Jump to content

Νεο στημένο reefaki αλγες


Mpougiou

Recommended Posts

Εχω ενα diy tank aio me sump πλάτης εχω προβλημα με αλγες βοηθεια :P

mg 1290

Ca 430

No2 0.05

No3 15

Ph 8

Kh 6

Po4 0.03

Ammonia 0

image.jpg

Έγινε επεξεργασία - Mpougiou
Link to comment
Share on other sites

Οι άλγες οφείλονται σε αυξημένα νιτρικά και φωσφορικά, Μπορει να μετρας φωσφορικά τοσο χαμηλά αλλα στην πραγματικότητα εχεις περισσότερο γιατι τα καταναλώνει η άλγη ( όπως και τα νιτρικά). 

Αν καταλαβαίνω απο τη φωτο, είναι τριχοειδής.

 

Ποσο καιρο το εχεις στημένο;

 

Χρησιμοποιείς νερό όσμωσης ή βρύσης;

 

Αλλαγές νερού καθε πότε κάνεις;

 

Ο βράχος που εχεις είναι ζωντανός ή νεκρός;

 

Αν θελεις πες μας αυτα που ρωτάω για να σε βοηθήσουμε καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το ενειδριο τρεχει 1 μινα βραχος 50-50 λάμπες 2 τ5 μαρινεσταρ 2 τ8 μια 15000κ μια 25000 και λεντ μπλε 15w για ν μην ανοιγει αποτομα το φως νερο θάλασσας απο καθαρό σημειο και τ σπάω με όσμωση 1025 αλλαγη δε εχω κανει γτ δεν εχω μέτρηση no2 0 akoma

Link to comment
Share on other sites

Kοιτα, θα σου έλεγα να κάνεις υπομονή γιατι το ενυδρείο ειναι φρέσκο ακομα και περνάει τη φάση των αλγών. Αλλα εχω μια επιφυλαξη για το νερό της θάλασσας που χρησιμοποιείς. Μπορει να υπάρχει κατι στο νερό που

σου δημιουργεί τις άλγες.

 

Το νερό απο θάλλασα το χρησιμοποιούν αρκετοί αλλα εχει και τα ρίσκα του.

 

Αν μπορεις, βαλε μια dolabella να σου φαει την άλγη ή και μια σαλιάρα ψαράκι καθως και σαλιγκάρια trochus. 

 

Επίσης μείωσε τη φωτοπερίοδο για ενα διάστημα.

 

Link to comment
Share on other sites

Το γκομπι δεν τρωει τριχοειδή. Βρες μια dolabella να σου καθαρίσει το ενυδρείο. Και σαλιγκάρια trochus ή mexican turbo.

 

Πάντως ξανασκέψου το για αλλαγες απο θάλασσα. Ειναι πιθανόν να ηρθαν σπόροι απο άλγες μαζι κι αν ειναι ετσι δεν θα απαλλαγεις, ή βρες καποιο διαφορετικό μερος.

 

Link to comment
Share on other sites

Dolabella που ξέρετε ποιος πουλαει απο αθηνα;; Ειμαι απο χαλκιδα περνω νερο απο τα ρέματα δε νμζ να ειναι βρόμικο αλλα θα τις κανω με tropic marine Alati απο εδω κ περα

Link to comment
Share on other sites

Έχεις άλγες επειδή είναι φρέσκο το ενυδρείο, δεν φταίει το θαλλασινο νερό. Υπομονή ,μην προσθέτει ζωντανά βιαστικά και τάισμα με μέτρο, ειδικά τώρα στην αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Ο κυκλος του αζωτου δεν εχει ολοκληρωθει οπως πρεπει εφοσον εχεις ακομα μετρήσιμα No2. Εκει οφειλεται και η αλγη. 

