Jump to content

Καλησπερα


Recommended Posts

Καλησπερα εχω 2μικρα χελωνακια θα ηθελα να μαθω αν μεταδιδουν αρρωστια γιατι εχω μια κορη 2 χρονον δεν τις πιανει μονο τις κοιταει απλα το λεω ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου χωρίς επαφή δεν μεταδίδουν τίποτα. Ακόμη και αν υπάρξει επαφή, με ένα πλύσιμο των χεριών δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ θερμα το ειχα πολυ στο μυαλό μ γιατί το πηρα δώρο στην κορη μ κ λεω καλο παω να κανω μην μ βγει ξινω ευχαριστώ

 

Να την χαίρεσε την κορούλα σου, και μην αγχώνεσαι. Εαν τηρούμε τους στοιχειώδης κανόνες υγιεινής δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. :)

 

Link to comment
Share on other sites

Δλδ τι μ συμβουλευεις να κανω για να μην υπάρχει καποια αρρωστια ευχαριστώ γιατην κορη μ κ ευχαριστώ για το χρονο σ ειλικρινά

 

 

Ενα καλό πλύσιμο των χεριών, οπως σου έγραψε και ο φίλος zalaros είναι αρκετό για όποιον έρχεται σε επαφή.

Ομως και οι χελωνίτσες σου θέλουν κάποια συγκεκριμένη φροντίδα που γι αυτή δεν γνωρίζω να σου πώ. Οσο πιο υγιή είναι τα ζωντανά σου τόσο πιο καλά για όλους. :)

Link to comment
Share on other sites

Κ εχω μεγάλη διάθεση να τα δω να μεγαλωνουν απο χθες εχω διαβαση τα παντα για το θεμα με τις νεροχελωνες απλα ξαφνικά ειδα για αρρωστιες κ λεω κατσε να δω μην κολλήσει η μικρή μ τπτ γι αυτό ρωτησα

Link to comment
Share on other sites

Κ μια ακόμα ερωτηση ισως χαζη αλλα απο περιέργεια θελω να μαθω αυτα τα 2 χελωνάκια που εχω επικοινωνουν ματαξυ τους γνωριζει κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις :thumbup:.

Αν και δεν πρόκειτε για το ίδιο είδος χελώνας ριξε μια ματιά εδώ.http://www.tovima.gr/science/medicine-biology/article/?aid=623826

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν ξέρω αν με αναγνωρίζει αλλά είμαι σίγουρος πως με βλέπει σαν μία τεράστια γαρίδα :lol::lol::lol: Κύμα σηκώνει όταν με βλέπει :lol::lol::lol:

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμβουλή: Πάρε μεγάλο ενυδρείο ;) Δεν φαντάζεσαι πόσο γρήγορα μεγαλώνουν. Η δικιά μου στους 13 μήνες έγινε τόση

Δημοσιευμένη  εικόνα

Οπότε εσύ με δύο θες οπωσδήποτε μεγάλο ενυδρείο. Οι ακαθαρσίες της είναι πλέον σαν τυρογαριδακια. Θες και δυνατό φίλτρο.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει οπωσδήποτε. Τον χειμώνα είναι απαραίτητος. Το καλοκαίρι μόνο δεν χρειάζεται. Σκέψου ότι βάζεις κρύο νερό στις αλλαγές. Μέχρι να πιάσει τους τουλάχιστον 25 βαθμούς που χρειάζεται θα περάσουν ώρες (αν φτάσει ποτέ το νερό αυτή τη θερμοκρασία). Οπότε θερμοστάτη οπωσδήποτε.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...