Jump to content

Ο δίσκος μου κάτι έχει....


noni

Recommended Posts

:thumbup:

Εχω 9 δίσκους. Εδώ και μια εβδομάδα σκοτώνονται μεταξύ τους....

Ο BLue diamont ειναι ο πιο μικρός...

Οι άλλοι που ήταν στο ίδιο μέγεθος μαζί του μεγάλωσαν αρκετά. Αυτός έμεινε μικρός.

Δέχετε πολλές επιθέσεις. Οι άλλοι δεν τον θέλουν κοντα τους και τον σπρώχνουν..

Κρύβετε συνεχώς.

Πριν 2 ημέρες παρατήρησαν κάτι στα πτερύγια του.... Είναι finrot?

Σκούρεψε και το χρώμα του. Τρώει όμος.

Τι πρέπει να κάνω.....

Πρέπει να τον βάλω σε άλλο μέρος? ¨εχω ένα άλλο μικρο ενυδρείο 60χ30χ30

Αν είναι αυτή η ασθένεια ..πρέπει να τον απομακρύνω απο τους άλλους?

Τι φάρμακα πρέπει να του δώσω?

Δεν έχω πείρα...είμαι αρχάρια και δεν ξέρω τίποτα απο αρρώστιες.

παρακαλώ βοηθείστε με...

Υπάρχει περίπτωση αν δεν είναι αυτή η ασθένεια..κάτι άλλο να του έφαγε τα πτερύγια? Γίνετε αυτό?

¨οσο αφορά τις μετρήσεις μου όλα δείχνουν πολύ καλα.

Περιμένω με ανυπομονησία τις συμβουλές σας

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Νόνη

Link to comment
Share on other sites

Μια φωτογραφία θα βοηθούσε :thumbup:

Θα μπορούσες να τον απομονώσεις και να παρατηρήσεις συμπεριφορά στα υπόλοιπα ψάρια. Το θέμα είναι αν τα φαγώματα είναι από ασθένεια ή από δαγκώματα από τους άλλους δίσκους. Αν δεις συμπτώματα και στους άλλους δίσκους ξεκινάς θεραπεία στο μεγάλο. Αλλιώς θα μπορούσες να ξεκινήσεις με τον μικρό στην απομόνωση θεραπεία με Melafix Και βλέπεις πως θα πάει.

Κοίτα http://www.istellas.gr/aquarium/my_medicines_melafix.html

Link to comment
Share on other sites

Στέλνω και μία φωτογραφεία. Δεν είναι πολύ καθαρή..

αλλα δυσκολεύομαι να τον πετύχω αφού όλο κρύβετε...

post-3744-1176974079_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

απο το στρες,η απο πολυ ταισμα με συνδιασμο οχι συχνων αλλαγων νερου προερχεται η συγκεκριμενη αρρωστεια....

αν το αφησεις εκει το ψαρι δεν θα επιζησει για πολυ ακομα....

καραντινα θα προτεινα,αυξηση της θερμοκρασιας,αεροπετρα για καλοαερισμο,και melafix..η καποιο αλλο φαρμακο....

Link to comment
Share on other sites

Θα το βάλω σε καραντίνα και θα πάω να αγοράσω το Melafix.

Τι δοσολογία πρέπει να βάλω? Πόσα κουταλάκια σε πόσα λίτρα?

Πόσο να αυξήσω την θερμοκρασία? Πόσοι βαθμοί θα ήταν καλά?

¨οσο αφορά το φαγητό του...τι να τον ταίζω..και πόσο συχνά?

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια...

Ιωάννης Στέλλας τώρα πρόσεξα το λινκ σου. Είναι πολύ ενημερωτικό..

Ευχαριστώ πολύ και συγχαρητήρια για την Ιστοσελίδα σου. Την διαβάζω και είναι τρομερά ενδιαφέρουσα.

Και πάλι ευχαριστώ

Σε λιγο θα πάω για φάρμακο..

Link to comment
Share on other sites

Θα το βάλω σε καραντίνα και θα πάω να αγοράσω το Melafix.

Τι δοσολογία πρέπει να βάλω? Πόσα κουταλάκια σε πόσα λίτρα?

