Jump to content

Αναγνώριση προβλήματος σε ενυδρείο με νεροχελώνες ( σκουλήκια,άλγη.... ?)


Zioa

Recommended Posts

Στο ενυδρείο που έχω τις νεροχελώνες αναπτύσσονται κάτι ανοιχτόχρωμα καφέ πράγματα που μοιάζουν με ακίνητα σκουλήκια  . 

Άμα μπορεί κάποιος να μου προσδιορίσει

1 .Τι είναι αυτό .

2. Πως μπορώ να το αντιμετωπίσω

3. Γιατί εμφανίστηκαν .

4. Άμα είναι βλαβερά για τις χελώνες ή τα ψάρια  

 

2016-01-16%2013.46.18.jpg

2016-01-16%2013.45.37.jpg

2016-01-16%2013.45.21.jpg

2016-01-16%2013.45.08.jpg

2016-01-16%2013.44.53.jpg

Έγινε επεξεργασία - Zioa
Link to comment
Share on other sites

Το έχω και εγώ αυτό και ρώτησα σε μαγαζί και μου είπε ένα παλικάρι που ασχολείται χρόνια με ενυδρεία ότι είναι νεκρή άλγη. Μαζεύεται στο φίλτρο και όταν γεμίσει περνάει στο νερό. Θέλει πιο συχνό καθάρισμα το φίλτρο ή μεγαλύτερο φίλτρο. Εγώ που έχω μεγάλο φίλτρο πλέον, προλαβαίνω και το καθαρίζω πριν περάσουν στο νερό. Καθαρίζω το φίλτρο μια φορά τον μήνα.

Είσαι σίγουρος πως δεν είναι οι ακαθαρσίες τους; Δεν φαίνεται πολύ καλά από τις φωτογραφίες. Μου θυμίζει νεκρή καφέ άλγη αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία - zalaros
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ zalaros για την βοήθεια αλλά μου φαίνεται σαν να αυξηθηκαν 

Σημερινές φωτογραφίες θα ανεβάσω σε λίγο (μετά από 24 ώρες αφού καθάρισα το φίλτρο  και έκανα 50% αλλαγή νερό με σκούπα )

AQUA EL Multikani 800 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2016-01-17%2018.04.18-1.jpg

2016-01-17%2018.11.07.jpg

2016-01-17%2018.06.48.jpg

2016-01-17%2018.06.39.jpg

 

2016-01-17%2018.04.30.jpg

 

 

Και κάτι ακόμα το κέλυφος της χελώνας είναι φυσιολογικό ? 

2016-01-17%2018.07.00.jpg

 

Έγινε επεξεργασία - Zioa
Link to comment
Share on other sites

2016-01-17%2018.40.49.jpg

2016-01-17%2018.40.30.jpg

 

Είμαι νέος και είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με κατοικίδιο-ενυδρείο . 

Όλες οι συμβουλές καλοδεχούμενες 

 

@zalaros άμα κατάλαβα καλά θα πρέπει να κάνω 1-2 καλές σκούπες και το πρόβλημα θα εξαφανιστεί 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είναι πιο ξεκάθαρο, θέλουν καθάρισμα τα λάστιχά σου. Το μπαστούνι που βλέπω στην γωνία ήταν κάποτε διάφανο ενώ τώρα είναι καφέ σωστά; Καλό καθάρισμα σε όλα τα λάστιχα (έχει ειδικά βουρτσάκια σε μαγαζιά με ενυδρεία) και μετά μία καλή σκούπα και καθάρισες ;) Για κάνα μήνα καθάρισες μετά θέλει ξανά. Έχω το ίδιο φίλτρο ;)

Έγινε επεξεργασία - zalaros
Link to comment
Share on other sites

Στο φιλτρο εχεις καθολου μηχανικη φιλτρανση? Δηλαδη σφουγγαρι,βαμβακι γιατι βλεπω μονο βιολογικο υλικο

