Jump to content

Project Θήρα


cholymelan

Recommended Posts

αυριο θα μπει και το κοντρα πλακε θαλασσης.εχω μερικες αποριες.λογω προβληματος χωρου η γυαλα εγινε καπως στενη. οι διαστασεις ειναι 80χ40χ35.που μαλλον θα δυσκολευτω στο aquascape.η απορια μου ειναι η εξης.επειδη μαλλον και λογικα θα εχω πολυ υπομονη σε οτι αφορα το aquascape γιατι θελω καλο αποτελεσμα.ελεγα να βαλω νεκρο βραχο μικρα κομματια και οσο μπορω να τα κολλαω ενα ενα μηπως βγει καποιο ωραιο σχεδιο.δεν με βιαζει να στρωσει νερο,μιας και αυτο που βλεπεται θα ενωθει με διπλανη κοραλλιερα που τρεχει αρκετο καιρο ηδη.οποτε δεν θα εχει και σαμπ.πιστευετε οτι βαζωντας αραγωνιτη καινουργιο και νεκρο βραχο να επιρεασσει το ηδη υπαρχων συστημα της κοραλλιερας?λετε να εχω θεματα?

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται ποσο καθαρος θα ειναι ο νεκρός βραχος. Συνηθως ειναι βραχος που παλια ειχε ζωη και καποια στιγμη τον ξεραναν. Αυτο σημαίνει πως οτι ζωη ειχε μεσα θα εχει πεθανει και καποια στιγμη θα αρχίσει να βγαζει φωσφορικα και αμμωνια στο νερό. Εγω δεν θα το εβαζα αμεσως στο αλλο ενυδρείο. Αν θες να ξεκινησεις με νεκρο βραχο πρεπει να τον τρεξεις λιγους μηνες χωρις ζωντανά να βγαλει οτι ειναι να βγάλει και μετα να τον συνδέσεις στο κυρίως συστημα. Αλλιώς πρεπει να πας σε ζωντανο βραχο, που και αυτος διαμορφώνεται και κολλαει οπως ο νεκρός αλλα με λιγη δυσκολια παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...