Jump to content

Τα τέσσερα ξαδέλφια


petran halen

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους !!!!!!

    Ελπίζω να καταλαβαίνετε για ποια ξαδελφάκια  ξεκινάω αυτό το θέμα.... B)

 Θα ήθελα να γράψουμε εδώ της εμπειρίες μας της απόψεις μας και να μάθουμε περισσότερα για αυτά!!

  Πρώτος ξάδελφος ο πανέμορφος achilles

post-51070-0-75036700-1459079725_thumb.jpg

Δεύτερο ξαδελφάκι 

leucosternon post-51070-0-24711100-1459079785_thumb.jpg

Τρίτο  ο  Ιάπων! 

japonicus   post-51070-0-13283900-1459079836_thumb.jpg

Και τέταρτος ο nigricans 

post-51070-0-82947800-1459079878_thumb.jpg

 

 

 

 

 

Πρώτα πρώτα να ξεκινήσουμε από την επιλογή του ψαριού...

           να δούμε πως το ψαράκι μας τρώει με όρεξη!!

τα χρώματα του είναι λαμπερά και κολυμπάει χωρίς να φοβάται σε όλο το ενυδρείο..

Άποψη μου ...Να ζητήσουμε από το κατάστημα καραντίνα !!

Το ψαράκι σταδιακά να έρθει στην αλατότητα μας 1,026  να δούμε πως δεν πετάει το αυτοκόλλητο για τους acanthurus cryptocaryon irritans  το λεγόμενο ick το ψαράκι να έχει δημιουργήσει τα αντισώματα και να είναι στρωμένο!!!

Σίγουρα με το στρες της απόχης και της μεταφοράς στο δικό μας ενυδρείο θα του προκαλέσει ick αλλά ένα καλά στρωμένο ψάρι ακόμα και στους  24  25 βαθμούς θερμοκρασίας θα είναι μια χαρά!

post-51070-0-29435200-1459081303_thumb.jpg  leucosternos  με ick...

 

Το ενυδρείο μας τώρα..για μένα δεν πρέπει να έχουμε κάποιο άλλο τανγκ  ειδικά leucosternon, θα πέσει κυνηγητό  που σίγουρα το στρες δεν το γλυτώνουμε ...  

Ο λευκόστερνος καλό είναι να μπαίνει τελευταίος διότι είναι ψάρι που θέλει την (αρχηγία) στο ενυδρείο μας και όπως καταλαβαίνετε θα κυνηγήσει πολύ κάποιο νέο τανγκ...

Σωστό ph !!! Τo ph παίζει ρόλο στο να είναι καλά το ψάρι μας... όπως και το ενυδρείο να αερίζετε να έχει καλή οξυγόνωση...

Μερικοί όπως και εγώ δουλεύουν όζον..θεωρώ πως πέρα από την καθαριότητα του νερού μας που τα τανγκ  το εκτιμούν βοηθάει αρκετά και στα παράσιτα....

 

Τροφές ....

Τα πάντα!! flakes pellets  καμιά φορά κατεψυγμένες,δώστε ποικιλία στο ζωντανό σας!!! 

Οι acanthuroi λατρεύουν την πρασινάδα... γι'αυτό και θα τους δείτε να  βόσκουν στα βράχια!!!  

Οπότε μην τους αφήσετε χωρίς φύκια!! μοβ,καφέ,κόκκινο,πράσινο... 

chlorela algae προτιμάτε τροφές πλούσιες σε chlorela  και βιταμίνη  C  !!! 

Σκορδάκι !!!  Το σκόρδο περιέχει κάποιες ουσίες που βοηθούν το ανοσοποιητικό σύστημα οπότε  καλό θα είναι να μουλιάζουμε την τροφή  καλά στο σκόρδο και να τους την δίνουμε!!!

 

Λίτρα.

Θέλουν απλά  ένα ενυδρείο της τάξεως 500 600 λίτρα θα είναι μια χαρά πιστεύω..

Τα τανκ στον ωκεανό θα τα δούμε σε ένα σημείο τώρα και σε μερικά λεπτά κάτι χιλιόμετρα μακριά...

Είναι πολύ νευρικά ψάρια  B)

Ο achilles θα τον δείτε στην παλίρροια της Χαβάης  να σερφάρει μέσα στα κύματα....!!!

οι κάτοχοι των acanthuron  ίσως έχουν προσέξει το λεγόμενο διάδρομο..

 ο  acanthuros μπροστά την κεφαλή στον κυκλοφορητή να τρέχει...

 

 

Αυτά από εμένα.... 

     Περιμένω όλους να γράψετε της απόψεις σας και της εμπειρίες σας!

