Jump to content

Ερωτηση σχετικά με Euphyllia


John Pouliakas

Recommended Posts

Kαλησπέρα σας και καλός σας βρήκα. Ενώ παρακολουθώ το forum αρκετό καιρό και βλέπω τα ενυδρεία σας και περιμένω πότε θα φτάσω στο σημείο να σας το παρουσιάσω , δυστιχός κατάλαβα οτι αυτό θα πάρει αρκετό καιρό!!!. Οπότε σιγά σιγά θα ανοιξω ενα νεο topic παρουσιάζοντας το δικό μου ενυδρείο, που τρέχει τωρα περίπου στους 9 μήνες μετά απο χίλια δυο θέματα που είχα..

Προς το παρόν θελω να ρωτήσω 2 πράγματα από εσας :

Aν μπορειτε να μου πείτε γιατι oi πολυποδες στα euphyllia μου ειναι όπως στης photo.. 

Και δέυτερο είχα αγοράσει Dolabella auricularia για να καθαρίσει το ενυδρειο απο άλγες .Εδώ και καιρό δεν υπαρχει ιχνος απο αλγη και οπότε ισως δεν τρώει τιποτα .

Στην ερωτηση μου στο κατάστημα που το αγόρασα ,τη πρέπει να ταίσω. Η απάντηση ήταν οτι δεν υπάρχει κάτι , και ότι θα πρεπει να το δώσω. Ισχυεί αυτό ?? Γιατί αν και ασχημό , το έχουμε αγαπήση απιστευτά αφου καθετέ και το χαιδεύει η γυναίκα μου :) !!!

Ειμαι σχετικά νεος στο θαλλασινό, οπότε εκτιμω της απαντησεις σας εκ των προτέρων.

post-60763-0-98834500-1456931597_thumb.jpg

post-60763-0-29497800-1456931728_thumb.jpg

post-60763-0-36219400-1456932373_thumb.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για σου φιλε μου.

 

Οταν λες για τους πολύποδες τι ακριβως εννοείς; Γιατι εγω καλα τους βλέπω.

 

Για τη dollabela να αγοράσεις τροφή nori, δηλαδή άλγη-φυκια. Ειναι σε λεπτά φύλλα που τα βάζεις στο νερό με ενα τσιμπιδάκι και μαλακώνουν. Επίσης μπορεις να βράσεις λιγο μαρουλάκι και να το βάλεις σε ενα σημείο που μπορει να

το πλησιάσει.

 

Γραψε μας αν θελεις και λιγα λογια για το ενυδρείο σου, διαστάσεις, κυκλοφορία, skimmer αν εχεις, φωτισμό, ρουτίνες που ακολουθεις. Θα σε βοηθήσουμε καλύτερα οσες περισσότερες πληροφορίες εχουμε.

 

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με τους πολυποδες (αν το λεω καλά), στην αρχή ηταν ολα χοντρά και μαζεμένα, τωρα τελευταία , καποια ειναι μακρυα και λεπτά. Και παλί δεν γνωρίζω αν ειναι φυσιολογικο η αν υπαρχει καποιο θεμα..

 

Ετσι ηταν στην αρχή ...

post-60763-0-41456100-1456939196_thumb.jpg

post-60763-0-13582900-1456939204_thumb.jpg

 

Εχεις δίκιο για λιγα λογια για το ενυδρειο , Μαζευω ολες της φοτογραφίες και θα ξεκινησω...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να την ταίσεις λιγάκι μήπως έχει ξεχυλώσει τους πολύποδες σε αναζήτηση τροφης..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχουν πρόβλημα, μια χαρα είναι. 

 

Αντε, βαλε καμια φωτο και κανε μια παρουσίαση. :)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φιλε μου και από μένα και καλοσορισες στην παρέα μας

Να σου πω και εγώ με την σειρά μου ότι ή ephyllia είναι μια χαρά απλά στις δεύτερες φωτό που έχεις βάλει πιθανόν είναι στην αρχή που την είχες βάλει μεσα. Απλά τώρα ένιωσε ποιο άνετα με το περιβάλλον της και άνοιξε τους πολύποδες της. Τα συγκεκριμένα ζωντανά όμως χρειάζονται και μια φορά την εβδομάδα τάισμα για να είναι ποιο υγιείς.

Ή dolabella (λαγος) είναι ένα ζωντανό με ημερομηνία λήξης και αυτό γίνεται λόγο εύρεση τροφής αν δεν έχει φυσική άλγη κουλουριάζονται στην άμμο και παραδίδει πνεύμα. Το κακό είναι ότι μερικές φορές όταν είναι να να ψοφίσει και την τραβήξει κανένας κυκλοφόρητης αφηνει κάποιες τοξίνες που μπορεί να γυρίσει τούμπα όλο το ενυδρείο. Αυτή είναι ή αλήθεια αλλά μην σε αγχωνει εγώ την κράτησα 3 μήνες και πολύ ήταν μετά ούτε καν την ξαναειδα. Και πολύ χομπιστες δεν την κρατάνε πολύ απ όσο έχω ακούσει εκτός από εναν που ξέρω που την έχει σχεδόν χρόνο και του εύχομαι να την έχει μια ζωή Niknik.

Αυτά από εμενά καλη συνέχεια και μην ντραπεις να ρωτήσεις οτιδήποτε.

Έγινε επεξεργασία - mouseman
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...