Jump to content

Recommended Posts

Εδω και λίγο καιρό ταλαιπωρούμε,μάλλον τα ψαράκια μου καλύτερα,απο μια ασθένεια...

Στην αρχή ειχα Ick,έκανα την θεραπεία κανονικά,τα στιγματακια έφυγαν,αλλα κάπου στην πορεία μετά απο λίγο καιρό εμφανίστηκαν ξανά,και ξαναεκανα την θεραπεια με Protozin της waterlife.

Το κακό ειναι οτι πλέον βλέπω και άλλα συμπτώματα που δεν ξέρω αν ειναι της αρρώστιας και φοβάμαι μηπως ειναι καποια αλλη ασθένεια.

Παραθέτω μια φωτογραφία του clown μου να δείτε πως ειναι τα πτερύγια του,την ώρα που αυτό το μικρο φαγωματακι εχει αρχίσει να εμφανίζετε και στα τιγράκια μου.

post-2882-1176986486_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - oddin
Link to comment
Share on other sites

Kαλό θα είναι να δώσεις επιπλέον πληροφορίες για το ενυδρείο σου. Λίτρα, πόσο καιρό τρέχει, απαραίτητα μετρήσεις και συγκατοίκους....

Υπάρχει περίπτωση το πρόβλημα να προέρχεται απο υπερβολή συγκέντρωση αμμωνίας στο ενυδρείο σου η αλλιώς απο κάποια βακτηριακή μόλυνση.

Έγινε επεξεργασία - giannisg
Link to comment
Share on other sites

To ενυδρειο ειναι 80L τρεχει εδω και 3 μηνες περιπου,οι μετρησεις μου ειναι καθαρες,Δεν εχω αμμωνια και Νιτρωδη.

Και ο πλυθυσμος που εχω ειναι 2 Gourami three spot,3 μελανοταινιες,6 τιγρακια,και δυστηχως μου εμεινε ενας clown απο τους τρεις που ειχα.

Link to comment
Share on other sites

Αν τα πτεριγια τους φαινονται σαν φαγωμενα τοτε προκειται για Fin Rot, οστοσο ριξε και μια ματια εδω για να σιγουρευτουμε. http://www.aquazone.gr/index.php?pid=12

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...