Jump to content

Recommended Posts

φίλοι μου καλημέρα,

Στο δικσκοενυδρείο μου 120lt , έχω βάλει πρίν μία εβδομάδα elodea densa οι οποίες δεν αναπτύσσονται γρήγορα και το φυτεμένο τμήμα τους σαπίζει με αποτέλεσμα να βγαίνουν στην επιφάνεια.

Πληροφορίες : Υπόστρωμα sera , ph 7 , kh 4 , gh 6 , fe 0,25 , NO3 10 , PO4 2 , NO2 0 , φώς 0,6 w/l .

Κάνω κάποιο λάθος ? (Το PO4 προσπαθώ να το κατεβάσω με υλικά φιλτραρίσματος για φωσφόρο) .

Link to comment
Share on other sites

Τη θερμοκρασία έχεις;

Τα συγκεκριμένα φυτά έχουν μια ευαισθησία στης υψηλές θερμοκρασίες.

Για το αυξημένο φώσφορο πρέπει να βρεις την αιτία και να καταπολεμήσεις αυτήν και όχι τα συμπτώματα αυτά έρχονται σε δεύτερη φάση.

Υ.Γ.1

Η ανάπτυξη των υπόλοιπων φυτών πως πάει;

Υ.Γ. 2

Ο φωτισμός σου είναι πολλής για δισκοενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Τη θερμοκρασία έχεις;

Τα συγκεκριμένα φυτά έχουν μια ευαισθησία στης υψηλές θερμοκρασίες.

Για το αυξημένο φώσφορο πρέπει να βρεις την αιτία και να καταπολεμήσεις αυτήν και όχι τα συμπτώματα αυτά έρχονται σε δεύτερη φάση.

Υ.Γ.1

Η ανάπτυξη των υπόλοιπων φυτών πως πάει;

Υ.Γ. 2

Ο φωτισμός σου είναι πολλής για δισκοενυδρείο.

Η θερμοκρασία είναι 26 βαθμοί Κελσίου . Ο φώσφορος είναι ψηλά επειδή χρησιμοποιούσα ph down . Το σταμάτησσα. Τα υπόλοιπα φυτά πάνε πολύ καλά . Ο φωτισμός είναι πολύς αλλά έχω δημιουργίσει σκιερά μέρη μέσα στο ενυδρείο . Τι να κάνουμε ? Αφού θέλουμε και δίσκους και φυτεμένο υψηλών απαιτήσεων θα πειράξουμε λίγο τη φύση .

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αφού η θερμοκρασία σου για φυτά είναι οκ τότε μάλλον μπορεί να οφείλετε στο αυξημένο PO4.

Όταν έχουμε αυξημένο PO4 τα φυτά δεν αναπτύσσονται σωστά διότι το PO4 δυσχεραίνει την απορρόφηση του Zn του Fe από τα φυτά με αποτέλεσμα κάποια είδη ακόμη και σε ελαφρός ανεβασμένο PO4 να αντιμετωπίζουν προβλήματα.

Υ.Γ

Η θερμοκρασία σου είναι χαμηλή για δίσκους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...