Jump to content

Πρόβλημα Κυκλοφορητή


Dimosmp

Recommended Posts

Καλησπέρα, νέος στο φόρουμ, και θα ήθελα να ρωτήσω για ένα πρόβληματακι που αντιμετωπίζω..

 

Αρχικά να αναφέρω πως βρίσκομαι στη διαδικασία στησίματος ενός φυτεμένου..

Ο εξοπλισμός μου είχε χρησιμοποιηθεί και παλαιότερα, αλλά τώρα αποφάσισα να ξανασχοληθώ...

 

Πρόκειται για ενυδρείο 120 λίτρων, το οποίο είχε για φίλτρανση ένα κυκλοφορήτή hydor 5watt με δυνατότητα κυκλοφορίας 300lit/hour.

Παρόλα αυτά τώρα βλέπω πολύ μειωμένη τη ροή του...σχεδόν ανύπαρκτη...

Το κουτί περιέχει βιλογικό υλικό, σφουγγάρι & JBL micromec 1 λιτρο...

Υπάρχει περίπτωση η χαμηλή κυκλοφορία να οφείλεται στα πολλά υλικά...ή πρέπει να αλλάξω κυκλοφορητή???

 

Στο ενυδρείο υπάρχουν 2 ακόμη εσωτερικά φίλτρα...ένα hydor με κυκλοφορία 650litre/hour και ένα Εheim 5watt, 4 litre/hour...

Έγινε επεξεργασία - Dimosmp
Link to comment
Share on other sites

Τα πολλά υλικά που έχεις βάλει μέσα μπορεί να κόβουν τη ροή, που στην πραγματικότητα δεν είναι και πολύ μεγάλη. Τα 300λ/ω είναι η ονομαστική απόδοση και οχι η πραγματική. Αν ήμουν στη θέση σου θα εψαχνα για ένα εξωτερικό φίλτρο και θα ξέμπλεκα από όλα τα υπόλοιπα.

 

Link to comment
Share on other sites

Τα πολλά υλικά που έχεις βάλει μέσα μπορεί να κόβουν τη ροή, που στην πραγματικότητα δεν είναι και πολύ μεγάλη. Τα 300λ/ω είναι η ονομαστική απόδοση και οχι η πραγματική. Αν ήμουν στη θέση σου θα εψαχνα για ένα εξωτερικό φίλτρο και θα ξέμπλεκα από όλα τα υπόλοιπα.

 

Ευχαριστώ για τη συμβουλή...θα προχωρήσω στην αγορά τΈου παρακάτω...

http://www.igna.gr/index.php/eshop/filtra-ylika-12/1805-bg02-0003-sunsun-hw-302-detail

 

Έχετε άποψη για το συγκεκριμένο??

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη συμβουλή...θα προχωρήσω στην αγορά τΈου παρακάτω...

http://www.igna.gr/index.php/eshop/filtra-ylika-12/1805-bg02-0003-sunsun-hw-302-detail

 

Έχετε άποψη για το συγκεκριμένο??

 

Η αλήθεια είναι οτι δεν έχω προσωπική άποψη για το συγκεκριμένο φίλτρο μιας και δεν το έχω χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα, αλλά από ότι έχω ακούσει τα sun sun είναι φίλτρα με καλή ροή, καλό χώρο για υλικά, καλή τιμή , απλά έχουν αρκετή κατανάλωση ρεύματος. Καλά είναι να περιμένεις και καμιά γνώμη ακόμη, από κάποιον που ίσως το χρησιμοποιεί. :)

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι δεν έχω προσωπική άποψη για το συγκεκριμένο φίλτρο μιας και δεν το έχω χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα, αλλά από ότι έχω ακούσει τα sun sun είναι φίλτρα με καλή ροή, καλό χώρο για υλικά, καλή τιμή , απλά έχουν αρκετή κατανάλωση ρεύματος. Καλά είναι να περιμένεις και καμιά γνώμη ακόμη, από κάποιον που ίσως το χρησιμοποιεί. :)

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...