Θα προσπαθήσω να βάλω και φωτογραφία.

 

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως είναι πολύ ανθεκτικά κοράλια οι ξενίες.  Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω που έγινε το λάθος, παρα μόνο τοτε που θόλωσε το νερό και πάλι αν ειναι αυτό.  

 

Εγω θα την εβαζα καπου με παρα παρα παρα πολυ χαλαρή ροή και μέτριο προς χαμηλό φωτισμό και θα περίμενα. Εφόσον έκανες αλλαγή νερού και τα υπόλοιπα είναι καλά, δεν μπορώ να προτείνω κάτι άλλο.

 

 

(Μην αγχώνεσαι...ξενίες βρίσκεις εύκολα :) )

Link to comment
Share on other sites

οι ξένιες δεν μασάνε και αναπτύσσονται σφαίρα...εμένα να φανταστείς είχε τουμπάρει κάμποσες μέρες,μαράζωσε τελείως και την άφησα εκεί και τώρα είναι πάλι στα καλύτερα της

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι τα lps _sps δεν έπαθαν τίποτα γιατί αυτή?

Αν αρχίσει να χαλάει να την βηγάλω έξω για να μην εχω κανένα θέμα με το νερό?

Link to comment
Share on other sites

κοίτα εμένα ήταν χειρότερα από τις φωτογραφίες που ανέβασες...προσωπική μου γνώμη μην την βγάλεις απ το ενυδρείο..

Έγινε επεξεργασία - dano23
Link to comment
Share on other sites

Νικο σε περιπτωση που αρχισει να πεθαινει(μακαρι οχι φιλε) πολυ πολυ πολυ προσοχη στην επαφη μαζι της και στην εισπνοη,κατα τη διαδικασια απομακρυνσης/αφαιρεσης απο το ενυδρειο :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα η ξενια πιγε περιπατο δεν εμεινε ουτε ενα κοματι λες και περασε φωτια.

Μετα απο 2-3 μερες αρχησε να μυριζει και εκανα μια μεγαλη αλλαγη νερου και οτι κοματι φενοταν σαπιο το ρουφιξα. Εχει λιγο ιστο απο την ξενια πανω στον βραχο ας ελπισουμε οτι θα πεταξει κανενε νεο παρακλαδι καποια στιγμη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...