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο έχει 3 στρώσεις  μηχανικού φιλτραρίσματος  (μαύρο σφουγγάρι )

Έγινε επεξεργασία - Zioa
Link to comment
Share on other sites

Α οκ τοτε,δεν το ξερω το φιλτρο και στην φωτο δεν φαινεται.Τοτε λογικα καθαριζοντας τα λαστιχα θα ειναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για το μάτι σου Zalaros... Φίλε Zioa, βλέπω ότι μαζευόταν στα νεκρά σημεία, άρα η κυκλοφορία σαν να μην την έχεις στο φουλ. Επίσης την σωλήνα εισόδου στο φίλτρο την βλέπω αριστερά πίσω από την εξέδρα. Η εξαγωγή του φίλτρου που είναι? Μήπως είναι στην μέση (πίσω από την μεσαία λάμπα) και η ροή σπάει στο τζάμι της πλάτης?

Link to comment
Share on other sites

Η εξαγωγή του φίλτρου είναι κάτω από την 3 λάμπα ( αυτό το μαύρο που βλέπεις στην φωτογραφία  ) .

Ποια θα πρέπει να είναι η σωστή τοποθέτηση της εισόδου και εξόδου  δεν γνωρίζω 

 

2016-01-17%2018.04.18-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Την είσοδο και την έξοδο τις βάζουμε αντιδιαμετρικα για να σπρώχνει η μια (η έξοδος) το νερό προς την άλλη (την είσοδο) και να μαζεύει ταλαιπωρούμεθα σωματίδια που εύκολα η είσοδος. Επισης προσπαθούμε να μην σπάμε την ροή της εξόδου για να έχει δύναμη το νερό που πάει προς την είσοδο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε Mz_Zoo για τις πληροφορίες που μου έδωσες για την θέσει που βάζουμε την είσοδο και την έξοδο από το φίλτρο .

Άλλαξα την θέσει τον σωλήνων και τις έβαλα μία αριστερά και την άλλη δεξιά .

2016-01-20%2019.21.21.jpg

 

Με λίγο ψάξιμο στο internet παρατήρησα ότι υπάρχου 2 θέσει που προτιμούνται

1 Αριστερά και δεξιά

 flow_particles_V1_75grad_iso.jpg

flow_particles_V1_75grad_topview.jpg

flow_particles_V1_75grad_frontview.jpg

2 Οι δύο σωλήνες από την ίδια μεριά 

flow_particles_V2_75grad_iso.jpg

flow_particles_V2_75grad_topview.jpg

 

flow_particles_V2_75grad_frontview.jpg

Θέσει 1

Στην πρώτη περίπτωση έχουμε καλύτερη κυκλοφορία στο κέντρο και χειρότερη κάτω από την είσοδο του φίλτρο  

Θέσει 2

Στην δεύτερη περίπτωση έχουμε καλύτερη κυκλοφορία στην θέσει που είναι η είσοδο και έξοδος από το φίλτρο και χειρότερη στο κέντρο 

 

Όταν στο ενυδρείο  έχουμε εμπόδια , αλλάζει η κατάσταση . Το σίγουρο είναι ότι μπορούμε να πάρουμε μια ιδέα πως γίνεται η κυκλοφορία του νερού 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - Zioa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

βγαλε την διακοσμηση (πετρες κτλ) και αστο να τρεξει λιγο

 

Link to comment
Share on other sites

Αύριο το πρωί θα βγάλω τις πέτρες και  θα κάνω γενικό καθάρισμα  :thumbsu:

 

Και κάτι ακόμα το κέλυφος της χελώνας είναι φυσιολογικό ? 

Shell Rot  ??