Επισης αν καταλαβα καλα (διορθωσε με αν κανω λαθος) εχεις 2x24w t5 + 2x18w τ8 + 15w led, το βλεπω πολυ δυνατο φως για ενα ενυδρειο που ειναι ακομα στην ουσια fish only. Ειναι και αυτος ενας λογος που εχεις αλγες. Εγω θα εκανα συχνες μικρες αλλαγες ακομα και με νερο θαλασσας αφου δεν πιστευω οτι ειναι ο λογος που εχεις αλγες καθως πολλοι χρησιμοποιουν νερο θαλασσας χωρις προβληματα, θα ταιζα πολυ προσεκτικα οπως ειπε ηδη και ο φιλος απο πανω, και θα επαιρνα και ενα μπουκαλακι βακτηρια για να βοηθησω λιγο τον κυκλο. Πες μας και λιγο ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο. 

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ευχαριστουμε που μπηκες στο κοπο να μοιραστεις το ενυδρειο σου αλλα και το προβλημα που αντιμετωπιζεις.

Με αυτο το τροπο βοηθας και εσυ αλλα παιδια που μπορει να εχουν παρομοιο προβλημα και συν τις αλλοις παιρνουμε κουραγιο βλεπωντας οτι υπαρχει ακομα ενα θαλασσινο :thumbsu:

 

Για αρχη μπες εδω να αναγνωρισεις ποια αλγη εχεις ωστε να δουμε μηπως υπαρχει καποιος οργανισμος που να τρωει τη συγκεκριμενη προκειμενου να σε βοηθησει να τη ξεφορτωθεις.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/74198--/

 

Εχεις κανει και ωραιο στησιμο :thumbsu:

 

Το ποσο φρεσκο ειναι το ενυδρειο δεν δικαιολογει σε καμια περιπτωση την εμφανιση αλγης/αλγων.Υπαρχουν ενυδρεια που στηνονται σωστα(με οτι περιλαμβανει αυτο) και δεν βαζουν ποτε αλγες.

Η ΜΟΝΗ αλγη την οποια δικαιολογει ενα φρεσκο ενυδρειο ειναι η διατομικη η οποια υπο προυποθεσεις μπορει να ειναι ελαχιστη.

 

Κατα την ταπεινη μου αποψη η αλγη την οποια εχεις ηρθε με τον ζωντανο βραχο που χρησιμοποιησες(ΓΙΑΤΙ Ο ΝΕΚΡΟΣ/ΚΑΘΑΡΟΣ ΒΡΑΧΟΣ ΔΕΝ ΚΟΥΒΑΛΑΕΙ ΠΟΤΕ ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ΕΙΔΟΥΣ ΑΛΓΗ) και βρισκωντας τις καταλληλες συνθηκες αναπτυχθηκε κ αν δεν προσεξεις μπορει να καταλαβει ολο το ενυδρειο.

 

Τωρα οι καταλληλες συνθηκες ειναι μεγαλη κουβεντα γιατι δεν ξερουμε ακριβως τα βηματα που εχεις ακολουθησει για να στησεις το ενυδρειο.

Τωρα εαν προσωπικα ημουν στη θεση σου(που φυσικα εχω/εχουμε βρεθει πολλες φορες) θα εβαζα αντιφωσφωρο αλουμινιου για να εχεις γρηγορα αποτελεσματα οσον αφορα στα po4 και θα προσπαθουσα να ριξω τα νιτρικα.Αυτο στη φαση που εισαι,μπορει να επιτευχθει με συχνες αλλαγες νερου που ειναι και το ιδανικο.

Και γενικα εισαι στη καλυτερη φαση να στεγνωσεις το ενυδρειο απο θρεπτικα αφου δεν εχεις κοραλια η' πολλα ψαρακια που να χρειαζονται πολυ ταισμα.

 

Επισης θα συμφωνησω με το θοδωρη και θα σταματαγα τις αλλαγες νερου απο τη θαλασσα.

Απο τη στιγμη που εχεις οσμωση δεν βρισκω το λογο να μη τη χρησιμοποιησεις.

