Jump to content

Τοποθετηση εισοδου-εξοδου φιλτρου για βελτιστη κυκλοφορια.


handmaker

Recommended Posts

Καλημερα

 

Εχω ενα ενυδρειο ~100 λιτρα μεικτα και το φιλτρο Eheim 2215 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/102901-%CF%84%CE%BF-gup%CE%BF%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%BF-%CE%BC%CE%BF%CF%85/ )

 

Η ερωτηση μου ειναι ποια ειναι η "σωστη" τοποθετηση της εισοδου και της εξοδου του φιλτρου μεσα στο ενυδρειο ωστε να εχουμε την πιο σωστη ροη για τα ψαρια και τα λιγοτερα νεκρα σημεια.

 

α) Η εισοδος (του φιλτρου παντα) κατω δεξια και η εισοδος πανω αριστερα?

β) Η εισοδος και η εξοδος απο την δεξια μερια η μια πανω απο την αλλη?

γ) Η εισοδος κατω δεξια και η εισοδος πανω αριστερα αλλα ανοιγοντας επιπλεον τρυπες στο spray-bar σε γωνια ασ πουμε 90 μοιρων σε σχεση με αυτεσ που εχει ωστε να επιτυγχανουμε και ανακυκλωση του νερου κατω απο το spray-bar?

 

Εγω ειμαι στην επιλογη α αλλα πρατηρω οτι κατω απο το spray-bar εχω σχεδον μηδενικη ροη και στην εισοδο του φιλτρου γινεται ο κακος χαμος. 

Τι προτεινεται ωστε να υπαρχει μια ομοιομορφη σωστη ροη σε ολο το ενυδρειο? Αυτη τη στιγμη το spray-bar ειναι 3-4 ποντους κατω απο την επιφανεια και γυρισμενο α χτυπαει υπο γωνια στην επιφανεια για να εχω αναταρραξει αλλα και να μειωσω λιγο την ενταση γιατι τα gurry μου φαινονταν σαν να ζοριζοται.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που συνηθως γινεται, ειναι και οι δυο σωληνες απο την ιδια πλευρα.

Η λογικη ειναι, οτι το νερο να κανει μια περιστροφικη κινηση ωστε να υπαρχει παντου ροη.

Βεβαια το θεμα ειναι, αν στο μεσο τις διαδρομης παρεμβαλει καποιο αντικειμενο ( ξυλο - φυτα ) που εκει

σπαει η ροη και διαχεεται σε αλλα σημεια.

Link to comment
Share on other sites

Και οταν παρεμβαλονται ξυλα πετρες και φυτα που σε μενα παρεμβαλονται ποια ειναι η πιο σωστη πρακτικη? φωτο εχει στο λινκ που κανω την παρουσιαση. Υπαρχει καποιος ενδεδειγμενος τροπος τοποθετησης η δοκιμαζοντας βλεπεις τι σε βολευει αναλογα με το καθε ενυδρειο?

 

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το post  μπορείς να πάρεις μια ιδέα για την τοποθέτηση εισόδου-εξόδου φίλτρου

 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/102738-αναγνώριση-προβλήματος-σε-ενυδρείο-με-νεροχελ/?p=1089305

 

Με βάση τα κενά σημεία που διακρίνονται στις φωτογραφίες μπορείς να τοποθετήσεις την διακόσμηση ή με βάση τα κενά σημεία και την υπάρχουν διακόσμηση να επιλέγεις την σωστή τοποθέτηση .

  

 

Έγινε επεξεργασία - Zioa
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...