:thumbsu:  :thumbsu:

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Και τα τεσσερα τα εχω περασει απο τα χερια μου κατα καιρους,ιδιαιτερα ψαρια με μερικα κοινα χαραχτηριστικα ,πρωτα απο ολλα θελουν λιτρα και μαλιστα με πολυ ισχυρη κυκλοφορια,τους αρεσει αφου πολλες φορες πηγαινουν κοντρα .Επισεις ειναι πολυ νευρικα κυριαρχικα υπερκινητικα ψαρια εξου και εχουν λιγα χρονια ζωης ,η διατροφη τους πρεπει να εχει ποικοιλια κυριως σε αλγες μιας και ειναι αλγοφαγα κατα κυριο λογο,και φυσικα ειναι επιρεπεις στο ικ,εδω η καραντινα θα βοηθουσε πολυ.Καλο θα ηταν οποιος βαλει ψαρια απο αυτα θα ειναι ενα και μαλιστα στο τελος της ψαροσυνθεσης του,Να προσθεσω οτ πχ ο japonicus εχει σοβαρο θεμα με την chelmon συμφωνα με αναφορες χομπιστων.Λατρεμενα και ομορφα οπως και να εχει.

Έγινε επεξεργασία - niknik
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και τα τεσσερα τα εχω περασει απο τα χερια μου κατα καιρους,ιδιαιτερα ψαρια με μερικα κοινα χαραχτηριστικα ,πρωτα απο ολλα θελουν λιτρα και μαλιστα με πολυ ισχυρη κυκλοφορια,τους αρεσει αφου πολλες φορες πηγαινουν κοντρα .Επισεις ειναι πολυ νευρικα κυριαρχικα υπερκινητικα ψαρια εξου και εχουν λιγα χρονια ζωης ,η διατροφη τους πρεπει να εχει ποικοιλια κυριως σε αλγες μιας και ειναι αλγοφαγα κατα κυριο λογο,και φυσικα ειναι επιρεπεις στο ικ,εδω η καραντινα θα βοηθουσε πολυ.Καλο θα ηταν οποιος βαλει ψαρια απο αυτα θα ειναι ενα και μαλιστα στο τελος της ψαροσυνθεσης του,Να προσθεσω οτ πχ ο japonicus εχει σοβαρο θεμα με την chelmon συμφωνα με αναφορες χομπιστων.Λατρεμενα και ομορφα οπως και να εχει.

 

κι ενα ωριμο ενυδρειο να συμπληρωσω

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και τα τεσσερα τα εχω περασει απο τα χερια μου κατα καιρους,ιδιαιτερα ψαρια με μερικα κοινα χαραχτηριστικα ,πρωτα απο ολλα θελουν λιτρα και μαλιστα με πολυ ισχυρη κυκλοφορια,τους αρεσει αφου πολλες φορες πηγαινουν κοντρα .Επισεις ειναι πολυ νευρικα κυριαρχικα υπερκινητικα ψαρια εξου και εχουν λιγα χρονια ζωης ,η διατροφη τους πρεπει να εχει ποικοιλια κυριως σε αλγες μιας και ειναι αλγοφαγα κατα κυριο λογο,και φυσικα ειναι επιρεπεις στο ικ,εδω η καραντινα θα βοηθουσε πολυ.Καλο θα ηταν οποιος βαλει ψαρια απο αυτα θα ειναι ενα και μαλιστα στο τελος της ψαροσυνθεσης του,Να προσθεσω οτ πχ ο japonicus εχει σοβαρο θεμα με την chelmon συμφωνα με αναφορες χομπιστων.Λατρεμενα και ομορφα οπως και ναμ

   με την chelom??? της παιζουνε νικολα??

περιεργο ε??

Link to comment
Share on other sites

κι ενα ωριμο ενυδρειο να συμπληρωσω

προφανος  ναι  οχι αστρωτα παρθενα ενυδρεια..να εχουν καιρο λειτουργιας...

Link to comment
Share on other sites

το περισσοτερο που χρειαζεσαι ειναι τυχη με αυτα τα ψαρια. B) B) B)

καλα ναι κωστα σιγουρα και η τυχη πρεπει να εινια με το μερος μας... αλλα  σε γενικες γραμμες πρεπει να προσεχουμε καπια πραγματα  γιατι   οκ  ειναι λιγακι ιδιοτροπα- κολοψαρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Πετραν sorry για το spam ρε φιλε αλλα μολις διαβασα

το τιτλο <<τα τεσσερα ξαδερφια>> νομισα οτι ηταν ταβερνα και αρχισα

να πειναω. :bbq: :bbq:

 

περα απο την πλακα,στο πρωτο ενυδρειο(250 λιτρα)εβαλα ενα λευκοστερνο,

πηγε τελεια,τον εστειλα Πατρα σε συνχομπιστα εφτασε 12 ποντους και αν

δεν κρασαρε το ενυδρειο μαλλον θα ηταν ακομα μια χαρα.