Το νερο που παιρνεις πο τη θαλασσα μπορει να ειναι καθαρο στο γυμνο ματι αλλα πολυ βρωμικο σε μετρησεις τις οποιες δεν μπορουμε να κανουμε η' πραγματα τα οποια δεν μπορουμε απλα να δουμε.

Μπορει και να μη φταιει αυτο αλλα το να κανεις αλλαγες νερου με τεχνητο αλατι βγαζει απο τα πιθανα προβληματα το θαλασσινο νερο.Οποτε βγαινει ενας παραγοντας εκτος πλανου και ψαχνεις αλλου αν συνεχιστει το προβλημα.

 

Βεβαια αφου εχεις διαβεβαιωσεις οτι δεν φταιει το θαλασσινο νερο μπορεις να συνεχισεις τις αλλαγες απο θαλασσα και να περιμενεις να "παλιωσει"/ωριμασει το ενυδρειο και να φυγουν οι αλγες ως δια μαγειας. :thumbsu:

 

Οτι και να γινει παντως μην αγχωνεσαι γιατι το θετικο ειναι πως εισαι ακομα στην αρχη και μπορεις να αντιμπετωπισεις το προβλημα οσο επιθετικα επιθυμεις χωρις επιπτωσεις σε ζωντανα!

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο κυκλος του αζωτου δεν εχει ολοκληρωθει οπως πρεπει εφοσον εχεις ακομα μετρήσιμα No2. Εκει οφειλεται και η αλγη. 

Επισης αν καταλαβα καλα (διορθωσε με αν κανω λαθος) εχεις 2x24w t5 + 2x18w τ8 + 15w led, το βλεπω πολυ δυνατο φως για ενα ενυδρειο που ειναι ακομα στην ουσια fish only. Ειναι και αυτος ενας λογος που εχεις αλγες. Εγω θα εκανα συχνες μικρες αλλαγες ακομα και με νερο θαλασσας αφου δεν πιστευω οτι ειναι ο λογος που εχεις αλγες καθως πολλοι χρησιμοποιουν νερο θαλασσας χωρις προβληματα, θα ταιζα πολυ προσεκτικα οπως ειπε ηδη και ο φιλος απο πανω, και θα επαιρνα και ενα μπουκαλακι βακτηρια για να βοηθησω λιγο τον κυκλο. Πες μας και λιγο ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο. 

όταν το έστησα έριξα 10 μερες haquosd2  μετά απο μια βδομάδα έριξα seachem stability για 7 μερες.  λάμπες  τις τ8 τις έβγαλα και κατέβασα φοτοπεριοδο 5 ώρες.

Όταν έστησα το ενυδρειο και δεν είχα αραγονιτι τις πρώτες μέρες ελειπα για καπια δουλειά 2 μέρες από το σπίτι και η κυρα είχε ξεχαση τις λάμπες ανοιχτές  και μόλις γύρισα είδα αφτί τιν άλγη οπού τώρα με 8 ώρες φως εγινε έτσι .

Link to comment
Share on other sites

Μπήκε dolabella και εχει χεστη στο φαει εκανα μια μεγαλη αλλαγη και το προβλημα με τις αλγες πιστευω λιθηκε !! :)

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπήκε dolabella και εχει χεστη στο φαει εκανα μια μεγαλη αλλαγη και το προβλημα με τις αλγες πιστευω λιθηκε !! :)

image.jpg

Ωραιος, απλα θα πρεπει να σκεφτεις τι θα κανεις τη dolabella οταν τελιωσει η αλγη...Ειναι βασικη της τροφη.
Link to comment
Share on other sites

12899757_1604637766526758_1616293022_n.j

ολα καλα στιθικε και ο βραχος τορα που καθαρισε το προβλημα λυθηκε με μιαμεγαλη αλαγη νερου και μια ντολαμπελα !   τη ντολαμπελα θα την κνω ανταλαγη με κανενα φραγγακι ¨)

Έγινε επεξεργασία - Mpougiou
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...