Jump to content

SUN SUN HW603B Εξωτερικό φίλτρο


pantel78

Recommended Posts

Καλησπέρα,

προκειμένου να αποσυμφορήσω το 54αρι ενυδρείο μου σκέφτομαι ανάμεσα στα άλλα να αλλάξω το εσωτερικό μου ΕΗΕΙΜ 160 biopower με αυτό που λέει στον τίτλο. Το συγκεκριμένο με βολεύει λόγω του μικρού μεγέθους του καθώς η μόνη θέση που έχω διαθέσιμη είναι πίσω από το ενυδρείο κι έχει διαστάσεις 60 x 20 cm περίπου. Με προβληματίζει όμως που το συγκεκριμένο φίλτρο έχει μόνο σφουγγάρια και δεν ξέρω αν μπορώ να βάλω το βιολογικό του ΕΗΕΙΜ, αφού δεν έχω δει πουθενα κάτι ανάλογο. Εχει κανείς προσωπική εικόνα για το συγκεκριμένο φίλτρο ή να προτείνει κάτι ανάλογο.

Ευχαριστώ πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

fluval 106 :)

Μωρε κι αυτο το χω δει, αλλα ενα 30αρι € παραπάνω ποναει. Έγινε επεξεργασία - pantel78
Link to comment
Share on other sites

Για μένα λάθος να βγάλεις το Eheim και να πας σε κάτι πολύ κατώτερο (ποιοτικά πάντα μιλάω).

Για τον χώρο που λες ότι έχεις Eheim 2211. Τώρα όσον αφορά το κόστος ότι πληρώνεις παίρνεις.

Άποψή μου πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Τι βιολογικο εχεις στο eheim; Εχω δουλεψει το μεγαλο sun sun και εκτος απο κατι αγαρμποσινες στην ποιοτητα κατασκευης, ηταν εξαιρετικο φιλτρο.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Τι βιολογικο εχεις στο eheim; Εχω δουλεψει το μεγαλο sun sun και εκτος απο κατι αγαρμποσινες στην ποιοτητα κατασκευης, ηταν εξαιρετικο φιλτρο.

Send from the heart of the Amazonas

Εχει το μανάτο και το ένα σφουγγάρι του, το δεύτερο το έβγαλα κι έβαλα ενυδρειακο βαμβάκι.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα αν εχει περισσοτερο χωρο θα χρειαστεις περισσοτερο βιολογικο. Αλλα κι αυτο που εχεις μια χαρα κανει.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα αν εχει περισσοτερο χωρο θα χρειαστεις περισσοτερο βιολογικο. Αλλα κι αυτο που εχεις μια χαρα κανει.

Send from the heart of the Amazonas

Το πρόβλημά μου είναι οτι το ΕΗΕΙΜ πιάνει πολύ χώρο στο ενυδρείο και φαινεται και ασχημο...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα sun sun χωρίς να έχω προσωπικά εμπειρία, έχω ακούσει ότι είναι μια χαρά φίλτρα. Το μόνο τους αρνητικό σε σχέση με άλλα της ίδιας κατηγορίας είναι ότι καίνε περισσότερο ρεύμα.

Δεν είμαι απ' τους φανατικούς της μάρκας, μιας και έχει αποδειχθεί ότι και τα κινέζικα μια χαρά κάνουν την δουλειά τους. Σχετικά με τον χώρο για το βιολογικό υλικό, απ' ότι είδα έχει 3 σφουγγάρια και ένα ενυδρειακό βαμβάκι.

Κρατάς ένα σφουγγάρι και το ενυδρειακό βαμβάκι και γεμίζεις τον υπόλοιπο χώρο με βιολογικό υλικό απ' το eheim σου. Αν δεις και περισσέψει χώρος, συμπλήρωσε καινούριο βιολογικό υλικό.

Θα γλιτώσεις και χώρο απ'το ενυδρείο αφαιρώντας το εσωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημά μου είναι οτι το ΕΗΕΙΜ πιάνει πολύ χώρο στο ενυδρείο και φαινεται και ασχημο...

Ναι ρε συ, βγαλτο αν δεν σου αρεσει. Αν το βιολογικο του ειναι λιγο για το εξωτερικο, συμπληρωσε κι αλλο, αυτο λεω.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα sun sun χωρίς να έχω προσωπικά εμπειρία, έχω ακούσει ότι είναι μια χαρά φίλτρα. Το μόνο τους αρνητικό σε σχέση με άλλα της ίδιας κατηγορίας είναι ότι καίνε περισσότερο ρεύμα.

Δεν είμαι απ' τους φανατικούς της μάρκας, μιας και έχει αποδειχθεί ότι και τα κινέζικα μια χαρά κάνουν την δουλειά τους. Σχετικά με τον χώρο για το βιολογικό υλικό, απ' ότι είδα έχει 3 σφουγγάρια και ένα ενυδρειακό βαμβάκι.

Κρατάς ένα σφουγγάρι και το ενυδρειακό βαμβάκι και γεμίζεις τον υπόλοιπο χώρο με βιολογικό υλικό απ' το eheim σου. Αν δεις και περισσέψει χώρος, συμπλήρωσε καινούριο βιολογικό υλικό.

Θα γλιτώσεις και χώρο απ'το ενυδρείο αφαιρώντας το εσωτερικό.

