Jump to content

Πρόβλημα με τα κακά της Βεατρίκης!!! (RES)


Recommended Posts

Καλησπέρα! Τις τελευταίες 2 μέρες τα κακά της Βεατρίκης είναι λίγο περίεργα... Ενώ έκανε κανονικά κακά στο παρελθόν (σαν μικρογραφία ανθρώπινων) Τώρα μου κάνει κάτι κακά πιο σκούρα κι έχουν μέσα και κάτι σαν κόκκινο χρώμα (όπως το χρώμα που έχουν τα "φύκια" από τη τροφή που της δίνω)... Το έπιασα το έλιωσα σε ένα χαρτάκι (δεν είναι μαλακά) και το κόκκινο-ροζ αυτό δε φαίνεται να είναι αίμα στα κακά της... Δεν της έχω αλλάξει τροφή, ούτε της έδωσα τίποτα τελευταία σαν λιχουδιά...

Ξέρει κανείς σας κανέναν καλό κτηνίατρο που να γνωρίζει από αυτά τα ήδη να την πάω??? (Το έχει αντιμετωπίσει κανείς άλλος?)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, και το δικό μου χρυσόψαρο δεν έχει σταθερό χρώμα.

Όταν τρώει κανονικά την τροφή του βγάζει κοκκινοκαφέ, ενώ τώρα που το κάνω θεραπεία και δεν το ταϊζω κανονικά, με αποτέλεσμα να τσιμπάει κάτι φυτά, βγάζει

πράσινα.

Τι ενυδρείο, μετρήσεις κ.τ.λ. έχεις;

Τι ψάρι είναι η Βεατρίκη;

Άκου και τους πιο έμπειρους και αποφάσισε για το τι θα κάνεις....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, και το δικό μου χρυσόψαρο δεν έχει σταθερό χρώμα.

Όταν τρώει κανονικά την τροφή του βγάζει κοκκινοκαφέ, ενώ τώρα που το κάνω θεραπεία και δεν το ταϊζω κανονικά, με αποτέλεσμα να τσιμπάει κάτι φυτά, βγάζει

πράσινα.

Τι ενυδρείο, μετρήσεις κ.τ.λ. έχεις;

Τι ψάρι είναι η Βεατρίκη;

Άκου και τους πιο έμπειρους και αποφάσισε για το τι θα κάνεις....

 

Αρχικά είμαι κοπέλα  :icon_dance:

Η Βεατρίκη είναι χελώνα (RES) δεν είναι ψάρι..  :D

Όπως και να χει σε ευχαριστώ για την απάντηση και το ενδιαφέρον... :D

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αναμενόμενο να εχει μη πεπτή ποσότητα τροφής στα περιττώματα της, όπως επίσης και η αλλαγή του χρώματος αν ταΐζεις ένα μόνο είδος τροφής (με τις γαρίδες ειναι ποιο ανοιχτόχρωμα λόγο του χρώματος των γαριδων, ενώ με τα στικς ποιο σκούρα).

Το θεμα μεταφέρετε στην κατηγορία των αμφιβιων.

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά είμαι κοπέλα  :icon_dance:

Η Βεατρίκη είναι χελώνα (RES) δεν είναι ψάρι..  :D

Όπως και να χει σε ευχαριστώ για την απάντηση και το ενδιαφέρον... :D

 

Σόρρυ δεν το πρόσεξα.

Επίσης δεν έχω ασχοληθεί με χελώνες οπότε δεν ξέρω τίποτα....:)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αναμενόμενο να εχει μη πεπτή ποσότητα τροφής στα περιττώματα της, όπως επίσης και η αλλαγή του χρώματος αν ταΐζεις ένα μόνο είδος τροφής (με τις γαρίδες ειναι ποιο ανοιχτόχρωμα λόγο του χρώματος των γαριδων, ενώ με τα στικς ποιο σκούρα).

Το θεμα μεταφέρετε στην κατηγορία των αμφιβιων.

