Jump to content

Αιωρούμενη άλγη;;;;


andris

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Πρόσφατα αποφάσισα να βελτιώσω λίγο το 160 λίτρων ενυδρείο μου. Αρχικά πρόσθεσα 15 κιλά χαλίκι γιατί το παλιό ήταν τόσο λίγο που δέν μπορούσα να φυτέψω τίποτα. απο φυτά είχε μείνει μόνο μια ανούμπια που την έχω χρόνια. Ότι άλλο έβαζα-το έχανα.

Έπειτα πήρα απο φίλο μερικά κλαδέματα και τα φύτεψα στο ενυδρείο. Πρόσθεσα και μερικές ταμπλέτες. Αυξησα σταδιακά την φωτοπερίοδο απο 7 σε 9 ώρες. Στη συνέχεια ασχολήθηκα με τη βελτίωση του νερού με σκοπό να πάρω ψάρια πιο μαλακού νερού. ΣΕ αλλαγέσ σταδιακά πρόσθεσα έτοιμο νερό σε μπετονάκια απο σουπερ μαρκετ απο ΑΟ. Η σκληρότητα άρχισε να πέφτει αλλα τ πεχα ακόμα είναι σταθερό...έχω σκοπό να προσθέσω ένα εσωτερικό φιλτράκι με τύρφη για να ρίξω και το πεχα. Αλλα αυτό που συνέβη τελευταία με προβλιμάτισε. Το νερό έχει αποκτησει μια κιτρινωπή θολούρα...ακόμα και μετά απο αλλαγές παραμένει. Τί δέν έχω κάνει σωστά; Που οφείλεται το πρόβλημα; Είναι άλγη; φταίει η φωτοπερίοδος;

 

ΝΗ3/ΝΗ4=0

ΝΟ2=0

ΝΟ3=20

PH=8

GH=11

KH=9

Σήμερα έχασα και ένα apple snail :(   ξέρω θέλει σκληρό νερό αλλα δέν πρόλαβα να το δώσω

Απο ψάρια έχω μόνο 2 ξιφοφόρους...ετοιμάζω παραγγελία για ψάρια σκληρότητας και πεχα που θα έχω μετά τη βελτίωση και σταθεροποίηση των τιμών του νερού.

Τουσ ξιφοφόρουσ θα τους δώσω κι αυτούς.

Έγινε επεξεργασία - rastaman
Caps removed from topic title.
Link to comment
Share on other sites

Το απιονισμενο νερο που εβαλες ειναι αμφιβολου προελευσεως και καλο ειναι να μη το βαζουμε στο ενυδρειο.

Συμπληρωσε τη φορμα με ολες τις πληροφοριες και βαλε και φωτογραφιες.

Link to comment
Share on other sites

Το νερό που έβαλα είναι δοκιμασμένο κ απο άλλουσ χωρισ προβλημα...βέβαια αν έχεισ ΑΟ είναι ότι καλύτερο. Λυπάμαι όμως το νερό που πετιέται. πρέπει να δώσεις πολλά λεφτά για να πάρεις ΑΟ με λιγότερη σπατάλη.

Φωτό θα βάλω το απόγευμα μετά τη δουλειά. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το νερό που έβαλα είναι δοκιμασμένο κ απο άλλουσ χωρισ προβλημα...βέβαια αν έχεισ ΑΟ είναι ότι καλύτερο. Λυπάμαι όμως το νερό που πετιέται. πρέπει να δώσεις πολλά λεφτά για να πάρεις ΑΟ με λιγότερη σπατάλη.

Φωτό θα βάλω το απόγευμα μετά τη δουλειά. Ευχαριστώ

 

Πολλοι ομως ειχαν και προβλημα απο αυτο το νερο.

Δεν ξερεις την προελευση του και απο τι συνθικες εχει περασει.

Ποσο καιρο ειναι στα ραφια του σουπερμαρκετ και τι ηλιο εχει φαει μεχρι να φτασει εκει.

Καλυτερα να μην ξαναριξεις τετοιο νερο.

Αν θες να μαλακωσεις το νερο σου,υπαρχει και η τυρφη που καλυτερα να την χρησιμοποιησεις σε βαρελι εκτος ενυδρειου για περισσοτερη σταθεροτητα στις συνθικες.

Εκτος απο φωτογραφιες,να συμπληρωσεις και τη φορμα που σου εδωσα πιο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...