Jump to content

Χρυσόψαρο με εξόγκωμα


Recommended Posts

Φαίνεται να έχει το ίδιο σύμπτωμα και το δικό μου χρυσοψαράκι. Τι ήταν τελικά στη δική σας περίπτωση; Υπάρχει κανείς που να μπορεί να μου πει κάτι σχετικά;

Link to comment
Share on other sites

Το βλεπεις να μεγαλωνει? Αν οχι ειναι γενετικο αλλιως ειναι καποιος ογκος.

Link to comment
Share on other sites

Πιο συγκεκριμενα εξόγκωμα ή τέντωμα για εσωτερικούς όγκους, εξωτερικοί μπορεί να φανουν από την διόγκωση του δέρματος.

Tumors(Όγκος)

Συνήθως ανίατη. Συμβουλευθείτε κτηνίατρο αναφορικά με την χρήση potassium iodide για θεραπεία όγκων του θυροειδούς

Link to comment
Share on other sites

Κατά αρχή, από όσο βλέπω το χρυσόψαρο αυτό είναι Funcy,  δύσκολα μπαίνει σε λίμνη, και αυτό γιατί  τα Funcy δεν αντέχουν  στις χαμηλές θερμοκρασίες, αυτό να ξέρεις πως είναι ένα θέμα.

Μια πιο καθαρή φωτογραφία με το εξόγκωμα θα βοηθούσε.  Στο σημείο που είναι το εξόγκωμα υπάρχει κάποια αλλοίωση του δέρματος ή είναι σαν να είναι πρησμένο ;

 

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη εγω να κανω μια ασχετη ερωτηση..

 

Το ενυδρειο γιατι βρισκεται πανω σε χαλακι και διπλα απο το φαγητο του σκυλου?

Ειναι ασφαλες το σημειο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Κατά αρχή, από όσο βλέπω το χρυσόψαρο αυτό είναι Funcy,  δύσκολα μπαίνει σε λίμνη, και αυτό γιατί  τα Funcy δεν αντέχουν  στις χαμηλές θερμοκρασίες, αυτό να ξέρεις πως είναι ένα θέμα.

Μια πιο καθαρή φωτογραφία με το εξόγκωμα θα βοηθούσε.  Στο σημείο που είναι το εξόγκωμα υπάρχει κάποια αλλοίωση του δέρματος ή είναι σαν να είναι πρησμένο ;

 

 

Συγγνωμη εγω να κανω μια ασχετη ερωτηση..

 

Το ενυδρειο γιατι βρισκεται πανω σε χαλακι και διπλα απο το φαγητο του σκυλου?

Ειναι ασφαλες το σημειο αυτο?

Η φωτό είναι του 2013, μιας κοπέλας

Link to comment
Share on other sites

Κατι μου βρωμαει εδω....φαγητο σκυλου η φαγητο γατας ιδου η απορια!!!

Το βλεπω το ψαρακι παει για μεζες...

Link to comment
Share on other sites

..Νομιζα οτι η φωτο ειναι τωρινη..

 

Φιλε guzel καλυτερα να ανοιξεις ενα θεμα δικο σου στις ασθενειες συμπληρωνωντας τις απαραιτητες πληροφοριες γιατι ετσι δεν θα παρεις σωστη βοηθεια.Οπως εγω και αλλοι θα μπερδευτουν γιατι το ψαρι εκεινο οπως βλεπεις ειχε αλλες "συνηθειες"

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Απο το 2013 μεχρι σημερα δεν βλεπω να ζει ουτε ο σκυλος ουτε η γατα ουτε το ψαρακι...

Link to comment
Share on other sites

@Guzel συμπλήρωσε την φόρμα

με όσο περισσότερα στοιχεία γνωρίζεις και πρόσπάθησε να βγάλεις καλές και καθαρές φώτο.

 

Το ερώτημα σου μετα μεταφέρθηκε σε ξεχωριστό θέμα.

 

Πιο συγκεκριμενα εξόγκωμα ή τέντωμα για εσωτερικούς όγκους, εξωτερικοί μπορεί να φανουν από την διόγκωση του δέρματος.
Tumors(Όγκος)
Συνήθως ανίατη. Συμβουλευθείτε κτηνίατρο αναφορικά με την χρήση potassium iodide για θεραπεία όγκων του θυροειδούς

 

Αυτό πάλι από που το αντέγραψες??

Link to comment
Share on other sites

@Guzel συμπλήρωσε την φόρμα

με όσο περισσότερα στοιχεία γνωρίζεις και πρόσπάθησε να βγάλεις καλές και καθαρές φώτο.

Το ερώτημα σου μετα μεταφέρθηκε σε ξεχωριστό θέμα.

Αυτό πάλι από που το αντέγραψες??

Αντε παλι ο ραστα!! Θα σε λεω ραστα 2 γιατι σας μπερδευω!!!

Δεν θα λεμε τα ιδια παλι, διαβασε στα προηγουμενα ποστ για το που βρισκω τις εγκυκλοπαιδικες μου πληροφοριες!!! Το μονο σιγουρο ειναι οτι πεφτει πολυ διαβασμα!!!

Το θεμα εκλεισε!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι ασθένειες είναι σοβαρό θέμα και δεν βοηθάει να απαντάμε εφόσον δεν γνωρίζουμε.

Η αντιγραφή κειμένων από διάφορα άρθρα του διαδικτύου χωρίς την πηγή είναι σοβαρό αδίκημα.

