Jump to content

Recommended Posts

Καταρχην για τις cherry που λες,κατα πασα πιθανοτητα,ο μονομαχος θα τις τιμησει και αν δεν τις τιμησει δεν θα δεις ποτε μωρα.

Επισης αν επιμενεις για cherry,βαλε αγγελια

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα!

Χθες το βράδυ λοιπόν, ετοιμαζόμουν να τα'ί'σω τα ψάρια, και ξαφνικά βλέπω ένα άλλο (ξένο) ψάρι μέσα στο ενυδρείο του μονομάχου να περνάει από τη μία πλευρά του ενυδρείου στην άλλη! Στην αρχή σοκαρίστηκα τελείως και μετά που ηρέμησα λίγο πήρα τον φακό και ξεκίνησα να ψάχνω να βρω το ψάρι για να δω τι είναι και πώς μπήκε μέσα στο ενυδρείο! Ξεκίνησα να κοιτάω στα ξύλα στα φυτά στον βυθό, αλλά τίποτα! Κατά τις δύο λοιπόν αφού κουράστηκα να ψάχνω, τάισα τον μονομάχο και πήγα να πέσω για ύπνο, όταν ξαφνικά το μάτι μου πήρε πάλι κάτι να κινείται. Κοιτάζω από τη μία, κοιτάζω από την άλλη, και τελικά επιτέλους βρίσκω τι ήταν αυτό που μετακινούταν. Ήταν η ΓΑΡΙΔΑ που αγνοούταν εδώ και μήνες και νόμιζα πως ήταν νεκρή! Τόσο καιρό ζούσε εκεί μέσα και τρεφόταν αποκλειστικά με άλγη. Πραγματικά όμως δεν μοιάζει με την amano που είχα εγώ! Είναι 6 πόντους περίπου, έχει κάτι σαν μια καφέ γραμμή στην πλάτη, και δεν θυμάμαι όταν την είχα αγοράσει να είχε πόδια (πόδια εννοείται πως είχε όταν την αγόρασα απλώς δεν θυμάμαι να είχε λίγο πίσω από το κεφάλι της) και κάτι σαν πολάάάά δόντια (δεν ξέρω τι είναι :poster_oops:) .Τέλος πάντων! Τι κάνω τώρα???????

Έγινε επεξεργασία - FotisAthanasiadis
Link to comment
Share on other sites

Χωρις φωτο δεν μπορουμε να ξερουμε τι ειναι με σιγουρια αλλα μαλλον για αμανο μιλαμε.

Οι αμανο γινονται αρκετα μεγαλες και σιγουρα εβρισκε φαι μεσα στο ενυδρειο σου και γι αυτο επεζησε,ειτε απο τροφη που ριχνεις στον μονομαχο ειτε απο αλγες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα χαρακτηριστικά που γράφεις, μέγεθος, γραμμή στην πλάτη και έντονα πόδια μου φέρνουν στο μυαλό bamboo shrimp.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα ακριβώς το ίδιο! Με το που την είδα αυτό σκέφτηκα!

Ανεβαίνουν φωτογραφίες σε λίγη ώρα!

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες έχουν πολύ χάλια ανάλυση αλλά δεν φταίει η κάμερα. Όταν τις περνάω από το κινητό στο laptop η εικόνα γίνεται....... :(

post-61823-0-54898900-1469956164_thumb.png

post-61823-0-99456700-1469956178_thumb.png

post-61823-0-88390000-1469956193_thumb.png

post-61823-0-95402400-1469956210_thumb.png

post-61823-0-01920300-1469956231_thumb.png

Έγινε επεξεργασία - FotisAthanasiadis
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν φαίνεται καλά στις φωτογραφίες που έχεις ανεβάσει, νομίζω και από το σχήμα της ουράς και από το σουλούπι της πως μου μοιάζει για bamboo shrimp. Για ρίξε και μια ματιά εδώ εάν μοιάζει? https://www.google.gr/search?q=bamboo+shrimp+aquarium&client=firefox-b&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwifkcnG6J3OAhUZM8AKHVtoChIQ_AUICCgB&biw=1360&bih=610#imgrc=2rUu_pwEKZ1A0M%3A

Link to comment
Share on other sites

Ναι Σωτήρη μοιάζει πολύ θα έλεγα αλλά πώς γίνεται να είναι bamboo αφού αγόρασα amano??