Πόσο να αυξήσω την θερμοκρασία? Πόσοι βαθμοί θα ήταν καλά?

¨οσο αφορά το φαγητό του...τι να τον ταίζω..και πόσο συχνά?

γραφει η δοσολογια πανω στο φαρμακο,αναλογα με τα λιτρα σου,και ειναι το μοναδικο φαρμακο που ειναι φυσικο και δεν καταστρεφει τη βιολογια σου..

ανεβαζεις περιπου 2-3 βαθμους πανω απο αυτη που εχεις..δηλ αν ειχες 28 την πας στους 30-31.

αεροπετρα για να εχεις καλο αερισμο,οχι φως,και λιγη τροφη..μην το πλακωσεις στο φαγητο..

λογικα στο 7ημερο θα πρεπει να δεις βελτιωση..... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Muchas Gracias όπως λένε και οι Ισπανοί εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Muchas Gracias όπως λένε και οι Ισπανοί εδώ.

τιποτα,αν μεφερειποτε ο δρομος μου προς τα εκει...θα κερασεις καφεδακι,και πατσισαμε.... :buttrock::thumbup:
Link to comment
Share on other sites

τιποτα,αν μεφερειποτε ο δρομος μου προς τα εκει...θα κερασεις καφεδακι,και πατσισαμε.... :buttrock::thumbup:

Ευχαρίστως!!

Link to comment
Share on other sites

γραφει η δοσολογια πανω στο φαρμακο,αναλογα με τα λιτρα σου,και ειναι το μοναδικο φαρμακο που ειναι φυσικο και δεν καταστρεφει τη βιολογια σου..

ανεβαζεις περιπου 2-3 βαθμους πανω απο αυτη που εχεις..δηλ αν ειχες 28 την πας στους 30-31.

αεροπετρα για να εχεις καλο αερισμο,οχι φως,και λιγη τροφη..μην το πλακωσεις στο φαγητο..

λογικα στο 7ημερο θα πρεπει να δεις βελτιωση..... :thumbup:

Σωστος....... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση και απο εμενα.εαν βαλει η κοπελα το δισκακι της στο αλλο ενυδρειο που εχει, ακομα και με το νερο του ενυδρειου που βρισκεται τωρα ο δισκος της μετα απο μια μερα οι παραμετροι της ποιοτητας του νερου θα εχουν αλλαξει προς το χειροτερο αυξηση ph κτλ γεγονος που θα προκαλεσει και αλλα προβληματα στο ψαρι.εγω οταν ειχα καποιο προβλημα παλιοτερα το εβαζα στο εφεδρικο με την ιδια θερμοκρασια νερου απο το μεγαλο και η ποιοτητα μετα απο 1 μερα ειχε τεραστιες αποκλεισεις...... :thumbup::buttrock: μηπως πρεπει να κανει την θεραπεια με melafix κατευθειαν στο μεγαλο.....ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ΕΡΩΤΗΣΗ????????

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνουσα με αυτο που λες Ηλια,αν γνωριζαμε και τις παραμετρους του νερου τις οποιες

εχει στο κυριος ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνουσα με αυτο που λες Ηλια,αν γνωριζαμε και τις παραμετρους του νερου τις οποιες

εχει στο κυριος ενυδρειο.

ph 7

kh 5

Co2 o.k

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια δεν ξέρω τι να κάνω. Εδω στην Ισπανία δεν έχει Melafix .

Πήγα σε 7 μαχαζιά. Μου έδωσαν τελικά το bactopur της εταιρείας sera. Τι λέτε να κάνω? να το χρησιμοποιήσω αυτό?

Μου είπαν ότι είναι πολύ καλό , αλλα δυνατο και να βάλω την μισή δοσολογία απο ότι αναγράφετε στο κουτί με τις οδηγείες..

Τι λέτε να κάνω?

Το ξέρετε αυτό το φάρμακο?

Υπολογίζω αύριο να αρχίσω θεραπεία.

περιμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις σας

Ευχαριστώ

Νόνη

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια δεν ξέρω τι να κάνω. Εδω στην Ισπανία δεν έχει Melafix .