Κάτι παρόμοιο ήθελα να κάνω κι εγώ, απλώς έλεγα να εκμεταλλευτώ το χώρο κάτω και πάνω από τα σφουγγάρια εκεί που πατάν τα στηρίγματα για τα σφουγγάρια. Δεν ξέρω όμως αν θα το παραφορτώσω και ήθελα να δω μήπως κανείς άλλος το έχει κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα sun sun 1400 L/h ειναι τουμπανο με φουλ χωρο μεσα!!! Το μονο κακο με το κινεζο ειναι οτι καιει λιγο ρευμα παραπανω!!

Link to comment
Share on other sites

Με 1400l/h λογικό είναι να χωράει την μάνα του και τον πατέρα του :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην σε αγχωνει ή κινεζομαρκα, είναι πολύ καλά φίλτρα. Το λέω εκ πείρας!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Ρε παιδιά πόσα χρόνια τα δουλεύεται αυτά τα φίλτρα? Δεν τα έχω δουλέψει και μπορεί να είμαι και χαζός γιατί πληρώνω Eheim.

Έχω κινέζους μόνο για βοηθητικές δουλειές. Έχω αντλία Eheim που δουλεύει από το 1982 μέχρι σήμερα ασταμάτητα και δεν έχω αλλάξει τίποτα.

Έχω ένα Eheim 2226 που δουλεύει από το 1998 και αυτό ασταμάτητα χωρίς να έχω αλλάξει ούτε φλάντζα. Υπάρχει κάποια ανάλογη εμπειρία στα sun sun? Ρωτάω μήπως και πετάω τα λεφτά μου τσάμπα. Το φίλτρο είναι η καρδιά του ενυδρείου και εκεί πρέπει να πέφτει το βάρος .Το οικονομικό εννοείται. Φιλικά την άποψή μου λέω πάντα.    

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω το δουλεψα 4 χρονια χωρις κανενα προβλημα.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε στις ημερομηνιες που αναφερεις, δεν υπηρχε ακομη καλα καλα το χομπι στην Ελλαδα...τι ρωτας τωρα για τα sun sun... Θα σου πω σε ........12 χρονακια απο τωρα .

:)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά επειδή δεν θέλω να πάθω κάτι τέτοιο και να το έχω χρυσοπληρώσει, πάω στο κινέζικο που και να μου χαλάσει μετά τα 2 χρόνια λειτουργίας που έχουν εγγύηση (πράγμα πολύ δύσκολο), έχει βγάλει τα λεφτά του και δεν κλαίω ένα σκασμό λεφτά, αλλά τα μισά.

Οκ ο καθένας έχει την γνώμη του...

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε στις ημερομηνιες που αναφερεις, δεν υπηρχε ακομη καλα καλα το χομπι στην Ελλαδα...τι ρωτας τωρα για τα sun sun... Θα σου πω σε ........12 χρονακια απο τωρα .

:)

Για να ασχολούμαι από τότε μάλλον θα υπήρχε.

Link to comment
Share on other sites

Για να ασχολούμαι από τότε μάλλον θα υπήρχε.

Καλα και εσυ πηρες "τοις μετρητοις" την προταση μου;;;;

Ε ναι υπηρχε το χομπι, αλλα σιγουρα ηταν σε πολυ προιμο σταδιο, τουλαχιστον σε σχεση με το σημερα. Και δεν ξερω αν υπηρχαν αλλες μαρκες φιλτρων τοτε περαν των eheim. Φυσικα και καλα κανεις και παιρνεις οτι σου αρεσει/βολευει/μπορεις να πληρωσεις. Ομως και ο καθενας εχει αυτο το δικαιωμα. Τωρα οσον αφορα τα sun sun σιγουρα αξιζουν τα χρηματα τους....

Απο εκει και περα ειναι προσωπικο θεμα επιλογης.

Link to comment
Share on other sites

Καλα και εσυ πηρες "τοις μετρητοις" την προταση μου;;;;

Ε ναι υπηρχε το χομπι, αλλα σιγουρα ηταν σε πολυ προιμο σταδιο, τουλαχιστον σε σχεση με το σημερα. Και δεν ξερω αν υπηρχαν αλλες μαρκες φιλτρων τοτε περαν των eheim. Φυσικα και καλα κανεις και παιρνεις οτι σου αρεσει/βολευει/μπορεις να πληρωσεις. Ομως και ο καθενας εχει αυτο το δικαιωμα. Τωρα οσον αφορα τα sun sun σιγουρα αξιζουν τα χρηματα τους....

Απο εκει και περα ειναι προσωπικο θεμα επιλογης.

Φίλε μου δεν πήρα τίποτα τοις μετρητοις. Ο γραπτός λόγος εύκολα παρεξηγήται και σίγουρα δεν υπάρχει παρεξήγηση. Την εμπειρία μου είπα για μια μάρκα που δουλεύω σε μεγάλο βάθος χρόνου και δεν με έχει προβληματίσει. Δεν είπα ότι τα sun sun δεν αξίζουν τα λεφτά τους και ασφαλώς δικαίωμα του καθενός που θα τα δώσει. Ασφαλώς και υπήρχαν και άλλες μάρκες από τότε που υπάρχουν και σήμερα όπως Sicce Sacem Rena Tetra Tunze όπως υπήρχαν και κινέζοι. Δεν είναι νέος ο κινέζος στην αγορά του ενυδρείου. Εγώ απλά μίλησα εμπειρικά για τα Eheim άλλωστε για αυτό είναι το forum. Να ανταλάσουμε απόψεις και εμπειρίες ώστε να μην πετάξουμε χρήματα για κάτι που θέλουμε να κάνουμε.

Για μένα εδώ δεν υπάρχουν παρεξηγήσεις είμαστε όλοι μια παρέα. 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω φιλε μου σε οτι λες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...