Jump to content

Φωτισμος για 100l reef


Johkouf

Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑΚΙ 100Λ ΚΑΙ ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΩ ΠΡΟΣ REEF ,

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΙΣΜΟ ΚΑΘΩΣ ΣΚΕΦΤΟΝΕ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΟΡΑΛΙΑ

ΚΑΙ ΑΝΕΜΟΝΕΣ ΜΕΣΑ.

ΣΚΕΦΤΟΜΕ ΝΑ ΒΑΛΩ 2Χ55WATT T5 ΤΗΣ INTERPET (1 TRIPLUS COMPACT , 1DAYLIGHT COMPACT)

KAI NA ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΜΕ 1Χ 18 WATT ΤΗΣ SERA DEEP SEA

ΠΟΙΑ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΥΜΕΝΟΣ?ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ Τ5?

ΙΣΩΣ ΑΝΤΙ ΓΙΑ DAYLIGHT COMPACT 1 BLUE MOON COMPACT??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :thumbup::buttrock::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν αναφέρεις το ύψος του ενυδρείου σου, νομίζω πως με Τ5 δύο λευκές και μια ακτινική, για αρχή, θα είσαι μια χαρά και ταυτόχρονα, σχετικά οικονομικά. Αργότερα αν χρειαστεί προσθέτεις και άλλη μία.

Όσον αφορά τα Kelvin, που δίνουν και το χαρακτηριστικό χρώμα στο ενυδρείο σου, αυτό έχει να κάνει αποκλειστικά με την αισθητική σου. Πάντως θα είναι σίγουρα πάνω από 10000.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και απο εμένα και καλωσήρθες στο Aquazone!

ο κ.Νίκος νομίζω απάντησε για το θέμα του φωτισμού. Γιατί δεν μας λες λίγο το υπόλοιπο στήσιμο για να έχουμε μια εικόνα του ενυδρείου σου?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοι φιλοι

Το ενυδρειο εχει διαστασεις 80χ 30π χ 40υψος φυσικα εαν αφαιρεσουμε και υψος αμμου κ τα λοιπα

οι διαστασεις μειωνονται ! Το ενυδρειο λειτουργει με 14κιλα ζωντανο βραχο ,ενα skimmer seaclone 100 ,

5-6 εκατοστα υποστρωμα αραγωνιτη (μισο νεκρο μισο ζωντανο),μια λαμπα UV rena 11watt ,ενα eheim 2213 με ανθρακα και αντιφωσφορο μεσα,και 2 κυκλοφορητες ενα maxijet 750 και ενα ακομα 450λ/ω!Αυτα και σκεφτομε να αναβαθμησω το συστημα φωτισμου καθως τωρα εχω 1 sera deep sea 1 sera blue sky και 1 απλη λευκη! λεω να κρατησω την blue sky σαν ακτινικη και να προσθαισω 2 Τ5 55watt η καθε μια της interpet(1 triplus compact , 1 daylight compact) δΗΛΑΔΗ συνολικα θα εχω 128watt ,ελπιζω να ειναι καλα για κανα κοραλακι !!! Εσεις τι λετε ειμαι οκ με αυτα

Ευχαριστω πολυ

Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...