Jump to content

Γνωμες για κυβο με γαριδες


Recommended Posts

Καλησπερα! Θελω να φτιαξω ενα γαριδαδικο.Για να μην πηγαινω και σκορπαω λεφτα μου αρεσει αυτος ο κυβος http://www.aquael.com.pl/en/products/akwarystyka/kompletne-zestawy-akwariowe-szafki/174-shrimp-set-smart.Ειναι στα 30 λιτρα και περιεχει φιλτρο,θερμοστατη και led φωτισμο.Τον εχει καποιος υποψην του? Το φιλτρο επαρκει? Το led φτανει για μερικα φυτουλια ευκολα και λιγο montecarlo?

Το εχω βρει σε καλη τιμη αν ολα αυτα δεν χρειαζονται αλλαγη.Αλλιως να παρω ενα σκετο και τα αξεσουαρ χωρια(θα βγει λιγο παραπανω)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν, θα σου πρότεινα να πάρει κάτι από εδώ(τις αγγελίες),αλλά αν δεν θες άλλο θέμα.:)

Πόσα βατ είναι η λάμπα;

Εγώ σε 25 λίτρα έχω 11 βατ και κλαδεύω κάθε βδομάδα γύρω στα 15 φυτάκια 5-10 πόντους.

Σε τι τιμή το βρήκες;(γιατί έχω βρει το δεκάλιτρο με 30ευρώ.Φαντάσου για το τριαντάλιτρο:()

Αυτά είχα να σου πω εγώ......

Link to comment
Share on other sites

Η λαμπα ειναι 6W led και ο θερμοστατης 25W. To φιλτρο λεει pat mini. Eννοειται οτι θα βαλω καταλληλο υποστρωμα για φυτεμα

Link to comment
Share on other sites

Για αυτα τα λιτρα το συγκεκριμενο φωτιστικο,οχι για απαιτητικα φυτα,ειναι αρκετο.

Σημερα θα το παρω κι εγω

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω! Το φιλτρακι?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω! Το φιλτρακι?

 

Για φιλτρακι εγω θα προτιμουσα ενα μικρο εσωτερικο παλι,αλλα οχι αυτου του τυπου,αλλα κλειστο,με καδο,ωστε να παιρνει λιγο βιολογικο υλικο.

Σαν αυτο

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

Εγώ για φίλτρο προτείνω να πάρεις ένα κρεμαστό εξωτερικό με 15 ευρώ για να μην πιάνει χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για φίλτρο προτείνω να πάρεις ένα κρεμαστό εξωτερικό με 15 ευρώ για να μην πιάνει χώρο.

 

Βαλε ενα λινκ

Link to comment
Share on other sites

Η τιμη του ποια ειναι?Ειναι συμφερουσα?

Απ'οτι να τα παρεις ολα χωρια?

Link to comment
Share on other sites

Το εχω βρει 70 ευρω.Τωρα κοιταζω και αυτο http://www.petcity.gr/eshop/index.php/fish/accessorize-fish/aquarium-fish/hailea-enydreo-30l-detail.Πρεπει να εχει καλυτερο φιλτρο.Λαμπα λεει 11W αλλα τι? Χρειαζεται καλυτερο φιλτρο για γαριδες ή αρκει και αυτο του κυβου?

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζονται κανα ιδιαιτερο φιλτρο οι γαριδες!

Δεν ρυπαινουν.....

 

Αλλα,εμενα μ'αρεσει περισσοτερο ο κυβος! :)

 

Link to comment
Share on other sites

Για μοντε καρλο δεν κανει αυτο το φως.

Ασε που θες και co2.

Φιλτρο παρε ενα κρεμαστο.

Απλα να ξερεις οτι το ενυδρειο θα πρεπει να λειτουργει κανα 2μηνο πριν μπουν οι γαριδες για να εχει στρωσει λιγο ο βυθος.

Link to comment
Share on other sites

Και μενα ο κυβος μου αρεσει αλλα αν πρεπει να αλλαξω φωτισμο,και φιλτρο γιατι να δωσω 70? Εχω βρει κυβο σκετο με 40.Ο φωτισμος ειναι το πιο ακριβο.Μηπως κανει ενα φωτιστικο γραφειου με αναλογα W και χρωμα?

Link to comment
Share on other sites

CO2 δεν γινεται πατεντα να στελνει και στα δυο?

Link to comment
Share on other sites

Και μενα ο κυβος μου αρεσει αλλα αν πρεπει να αλλαξω φωτισμο,και φιλτρο γιατι να δωσω 70? Εχω βρει κυβο σκετο με 40.Ο φωτισμος ειναι το πιο ακριβο.Μηπως κανει ενα φωτιστικο γραφειου με αναλογα W και χρωμα?

 

Το high tech ενυδρειο μου το δουλευω με 2 φωτιστικα γραφειου και λαμπες οικονομιας.

Τα φυτα μου πανε σουπερ,αλλα και μπουκαλα co2.

Πατεντα δεν γινεται,πρεπει να παρεις διακλαδοτηρα απο το εξωτερικο,ειδικα γι αυτη τη δουλεια,που να εχει πανω μικρομετρικες και στις 2 εξοδους.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Αρα ξεχναμε το montecarlo ή τα χωνουμε και παμε σε high tech.Μαλλον θα καταληξω σε μεταχειρισμενο!

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπα,μονο αν αγορασεις απο εξωτερικο τον ειδικο διακλαδωτηρα μπορεις να ριχνεις σε περισσοτερα απο 1 ενυδρειο co2 απο την ιδια μπουκαλα.

Και δυστοιχως αν θες γρασιδι,τοτε θες και co2.

Link to comment
Share on other sites

Τοσα εξοδα ρε παιδια για 30 λιτρα και γαριδες,καλυτερα να αγορασω ενα μεγαλο ενυδρειο,νταμαρι και κιχλιδες και ειμαι αρχοντας.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αναλογα τι θες να φτιαξεις.

Μπορεις να φτιαξεις γαριδαδικο low tech με ευκολα φυτα και λιγο φως και να ριχνεις εξελ.

Μπορεις να φτιαξεις ομως και high tech με γρασιδια οπου εκει θα χρειαστεις αλλα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αποφασισα να φτιαξω ενα diy αλλα επειδη ειναι πρωτη φορα θα ηθελα την βοηβεια σας.Το ενυδρειακι θα ειναι 40Χ35Χ40 μηκοςΧπλατοςΧυψος.

Τι τζαμι προτεινεται ωστε να ειναι και ευκολη η συγκοληση? Πρεπει να ειναι ροντε?Χρειαζομαι γωνιες?Χρειαζομαι και πλαισιο αλουμινιου?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αποφασισα να φτιαξω ενα diy αλλα επειδη ειναι πρωτη φορα θα ηθελα την βοηβεια σας.Το ενυδρειακι θα ειναι 40Χ35Χ40 μηκοςΧπλατοςΧυψος.

Τι τζαμι προτεινεται ωστε να ειναι και ευκολη η συγκοληση? Πρεπει να ειναι ροντε?Χρειαζομαι γωνιες?Χρειαζομαι και πλαισιο αλουμινιου?

 

Εγω θα σου ελεγα να ανοιξεις ενα νεο θεμα στην κατηγορια των diy για να παρεις απαντησεις σ αυτα τα ερωτηματα.Εκει θα το δουν περισσοτεροι που ασχολουνται μ αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Αμεσως! ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...