Jump to content

Νερό βρύσης και περιορισμοί σε ψαροσύνθεση


DeLk

Recommended Posts

Να σου συμπληρωσω λοιπόν εγω το ερωτημα σου για να το κανουμε πιο sexy λογο της ημέρας...

1) Ξερουμε ΑΚΡΙΒΩΣ σε τι νερο εκτρέφουν ολα τα ψαρια αυτα???

2) Το καθε κατάστημα εχει ακριβώς το ιδιο νερο με τον εκτροφεα ή με το δικο μας???

3) ποσο καιρό και κατα ποσο φροντιζονται στα πετσοπ με σωστες αλλαγες και συνθήκες νερου???

Ε?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αυτό δε το λέμε εδώ μέσα σε κανέναν. Λέει ο άλλος "θέλω να βάλω σκαλάρια και εχω Α/Ο" και εγώ πετύχει pH 6. Εμείς του απαντάμε "μια χαρά είσαι βάλ'τα" αλλά στην ουσία μιλάμε για ψαρια εκτροφης. Προσαρμογή λέμε για κάνα 40λεπτό με κλειστά φώτα κλπ. δε μιλάμε για μέρες σε άλλο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αυτό δε το λέμε εδώ μέσα σε κανέναν. Λέει ο άλλος "θέλω να βάλω σκαλάρια και εχω Α/Ο" και εγώ πετύχει pH 6. Εμείς του απαντάμε "μια χαρά είσαι βάλ'τα" αλλά στην ουσία μιλάμε για ψαρια εκτροφης. Προσαρμογή λέμε για κάνα 40λεπτό με κλειστά φώτα κλπ. δε μιλάμε για μέρες σε άλλο ενυδρείο.

 

Αλλο ομως ειναι να εχει καποιος ετοιμο το νερο μαλακο πριν παρει τα ψαρια και αλλο να παρει τα ψαρια και να το μαλακωσει μ αυτα μεσα.

Δεν εχει σχεση το ενα με το αλλο Πανο και το δευτερο ειναι το σωστο.

Αν καποιος κανει το πρωτο,πρεπει να κανει αυτο που σου ειπα πιο πανω.

Θα σου πω τι εκανα εγω με τα ember tetra.

Τα ειχα αυτα τα ψαρια στο φυτεμενο που ειχα και μπουκαλα co2,οπωτε το νερο εκει ηταν πιο μαλακο.

Οταν εκανα το rescape και ειχα αποφασισει οτι τα ψαρια θα μπουν σε αλλο ενυδρειο,τα μετεφερα σε ενα 60αρι με νερο απο το παλιο ενυδρειο συν βρυσης.

Για 1 μηνα εκανα αλλαγες νερου μικρες μονο με βρυση και οταν εστησα το 100αρι τα εβαλα εκει σε νερο βρυσης.

Οταν εκει συμπληρωσω ολη την ψαροσυνθεση μου,θα αρχισω επεξεργασια με τυρφη,αλλα με τα ψαρια ηδη μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμη τα Emper Tetra που λεει κι ο Κωστας απο πανω,να πω κι εγω οτι τα εχω ακομα σε νερο βρυσης περιπου ενα εξαμηνο...δεν εχω κανει κινηση ακομα να μαλακωσω το νερο τους και προς το παρον εμφανισιακα τουλαχιστον ειναι καλα....

Το νερο της βρυσης μου ειναι 7.6

Στο αλλο ενυδρειο,τα cherry barb πανε μια χαρα σε αυτο το νερο και τα προτεινω....(αν θες σου δινω κιολας γιατι εχουν γεννησει!) :)

 

Παντως το νερο δεν μαλακωνει με αντιχλωριο ή βακτηρια ουτε με πλατανοφυλλα! :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω στα apistogramma οταν τα πηρα τα εβαλα στο νερο βρησης και μετα καθε αλλαγη που εκανα τους εβαζα νερο με ph 7. Η καθε αλλαγη μου ηταν 15-20%

Μετα απο τρεις μηνες αρχισα επεξεργασια με τυρφη και με ph 6.5

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...