Jump to content

Γέννα oranda red cap με προβλημα


Recommended Posts

Τα μωρά μου δεν πρόλαβαν καλά καλά να μεγαλώσουν και είχαμε νέες γέννες. Το μεγαλύτερο απο τα μωρά που καλά καλά χρόνο δεν εχει κλείσει, έγινε μαμά και είδαμε πάλι ουριτσες!Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

Στις φωτογραφίες ειναι ένας γόνος και ένα αυγό.

Η μαμά δυστυχώς όμως δεν μπορεί να κολυμπήσει. Στην αρχή δεν έδωσα σημασία γιατί θεώρησα ότι ξεκουράζεται μετά το ζευγάρωμα ή ότι ζορίζεται να βγάλει τα αυγά. Τώρα ειναι τρεις ή περισσότερες μέρες που κάθεται μόνιμα στον πάτο και ειναι σαν ψόφια. Την έβαλα σε καραντίνα και έβαλα Esha 2000 και αεραντλια φοβουμενη ότι αρρώστησε. Αναρωτιέμαι μήπως απλά δεν μπορεί να βγάλει τα αυγά γιατί η κοιλιά της ειναι πρησμένη και αν μπορώ να κάτι εγώ για αυτό. Δημοσιευμένη  εικόνα

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν έχουν μείνει τα αυγά μέσα, που αυτό πιστεύω εγώ, μπορείς να πατήσεις κάπως στην κοιλιά(μπορείς να δεις πληροφορίες σχετικά με αυτό στο YouTube) και να βγουν ευκολότερα.

Δεν ξέρω κατά πόσο καλό είναι αυτό και δεν στο λέω με σιγουριά, αλλά πολλοί που κάνουν αναπαραγωγές το κάνουν για να βγουν όλα τα αυγά.

Ψάξ' το λίγο περισσότερο και αποφάσισε τι θα κάνεις. 

 

Και μιας που μιλάμε για χρυσόψαρα, μήπως μπορείς να μου πεις αν είναι έγκυος το χρυσόψαρο κάτω;(είχε να φάει 2 ημέρες)

*Σόρρυ αν σου χαλάω το θέμα....

 

post-61823-0-44006600-1458824333_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - NikosAthanasiadis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Κρίμα για το ψαράκι εύχομαι να γίνει γρήγορα καλά.

Αν δοκιμάσεις αυτο που λέει ο φίλος απο πάνω να το κανεις με πολύ μεγάλη προσοχή διότι τώρα που ακόμα είναι μικρό τα πλευρικά του κόκαλα είναι πολύ ευαίσθητα και να είναι μια μοιραία κίνηση για το ψαράκι. Δες κάνα δύο βιντεακια απο ίντερνετ και με μεγάλη προσοχή η κινήσεις.

Περαστικά νάνε.

Link to comment
Share on other sites

Καλιροη δεν ξέρω αν αξίζει το ρίσκο να του πατήσεις τη κοιλιά. Μπορεί να γίνει μεγαλύτερη ζημιά. Καλύτερα κράτα το στην καραντίνα και δες τι θα γίνει. Ή κακή πλεύση όμως δε είμαι σίγουρος εάν είναι από τα αυγά. Μπορεί να είναι και κάποια μόλυνση γιατί το ψάρι είναι πολύ μικρό ηλικιακά. Σε κάθε περίπτωση παρακολουθησε το και ενημέρωνε νας

Link to comment
Share on other sites

Μιπος λέω μιπος βοηθούσε ενα μπανακι σε αλατόνερο? Λέω μιπος. Πάντα φιλικά :)

Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι δεν εχει βελτιωθεί, κάθεται κάτω, αλλά αλλάζει θέσεις, μια την βρίσκω εδώ, μια εκεί. Δεν την έχω δει να τρώει αλλά δεν ενεργείται κιόλας. Η κοιλιά της νομίζω πρηζεται περισσότερο. Τα μόνα βίντεο που βρήκα ήταν για τα αρσενικά, για θηλυκό με αυγά δεν βρήκα τίποτα. Προσπάθησα να της κάνω το ίδιο αλλά το ψάρι δεν ήθελε και φοβήθηκα μήπως πονάει. Την χάιδεψα, την πίεσα απαλά αλλά φοβάμαι ότι εχει κάτι σαν μελανιά και η κοιλιά της ειναι μαλακή. Μήπως εχει τραυματιστεί και τώρα για αυτό δεν γεννάει και δεν ενεργείται; Δεν ξέρω τι να κάνω... Της έδωσα και βιταμίνες στο νερό αφού δεν τρώει.

Link to comment
Share on other sites

Να και μια φωτογραφία. Δημοσιευμένη  εικόνα

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ύποπτη η κοκκινίλα που έχει. Είναι σαν σπυρι ή είναι η ιδέα μου? Πρέπει να περιμένεις απαντήσεις και γνώμες και από πιο έμπειρους

Link to comment
Share on other sites

Ωπα λάθος μου είναι η βαση του πτερυγίου τξς

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...