Jump to content

Recommended Posts

καλησπέρα ήθελα ν ρωτήσω όταν έχω κάποιο πρόβλημα (κάποιο σημάδι  η αδιαθεσία ) με τα ψάρια και ρίξω baktopur υπάρχει θέμα με τα φυτά η με τις γαρίδες  η άλλο θέμα στο ενυδρείο μου ? ευχαριστώ εκ των πρότερων .

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε.

Το bactopur ειναι ενα πολυ δυνατο φαρμακο και δεν το ριχνουμε ελαφρα τη καρδια.

Με τα φυτα νομιζω δεν εχεις θεμα, αλλα νομιζω με γαριδες και σαλιγκαρια εχεις!

Τι ασθενεια αντιμετωπιζεις και θες να ριξεις bactopur;

 

 

Link to comment
Share on other sites

εχω χρησιμοποιησει το bactopur  ταμπλετες που ειναι και ποιο δυνατες και δεν ειχα κανενα θεμα ουτε με φυτα ουτε με γαριδεσ και σαλιγκαρια...και ημουν γεματος απο αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παλι η εμπειρια μου με το baktopur λεει πως αν η ταμπλετα πεσει κοντα στη ριζα του φυτου το χαλαει.Απο οταν εκανα θεραπεια 2 κυκλων οι ταμπλετες που επεσαν κοντα στην ριζα βαλισνεριας διελυσαν το φυτο.Αυτο βεβαια εχει και μια λογικη γιατι το baktopur ειναι βακτηριοκτονο και τα οι ριζες των φυτων ειναι γεματες βακτηρια που κανουν καποιες εργασιες απαραιτητες για την αναπτυξη των φυτων.

Link to comment
Share on other sites

εχω χρησιμοποιησει το bactopur ταμπλετες που ειναι και ποιο δυνατες και δεν ειχα κανενα θεμα ουτε με φυτα ουτε με γαριδεσ και σαλιγκαρια...και ημουν γεματος απο αυτα...

Ταμπλετες ειναι το direct.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

το bactopur direct εγω προσωπικα το διελυσα σε νερο και μετα το εβαλα ετσιι μου ειπαν λειτουργει καλυτερα ...δεν ειχα θεμα με φυτα (φουλ φυτεμενο)δεν ειχα θεμα με σαλιγκαρια κια δεν ειχα θεμα με βιολογια καθοσ εκανα και μετρησεις..αυτα ηταν τα δικα μου συμπερασματα

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παλι η εμπειρια μου με το baktopur λεει πως αν η ταμπλετα πεσει κοντα στη ριζα του φυτου το χαλαει.Απο οταν εκανα θεραπεια 2 κυκλων οι ταμπλετες που επεσαν κοντα στην ριζα βαλισνεριας διελυσαν το φυτο.Αυτο βεβαια εχει και μια λογικη γιατι το baktopur ειναι βακτηριοκτονο και τα οι ριζες των φυτων ειναι γεματες βακτηρια που κανουν καποιες εργασιες απαραιτητες για την αναπτυξη των φυτων.

Βρε έριξες την ταμπλέτα αδιάλυτη στο ενυδρείο;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ετσι δεν γραφουν οι οδηγιες ρε παιδια;

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν πρέπει να μπαίνει αδιάλυτο στο ενυδρείο .

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν πρέπει να μπαίνει αδιάλυτο στο ενυδρείο .

 

Προσωπικά σπάω/λιώνω τις ταμπλέτες σε γουδί και μετά σε ένα ποτήρι με νερό του ενυδρείου τις χτυπάω σε φραπεδιέρα....έτσι βεβαιώνομαι ότι το φάρμακο διαλύεται σε όλη την στήλη του νερού του ενυδρείου.

 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά σπάω/λιώνω τις ταμπλέτες σε γουδί και μετά σε ένα ποτήρι με νερό του ενυδρείου τις χτυπάω σε φραπεδιέρα....έτσι βεβαιώνομαι ότι το φάρμακο διαλύεται σε όλη την στήλη του νερού του ενυδρείου.

 

 

:bowdown: :bowdown: :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ετσι δεν γραφουν οι οδηγιες ρε παιδια;

:bigemo_harabe_net-55:

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι και πολυ ξεκαθαρο στις οδηγιες,λεει μια ταμπλετα ανα 50 λιτρα νερου.Το μονο που γραφει για δυαλιση σε αλλο δοχειο ειναι οταν το ψαρι ειναι σε πολυ προχωρημενο σταδιο και προτεινει μεγαλυτερη δοση και μπανια σε δοχειο των δυο λιτρων.

 

Σιγουρα παντως ειναι καλυτερη ιδεα να τις λιωνουμε με γουδι σε ποτηρι με νερο,απλα δεν το ηξερα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ, θα δοκιμάσω να τις διαλύσω με νερό πρώτα και θα δω τι αποτέλεσμα θα έχω. Σας ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Sturm έχω ένα πλατύ που μου φαίνεται ότι είναι άρρωστο γιατί κάθεται σε ένα μέρος εδώ και μέρες (δεν γεννάει το έχω παρατηρήσει) το πάνω πτερύγιο δεν είναι σηκωμένο όπως και στα άλλα και οι ακαθαρσίες του είναι άσπρο διαφανές σαν κλωστή και με έβαλε σε σκέψεις. Το περίεργο είναι ότι τρώει.

Link to comment
Share on other sites

Αν το ψαρι εχει λευκα περιττωματα, ισως ειναι εντερικα προβληματα οποτε το bactopur δεν κανει δουλεια. Μια πιο φυσικη μεθοδος με ταισμα με σπιρουλινα και σκορδοζουμο θα ηταν πολυ πιο αποτελεσματικη.

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...