Jump to content

Υπερχείλιση


Δημητρης Τ

Recommended Posts

Παιδιά έχω ένα 400αρι με δισκους κ θέλω χωρίς να τρύπησω το τζαμί να φτιάξω μια υπερχείλιση.έχω δει στο ίντερνετ διάφορες πατέντες οπωςhttps://youtu.be/UZytENJZtJw αλλά μου φαίνεται κάπως(σαν αποχέτευση μου κάνει μες στο ενυδρειο) .η άλλη λύση είναι τύπου tunze αλλά κ Αυτή νομίζω το πολύ μέχρι 1200 λίτρα να μου κατεβάζει.έχω φτιάξει ένα σαμπ 140 λίτρα κ θα χρησιμοποιησω τα 90 .έχετε κάποια ιδέα;;;έχει κάποιος κάτι ανάλογο;;;;

Link to comment
Share on other sites

Η καλυτερη λυση χωρις τρυπημα ειναι η tunze 1074

Με δυο U κατεβαζει πολυ περισσοτερα λιτρα, την ειχα κι εγω σε 400αρι με δισκους με αντλια eheim compact 2000, και φιλος με 3000

 

Η γνωμη μου

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη υπάρχει ένα μειονεκτικά το ενυδρείο μου έχει 10 πόντους διαφορά η στάθμη του νερού με το πάνω μέρος του ενυδρείου είναι το σημείο που μπανουν ο φωτισμός.νομίζω έχει δει τέτοιο ενυδρείο .πιστεύω θα έχω θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι 8εκ. μπορεις να εχεις την σταθμηtunze-overflow-box-1074-2.jpg

Ποιο ενυδρειο εχεις;

 

Link to comment
Share on other sites

Ιδιοκατασκευη παλιό αλλά διάβασα ότι η tunze δίνει μάξιμουμ 1500λίτρα

Link to comment
Share on other sites

1500 με ενα U

Εγω σου ειπα την δουλευα στην πραξη με ενα U και αντλια 2000, με δυο U σκοτωνει

Εξαλλου οι δισκοι δεν θελουν και τρελλη ροη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη την έχω δει φαντάσου όμως ότι λόγω του ενυδρείου ,έχει κόντρες Κ πάνω πάνω από 5 πόντους πλάτος δεν μπορεί να τοποθετηθεί .άσε έχω σπασει το κεφάλι μου.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα σ παιδευω χωρίς να έχεις εικόνα αλλά η tunze για να ταιριάξει θα έπρεπε να έχει 20 πόντους ύψος για να μπαίνει Κ μέσα στο νερό κ το ένα κουτί από το άλλο άλλους 10 για να κουμπωσει στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγνώμη για την παρέμβαση αλλά αφού μιλάτε για δίσκους πιθανόν λέτε για φυτεμένο ενυδρείο. Ποιός ο λόγος της υπερχείλησης? Θα χάνει του κόσμου το διοξείδιο.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα σ παιδευω χωρίς να έχεις εικόνα αλλά η tunze για να ταιριάξει θα έπρεπε να έχει 20 πόντους ύψος για να μπαίνει Κ μέσα στο νερό κ το ένα κουτί από το άλλο άλλους 10 για να κουμπωσει στο ενυδρείο.

 

Δεν με παιδευεις, καταλαβα τι λες αλλα η υπερχειλιση μπαινει σε ανοιχτα ενυδρεια η βγαζοντας το πισω μερος καπακι στα εργοστασιακα, μια φωτο του ενυδρειου σου θα βοηθουσε πολυ

Παιδιά συγνώμη για την παρέμβαση αλλά αφού μιλάτε για δίσκους πιθανόν λέτε για φυτεμένο ενυδρείο. Ποιός ο λόγος της υπερχείλησης? Θα χάνει του κόσμου το διοξείδιο.

Το θεμα ειναι ανοιχτο για ολους Λευτερη

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν ξέρω να το κάνω (φωτο)θα στείλω ένα βιντεάκι.

Link to comment
Share on other sites

https://youtu.be/Ou2TNMcxTQk αυτό είναι ένα παλιό βιντεάκι.φαίνεται όμως ξεκάθαρα η διαφορά στάθμης από το πάνω μέρος αν τώρα δεις το ενυδρείο από πάνω θα καταλάβεις ότι οι κόντρες δεν επιτρέπουν να τοποθετηθεί η tunze
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο ανακατασκευάζεται. βάση κοιλοδοκοι κ θα μπει σαμπ που τελείωσα χθες αύριο μπαίνει νερό για δοκιμη η αντλία επιστροφής ήρθε χθες.την άλλη εβδομάδα ίσως κολλήσω τους κοιλοδοκους.μόνο αυτό με παιδεύει.ξέρεις αν υπάρχει ηλεκτροβανα φ32 η ακομα καλυτερα φ40 να τηννβαλω να τελειώνω.