 

Link to comment
Share on other sites

Από το λίγο που φαίνεται στις φωτογραφίες εμένα μια χαρά μου φαίνεται.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή χελώνα έχει κάτι άσπρα σημάδια στο κέλυφος . Δεν γνωρίζω άμα είναι φιλολογικό  

2016-01-17%2018.40.30.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικό είναι μην ανησυχείς. Όσο μεγαλώνει θα τα βλέπεις αυτά. Βέβαια μία κοντινή φωτογραφία θα βοηθούσε περισσότερο. Βάλε κάποιον να κρατάει την χελώνα και βγάλε πιο κοντινή αν μπορείς. Δες πχ μια παλιά δικιά μου φωτογραφία.

Δημοσιευμένη  εικόνα

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά μια χαρά μου φαίνεται. Ας απαντήσει όμως και κάποιος πιο έμπειρος από μένα. Αυτό που ξέρω είναι πως αν οι συνθήκες διαβίωσης είναι οι σωστές τότε δύσκολα θα πάθουν κάτι. Καθαρό νερό με σωστή φιλτρανση, λάμπες και σωστή διατροφή με πρόσθετα βιταμινών και ασβέστιο.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κι έμενα δεν μου φαίνετε να έχει θέμα.

Το ποιο σημαντικό βέβαια είναι αυτο που είπε ο zalaros

Αυτό που ξέρω είναι πως αν οι συνθήκες διαβίωσης είναι οι σωστές τότε δύσκολα θα πάθουν κάτι. Καθαρό νερό με σωστή φιλτρανση, λάμπες και σωστή διατροφή με πρόσθετα βιταμινών και ασβέστιο

Link to comment
Share on other sites

Μου έφυγε ένα βάρος :bigemo_harabe_net-60: 

 

Όταν μας χάρισαν τις χελώνες δεν γνώριζα απολύτως τίποτα και οι πληροφορίες από το pet shop ήταν εντελώς λανθασμένες ( οι χελώνες δεν χρειάζονται τίποτα κτλ. ) .

 

Τις πρώτες ημέρες τις φρόντιζα  με βάση των οδηγιών από το pet shop (δηλαδή μηδενική φροντίδα ) .

 

Ευτυχώς μέσα από το Forum απέκτησα πολλές πληροφορίες για να μπορώ να φιλοξενήσω τις χελώνες στο νέο ενυδρείο τους σε σχετικά καλές συνθήκες  :thumbsu:

 

Ευχαριστώ zalaros , Mr_Zoo , argy1, Billias και το Forum  :thumbsu:

  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μου έφυγε ένα βάρος :bigemo_harabe_net-60:

 

Όταν μας χάρισαν τις χελώνες δεν γνώριζα απολύτως τίποτα και οι πληροφορίες από το pet shop ήταν εντελώς λανθασμένες ( οι χελώνες δεν χρειάζονται τίποτα κτλ. ) .

 

Τις πρώτες ημέρες τις φρόντιζα  με βάση των οδηγιών από το pet shop (δηλαδή μηδενική φροντίδα ) .

 

Ευτυχώς μέσα από το Forum απέκτησα πολλές πληροφορίες για να μπορώ να φιλοξενήσω τις χελώνες στο νέο ενυδρείο τους σε σχετικά καλές συνθήκες  :thumbsu:

 

Ευχαριστώ zalaros , Mr_Zoo , argy1, Billias και το Forum  :thumbsu:

Ολοι ετσι την παταμε και δυστοιχως ολα τα πετ τα ιδια κανουν.Ειπαμε να πουλησεις αλλα οχι να κοροιδευεις.Η πλακα ειναι που πηγα στο πετ του νησιου προχθες να παρω γαριδες και μου λεει με εκπληξη ''σου τρωνε??γιατι??τις εχεις με λαμπες??''

Αυτα μωρη δεν μπορουσες να μου τα πεις οταν τις πηρα?? σκεφτομαι εγω αλλα φυσικα δεν μιλησα.

Link to comment
Share on other sites

να ναι καλα τα ζωακια σας παιδια αυτη ειναι η ουσια και εσεις να τις χαίρεστε και δει τον χαρακτηρα τους

Έγινε επεξεργασία - Billias
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...