 

Η ειρωνία είναι το ευαίσθητο μου σημείο :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οι ασθένειες είναι σοβαρό θέμα και δεν βοηθάει να απαντάμε εφόσον δεν γνωρίζουμε.

Η αντιγραφή κειμένων από διάφορα άρθρα του διαδικτύου χωρίς την πηγή είναι σοβαρό αδίκημα.

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς, ευχαριστώ για την ανταπόκριση και συγγνώμη για το μπέρδεμα με το παλιότερο θέμα! Καινούργια στο forum, καινούργια και στο ...σπορ των ενυδρείων, τα έκανα σαλάτα!

Λοιπόν, για το πρόβλημα:

 

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Χρυσοψαράκι comet, το αποκτήσαμε τα Χριστούγεννα, εμφανίζει στο αριστερό του πλευρό, κάτω από το πτερύγιο, ένα εξόγκωμα, σαν καρούμπαλο. Έχω την αίσθηση ότι υπήρχε σχεδόν από την αρχή μια μικρή διαφορά, αλλά σίγουρα έχει μεγαλώσει στο μεταξύ, γι' αυτό και το κάνω θέμα.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα: 7 (ενυδρείο-παιχνίδι γνωστής εταιρείας "εκπαιδευτικών" παιχνιδιών, το έφεραν δώρο στον μικρό). Για να σας προλάβω, στο μεταξύ διαβάσαμε, μάθαμε, και θα μεταφέρουμε άμεσα τα δυο μικρά χρυσοψαράκια μας σε ένα ενυδρείο 60 λίτρων, 
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Φίλτρο εσωτερικό, με σφουγγαράκι και άνθρακα
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): Είκοσι μέρες
- Ψάρια (είδη και αριθμός): Δύο, χρυσόψαρα comet
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): Τάισμα δύο φορές τη μέρα, αλλαγή 20% νερού κάθε τρίτη μέρα, με αντιχλώριο και βακτηρίδια

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: -
- KH: -
- GH:
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): -
- ΝΟ2 (νιτρώδη): -
- ΝΟ3 (νιτρικά): -
- Θερμοκρασία: -
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: -
-Strips: -
-Ηλεκτρονικά: -

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού: Χρυσόψαρο comet
- Ιστορικό Ψαριού: Το αποκτήσαμε από pet shop πριν είκοσι μέρες
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): Εξόγκωμα στην αριστερή του πλευρά, σαν καρούμπαλο. Κατά τα άλλα, μια χαρά. Κινείται, τρώει κανονικά.
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: -

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: -
-Δοσολογία: -
-Χρόνος Χρήσης: -
-Αναλυτική περιγραφή: Διαβάζοντας και μη θέλοντας να δεχτώ εξ αρχής το πιο δραματικό σενάριο (καρκίνος), έκανα τη σκέψη μπας κι έχει κανένα πρόβλημα δυσκοιλιότητας, γιατί τις τελευταίες μέρες είχε και κάτι μακριά περιττώματα και γιατί φοβήθηκα ότι γενικά τα παραταΐζουμε. Γι' αυτό από χθες τα άφησα νηστικά, για να τους δώσω σήμερα αρακά.

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)
1. post-61875-0-53961600-1452954489_thumb.jpg

2. post-61875-0-74935700-1452954518_thumb.jpg

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

 

Ευχαριστώ πολύ, εκ των προτέρων!! Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, είδε κανείς το τελευταίο ποστ με την περιγραφή και τις φωτογραφίες;

Στο μεταξύ, σήμερα εμφανίστηκε και ένα μικρό κόκκινο στίγμα στην κορυφή του εξογκώματος-καρούμπαλου και έχω την εντύπωση ότι σαν να μειώθηκε λίγο... (επισυνάπτω φωτογραφία) Κατά τα άλλα, κίνηση, συμπεριφορά και φαγητό κανονικά. Έκανα αλλαγή νερού και έριξα Goldy, ως μια πρώτη ήπια βοήθεια αντιμετώπισης. Έχει κανείς να προτείνει κάτι άλλο;

post-61875-0-34393100-1453130570_thumb.jpg

post-61875-0-39745700-1453130579_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ που άκουσες! Κι αυτό λίγο δεν είναι...

Κάτσε να δει το θέμα σου κάποιος που ξέρει, να σου πει τί να κάνεις

Στάλθηκε από το E2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχει τυχει για να σου απαντησω με σιγουρια. Αν είναι όγκος δεν νομιζω πως μπορουμε να κάνουμε κάτι, αν είναι όμως βακτηριακή μόλυνση , χωρις να θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου , νομίζω πως το βακτοπουρ θα βοηθήσει. Ειμαι εναντίον των άσκοπων φαρμάκων αλλα σε τέτοιες περιπτώσεις είναι αναγκαίο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τώρα που μεγάλωσε, μπας και μπορεί να καταλάβει κανείς?

Τα άλλα ψάρια δεν έχουν κανένα σημάδι.

Επίσης, το εν λόγο ψάρι, τρώει, κολυμπάει κλπ κανονικά.

 

post-307-0-70566000-1457457542_thumb.jpg

post-307-0-00377000-1457457562_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό δεν είναι όγκος, θηρίο είναι!

Δεν μου έχει τύχει και ούτε το έχω ξαναδεί, άρα δεν μπορώ να σε βοηθήσω.:(

Περίμενε κάποιον που του έχει τύχει να σου πει τι πρέπει να κάνεις...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...