Link to comment
Share on other sites

Απ το βιντεο δεν καταλαβα και πολλα, αν εχει κοντρες τοτε δεν μπορει να μπει, μονο απο το πλαινο

 

Τι εννοεις ηλεκτροβανα;

Αν εννοεις βανα φ40 υπαρχει αν θες φ32 εχω μια να σου δωσω

Link to comment
Share on other sites

ούτε από το πλάι μπορεί να μπει (φαρδιές κοντρες).ηλεκτρονικά εννοώ όταν κοπεί το ρεύμα να κλεισει,να κόψει κ την ροή του νερού προς το σαμπ.

Link to comment
Share on other sites

Το σαμπ θα κατασκευαστει ετσι ωστε οταν κοπει το ρευμα να εχει χωρο να γεμισει λιγα λιτρα ακομα οσο κατεβασει απο το υψος της υπερχειλισης η της επιστροφης μεχρι να παρει αερα

Δεν ξερω αν με καταλαβες

 

Ηλεκτροβανα δεν χρειαζεται

Link to comment
Share on other sites

Την ηλεκτρονικά την χρειάζεται όταν ξαναέρθει το ρεύμα.έχοντας κλείσει θα έχει μείνει νερό στο σωλήνα οπότε με την επαναφορά του ρεύματος κ αφου η αντλία θα στέλνει πάλι το σύστημα θα επαναλειτουργήσει.σωστά δεν λέω;;;;

Link to comment
Share on other sites

Οταν επανελθει το ρευμα η αντλια ξεκινα να στελνει κανονικα

Δεν χρειαζεται ηλεκτροβανα......

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό είναι πολύ σημαντικό το SUMP να έχει αρκετό ύψος ώστε σε διακοπή ρεύματος το νερό που κατεβαίνει από την υπερχείλιση να μπορεί να χωρέσει κάτω.

Όταν το σύστημα έιναι σε κανονική λειτουργία η στάθμη στο κυρίως ενυδρείο είναι 1-2 εκατοστά πιο ψηλά ανάλογα με την ροή, όταν κόβεται το ρεύμα αυτό στραγγίζει προς το SUMP οπότε πρέπει να υπολογίσουμε το SUMP να χωράει αυτό το νερό π.χ 2εκΧΠλάτοςΧΜήκος = 0,2Χ0,5Χ1,0 = 10 λίτρα επιπλέον.

Με βάση αυτό υπολογίζουμε την στάθμη λειτουργίας του SUMP συνήθως στο τελευταίο διαμέρισμα. Επίσης καλό είναι τα ενδιάμεσα χωρίσματα του SUMP να είναι πιο χαμηλά έτσι ώστε αν ανέβει η στάθμη σε κάποιο χώρισμα να γίνεται Bypass και να μην πλημμυρίζουμε.

Εγώ το SUMP то έχω συνδέσει στην αποχέτευση σε περίπτωση πλημμύρας  

Έγινε επεξεργασία - Frog
Link to comment
Share on other sites

Δεν με κατάλαβες Βασίλη τι λεω.εννοώ χωρίς υπερχείλιση μόνο τον σωληνα που ρουφάει.αν κλείσει αυτός με την διακοπή θα μείνει το νερό μέσα του .αν αδειάσει στο σαμπ χωρίς νερό μέσα του μετά πως θα επαναλειτουργήσει;;;;τονίζω αν δεν βρω υπερχείλιση.

Link to comment
Share on other sites

Στο σαμπ άφησα χώρο για 40 λίτρα.νομίζω καλά είναι.στην διακοπη τα βολευουμε στην επαναλειτουργία έχουμε το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Τι δεν καταλαβαινω;;;;; χωρις υπερχειλιση σαμπ;;;;;;;;

ΑΠΛΑ ΤΟ ΞΕΧΝΑΣ

 

Να ρωτησω και κατι; σαμπ γιατι θελεις να κανεις;

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ήδη.γιατί βαρέθηκα τα φίλτρα γιατί ταίζω καρδιά κ θέλω να καθαρίζω τους πόρους του βιολογικού συχνά κ εύκολα.γιατί είναι πιο οικονομικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...