Jump to content

Νεο reef


Grigoris Pourgiatzis

Recommended Posts

Χαιρετιζω και γω την παρεα του φορουμ,πρωτη φορα γραφω αλλα διαβαζω αρκετα εδω μεσα. Θελω να ρωτησω ενας φιλος μου εδωσε το ενυδρειο του το οποιο ειναι καρφουρισιο 120 λιτρα διαστασεις 1.00×30×40 εχει θερμοστατη 300αρι και ενα φιλτρο eiheim εσωτερικο bio κατι δεν το θυμαμαι ακριβως, η ερωτηση λοιπον ειναι τι θα χρειαστω απο εξοπλισμο και φωτισμο για να το κανω reef,να σας πω επισης οτι σεν υπαρχει χωρος προς το παρων για sump. Αξιζει η προσπαθεια η να παω σε κατι ετοιμο που ειδα σε ενα pet το boyu tl550; Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλωσόρησες.

Γνώμη μου είναι να πας στο Boyu. Τα 30 εκατοστά φάρδος του ενυδρείου που αναφέρεις είναι απαγορευτικά για θαλασσινό ενυδρείο.

Δεν θα σου επιτρέψει το φάρδος να στήσεις σωστά τον βράχο και θα έχεις σίγουρα μεγάλο πρόβλημα κυκλοφορίας.

Σου γράφω πάντα την προσωπική μου άποψη. Εσύ αποφασίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ η γνωμη σας παιδια μετραει πολυ καθοτι ειμαι ασχετος με το θεμα αλλα εχω διαθεση και ορεξη για να μαθω.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντήσει ο Ευγένιος (submarine1981)σ' αυτό που το δουλεύει στο συγκεκριμένο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε και απο εμενα στο boyu 550 που το ειδα πριν ενα μηνα η Μαμα το αλλαξε το σκιμμερ και εβαλε πιο μεγαλο.Το ιδιο ειχα και εγω, αλλα σαν του ευγενιου το ενυδρειο δεν υπαρχει

Link to comment
Share on other sites

Μπαινει χωρις καποια πατεντα στον πρωτο θαλαμο του φιλτρου και σιγουρα και στον 3ο. Μαλιστα στον 3ο ισως να χωραει και το tunze 9002. Το μονο που πρεπει να κανεις ειναι να αφαιρεσεις το καπακι.δυστηχως με το καπακι του boyu δεν χωραει κανενα σκιμερ περα απο το μαμα και το sera 120.

Οπωτε θα χρειαστεις και φωτιστικο.

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μας να καταλάβουμε. Τι έκανες παραγγελία? Το σκιμμερ η το ενυδρείο?

Καλορίζικο πάντως ότι παράγγειλες..

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο προς το παρων και στη συνεχεια μαλλον θα παω για σκιμμερ και για φωτισμο. Λεω να βαλω νεκρο βραχο μονο, για να αποφυγω και τα pests δεκα κιλα ειναι καλα;

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή λοιπόν. Για το ενυδρείο αυτό θα σε πάει βήμα βήμα ο Ευγένιος. Είναι ο καταληλότερος για όλες σου τις απορίες.

Link to comment
Share on other sites

Για κυκλοφορια θα χρειαστεις 1 κυκλοφοριτη η wave maker. Εγω απο θεμα κυκλοφοριας ειμαι αρκετα ευχαριστημενος με την jebao rw4 την οποια ρυθμιζεις την ενταση οσο ακριβως χρειαζεσαι. Επισης στην κυκλοφορια θα σε βοηθισει και η αντλια επιστροφης του φιλτρου. (Ειμαι απο κινητο γιαυτο αργω να απαντησω.)οτι αποριες θες ρωτα. Το δουλευω το συγκεκριμενο ενυδρειο 3 χρονια :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...