 Ναι, αλλά πάντα την ίδια τροφή έτρωγε (εκτός από σπάνιες περιπτώσεις που της δίνω καρότο ή λίγο σταφύλι κλπ σαν λιχουδιά) και ποτέ της δε μου είχε ξανακάνει τέτοια κακά..  :(

 

Αν μου ξανακάνει, πειράζει να τα φωτογραφίσω και να τα ανεβάσω εδώ, μπας και του κάνει κανενός κάνα κλικ? (Συγνώμη αλλά είμαι σε πανικό από τη στιγμή που είδα το πρώτο εξωγήινο κουράδι... :(  :(  :( ).

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ δεν το πρόσεξα.

Επίσης δεν έχω ασχοληθεί με χελώνες οπότε δεν ξέρω τίποτα.... :)

 

Δεν πειράζει.. όλα οκ  :D

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να πειράζει? Απ εναντιας θα μας βοηθήσει κι απ πάνω. Δοκίμασε να τις εμπλουτίσει λίγο την διατροφή

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ξαναδεί κακά από εκείνη τη μέρα.. Δε ξέρω άμα δεν κάνει ή αν τα εξαφανίζει το φίλτρο, αλλά ανησυχώ πάρα πολύ... Βρήκα μια κτηνίατρο στο Πειραιά που ειδικεύεται λέει σε εξωτικά ζώα και τη πάω εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Κλείσαμε ραντεβού με το γιατρό Σάββατο 11 το πρωί.. το μόνο που μένει τώρα είναι να απαγάγω ένα κουραδάκι της να το φυλάξω στο ψυγείο..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

μ\α ρεσει ο τροπος που τα λες ....

βαλτην σε μια λεκανιτσα και ταισε την και δες αν τα κανει, εκεινη την ωρα βγαλε την χελωνα για να κανεις πιο ευκολη την απαγωγη

αφου τρωει ο δεινοσαυρος ολα οκ 'η δοκιμασε κ διαφορετικη τροφη να δεις αν θα αλλαξει κατι στις ακαθαρσιες της

η βεατρικη τι μεγεθος εχει;;;;

Link to comment
Share on other sites

μ\α ρεσει ο τροπος που τα λες ....

βαλτην σε μια λεκανιτσα και ταισε την και δες αν τα κανει, εκεινη την ωρα βγαλε την χελωνα για να κανεις πιο ευκολη την απαγωγη

αφου τρωει ο δεινοσαυρος ολα οκ 'η δοκιμασε κ διαφορετικη τροφη να δεις αν θα αλλαξει κατι στις ακαθαρσιες της

η βεατρικη τι μεγεθος εχει;;;;

 

Το έκανα αυτό χτες και μάλιστα της έδωσα και βραστό κοτοπουλάκι και περίμενα σαν το χάρο του σκατού πάνω από τη λεκανίτσα με τόση αγωνία να γεννηθεί το νέο βρέφος και τίποτααα  :waaa:  Μετά την ξαναέβαλα στο ενυδρείο της κι έκλεισα το φίλτρο (γιατί σκέφτηκα να μειώσω τον ανταγωνισμό για απαγωγή) και μέχρι σήμερα ακόμα δεν έχω δει κουράδι!!!  :waaa:  Ανησυχώ ότι δεν μου τα κάνει κάθε μέρα όπως νόμιζα... Τεσπα θα ξαναδοκιμάσω σήμερα με το λεκανάκι να δω μπας κι έχω καμία καλύτερη τύχη... Το κορίτσι μου είναι 18x14 :wub:

Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα πως για να ενεργηθεί θέλει χλιαρό νερό. Βέβαια αναφερόταν σε περίπτωση δυσκοιλιοτητας. Δοκίμασε αν θες να την βάλεις στην λεκανιτσα αλλά βάλε χλιαρό νερό. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα πως για να ενεργηθεί θέλει χλιαρό νερό. Βέβαια αναφερόταν σε περίπτωση δυσκοιλιοτητας. Δοκίμασε αν θες να την βάλεις στην λεκανιτσα αλλά βάλε χλιαρό νερό. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Θα το δοκιμάσω σήμερα! Σ ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...