Πήγα σε 7 μαχαζιά. Μου έδωσαν τελικά το bactopur της εταιρείας sera. Τι λέτε να κάνω? να το χρησιμοποιήσω αυτό?

Μου είπαν ότι είναι πολύ καλό , αλλα δυνατο και να βάλω την μισή δοσολογία απο ότι αναγράφετε στο κουτί με τις οδηγείες..

Τι λέτε να κάνω?

Το ξέρετε αυτό το φάρμακο?

Υπολογίζω αύριο να αρχίσω θεραπεία.

περιμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις σας

Ευχαριστώ

Νόνη

Να το χρισιμοποιησεις οπως ακριβως λενε οι οδηγιες και σε 1 βδομαδα ο Δισκος θα γινει καλα.Το bactopur ειναι πολυ καλο σαν φαρμακο το εχω δοκιμασει κι εγω στο παρελθον με Δισκο που ειχαι κι αυτος Fin Rot.Eπεισης κανει και για αλλες ασθενειες.

Link to comment
Share on other sites

απο αναπνοη πος ειναι το ψαρακι σου?αναπνεει γρηγορα?ελπιζω να σου πανε ολα καλα?

Link to comment
Share on other sites

απο αναπνοη πος ειναι το ψαρακι σου?αναπνεει γρηγορα?ελπιζω να σου πανε ολα καλα?

γεια σου badz_d ,

Δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα με αναπνοή ευτυχώς..

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου..

Νάσε καλά

Link to comment
Share on other sites

γεια σου badz_d ,

Δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα με αναπνοή ευτυχώς..

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου..

Νάσε καλά

εχεις κανει θεραπια για εξαμιτα ., τα πτεριγια τον αλλον δισκον πως ειναι .,κανε μια προλιπτικα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Το δισκάκι μου δεν πάει καθόλου καλα...

Του έβαλα φάρμακι bactopur, ανέβασα και την θερμοκρασία στους 30.

Το έχω καραντίνα και χειροτέρεψε.

¨εχουν εμφανιστεί κάτι μικρά στρογγυλά άσπρα σαν κεφάλι καρφίτσας, σαν μικρές μπαλίτσες στο πρόσωπο του και κοντά στο εξωτερικό του ματιού του. Δύσκολα κολυμπάει ...και αναπνέι με δυσκολία και δεν τρώει..

Έχει σκουρίνει πολύ το χρώμα του.

Κάποιες στιγμές νομίζω ότι το έχασα.. και μετά προσέχω που μετάβίας αναπνέει..

Γέρνει στην μια μεριά ..

Δεν ξέρω τι άλλο να κάνςςςςςςςςςς

Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω..

Link to comment
Share on other sites

εγω στην θεση σου θα στεναχωριομουν παρα παρα παρα πολυ αλλα δυστυχως θα του εκανα ευθανασια σε ενα ταμπερακι με νερο και στην καταψυξη.....για 20ν λεπτα μεχρι δυστυχως να ........φαινεται οτι η κατασταση του ειναι σε μη αναστρεψιμο σταδιο δεν θα ηθελα να το ταλαιπωρησω. :thumbup::buttrock: μπορει να κανω και λαθος.....οι ειδικοι ειναι εδω.............οπως εγραψα και πριν εκει που το εβαλες καραντινα οι συνθηκες του νερου μετα απο μια μερα ηταν οι ιδιες με το μεγαλο σου ενυδρειο γιατι αν οχι ισως να υποτροποιασε...........

Link to comment
Share on other sites

Πάει το δισκάκι μου το έχασα τελικά...

Λυπήθηκα πάρα πολύ που δεν κατάφερα να το σώσω. Ισως το φάρμακο που του έβαλα να μην ήταν το ιδανικό.

Δεν ξέρω...

Εφτυχώς σε λίγες ημέρες ο σύζυγος μου θα έρθει Αθήνα και θα μου αγοράσει τα φάρμακα που χρησιμοποιείται, να τα έχω για μελλοντική χρήση..(ελπίζω να μην χρηαστούν) αφού εδώ στην ισπανία δεν τα βρήκα.

Σας ευχαριστώ πάντος όλους για το ενδιαφέρον και την βοήθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...