Λέτε αυτός που μου τις πούλησε να ήταν άσχετος? Αλλά ήμουν σίγουρος πως πρόκειται για amano.

Τι να πω πραγματικά δεν ξέρω.Δέστε αν η γαρίδα στις φωτογραφίες μοιάζει με αυτήν στην αρχή του θέματος....

Αν είναι bamboo τα 25 μικτά είναι καλά ή θα χρειαστεί μετακίνηση (αν γίνεται και το επιτρέπουν οι συνθήκες φυσικά) στο διακοσάλιτρο με τα χρυσόψαρα?

Πάντως εμένα μου μοιάζει αρκετά με αυτήν στην προηγούμενη φωτογραφία(εξαιτίας της γραμμής στην πλάτη)...

Έγινε επεξεργασία - FotisAthanasiadis
Link to comment
Share on other sites

Ναι Σωτήρη μοιάζει πολύ θα έλεγα αλλά πώς γίνεται να είναι bamboo αφού αγόρασα amano??

Λέτε αυτός που μου τις πούλησε να ήταν άσχετος? Αλλά ήμουν σίγουρος πως πρόκειται για amano.

Τι να πω πραγματικά δεν ξέρω.Δέστε αν η γαρίδα στις φωτογραφίες μοιάζει με αυτήν στην αρχή του θέματος....

Αν είναι bamboo τα 25 μικτά είναι καλά ή θα χρειαστεί μετακίνηση (αν γίνεται και το επιτρέπουν οι συνθήκες φυσικά) στο διακοσάλιτρο με τα χρυσόψαρα?

Πάντως εμένα μου μοιάζει αρκετά με αυτήν στην προηγούμενη φωτογραφία(εξαιτίας της γραμμής στην πλάτη)...

Καμιά φορά σε μικρό μέγεθος ίσως υπάρχει ομοιότητα, και είναι πολύ πιθανό να μπερδεύτηκε.

Πιστεύω πως 25 λίτρα είναι καλά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ λοιπόν την αφήνουμε να τρώει άλγη και όλα καλά ή να της δίνω και ταμπλέτες άλγης?? (έχω πακέτο ολόκληρο και δεν ξέρω τι να το κάνω)....

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από την άλγη εγώ θα τάιζα και άλλες τροφές.

Link to comment
Share on other sites

Τροφες για γαριδες εννοει ο Σωτηρης.

Παντως να ξερεις οτι αν δεν εχεις πολυ ροη στο ενυδρειο και αν οντως ειναι γαριδα μπαμπου,τοτε δεν θα μπορει να τρωει γιατι τρεφεται απο τις βενταλιες που εχει και πιανει τη τροφη απο την ροη.

Διαβασε και εδω.

Αν μιλαμε παντα γι αυτη τη γαριδα.

Link to comment
Share on other sites

Η ροή είναι πολύ χαλαρή λόγο και του μονομάχου.

Υπάρχει ένα προβληματάκι όμως!

Ο μονομάχος, είχε πιάσει μύκητες στα βράγχια και ήταν εξογκωμένα!

Έκανα θεραπεία με omnipur και άρχισε να καλυτερεύει από μέρα σε μέρα! Από εκεί που ήταν σχεδόν νεκρός, τώρα κολυμπάει και τρώει κανονικά. :)

Δεν είναι όμως 100% καλά. Τα βράγχιά του είναι ακόμα λίγο προς τα έξω και κάθεται κάτω που και που. Επίσης η ουρά του πίσω είναι λίίίγο φθαρμένη.

Σταμάτησα τη θεραπεία λίγο απότομα όμως, γιατί η γαρίδα δεν ξέρω αν θα άντεχε (είναι ευαίσθητες σε θεραπείες νομίζω).

Ο μονομάχος όμως φοβάμαι πως θα χειροτερέψει!

Καμιά ιδέα?

 

Α, και το ότι τη βρίσκω συνήθως πάνω στο ξύλο σημαίνει πως πεινάει?

Γιατί στο λινκ γράφει πως αν είναι στον βυθό σημαίνει πως πεινάνε!

Επίσης μήπως θα χρειαστεί να της πάρω και ''παρέα''?

Έγινε επεξεργασία - FotisAthanasiadis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...