απο τοτε 3 αποπειρες με το ιδιο ψαρι στα 450 λιτρα δεν........

με nigricans στα ιδια λιτρα δεν.......

με ιαπωνα σταιδια λιτρα δεν......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πετραν sorry για το spam ρε φιλε αλλα μολις διαβασα

το τιτλο <<τα τεσσερα ξαδερφια>> νομισα οτι ηταν ταβερνα και αρχισα

να πειναω. :bbq: :bbq:

 

περα απο την πλακα,στο πρωτο ενυδρειο(250 λιτρα)εβαλα ενα λευκοστερνο,

πηγε τελεια,τον εστειλα Πατρα σε συνχομπιστα εφτασε 12 ποντους και αν

δεν κρασαρε το ενυδρειο μαλλον θα ηταν ακομα μια χαρα.

απο τοτε 3 αποπειρες με το ιδιο ψαρι στα 450 λιτρα δεν........

με nigricans στα ιδια λιτρα δεν.......

με ιαπωνα σταιδια λιτρα δεν......

τυχη δεν......

ρε θα φαμε τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

Ντροπη σαςςς αυτο εχω να πω!!χαχααα

Ειδικα ο προεδρος μας. Ο νικος πρεπει να ντρέπεται που μου χαλαει το θεματακι..αλλα δεν πειραζει ειναι προεδρος τελος οτι θελει κανει αχαχαα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το leucosternon εδω και 5 χρόνια. .αγορασμένο από waterinn μου το έστειλαν για nigricans!δεν ειναι καθαρόαιμο έχει μια παραλλαξη,το πτερυγιο το κατο δεν ειναι ασπρο αλλα μπλε οπως και το κεφαλι του ειναι μπλε σκουρο και το σαγονι του εχει πολυ λιγο ασπρο.Έχει βγάλει ick κανα δύο φορές δεν έριξα τίποτα και του περνούσε. ..τρελό ψάρι αρχηγός, πανέμορφο,πανέξυπνο,τρώει τα πάντα.έχει τρελα με τις πεταλούδες,μου σκότωσε ενα heniochus singularis και ένα various.όταν ήταν μικρός ήταν ήσυχο από όταν μεγαλωσε δεν μπορουσα να βάλω τίποτα μέσα στο ενυδρείο (μιλάμε για 1000lt )και έτσι τον κατέβασα στο sumb και ησύχασα και μπορώ να βάλω ψάρια,θα τον ανεβάσω στο τέλος.σας παραθέτω ένα βιντεακι τραβηγμενο μόλις τώρα. . https://youtu.be/DnDIXEkLbxw

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπρερα κωστα!!

Και εγω εχω ενα (μπασταρδακι)

Λευκοστερνο με νιγκρικανς

Ονομαζετε leucosternon cf

Πολυ καλη συμπεριφορά !

Και νομιζω πιο ανθεκτηκος στο ικ!

Που ειναι το λευκο του στερνο χαχαχαχαpost-51070-0-25687600-1459241599_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πέτρο είχα πριν μερικά χρόνια και εγω έναν τον ίδιο με το δικό σου. Όντως ποιο σκληρά ψάρια. Εγώ νόμιζα ότι ήταν τελικά νιτριγκανς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πολυ καλός σχεδόν ίδιος. .απο. waterinn και συ..? χα χα. ..πολύ φασαριόζος. .Μόνο αυτό είναι το κακό τους. .Δεν μπορείς να βάλεις ψάρι. ..

Link to comment
Share on other sites

πέρασε και μένα απο τα χέρια μου ενας Ιαπων :P πανέμορφος και πολύ ήσυχος! δεν ασχολήθηκε ποτε με κανένα αλλο ψάρι αν και τον είχα σε 200λτ. απο την πρώτη κίολας βουτιά στο ενυδρείο έτρωγε στο χέρι .. πέρασε και την καραντίνα του για ich και χάθηκε όσο πιο άδικα γίνετε..

 

αυτα τα ξαδερφάκια θα τα έβαζα πλέον μόνο σε 500+

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πέτρο είχα πριν μερικά χρόνια και εγω έναν τον ίδιο με το δικό σου. Όντως ποιο σκληρά ψάρια. Εγώ νόμιζα ότι ήταν τελικά νιτριγκανς.

Αυτος. Μονο ξερει τη ειναι χαχαχαχα

Ναι τα υβριδια πανε καπως. Καλυτερα νομίζω :)

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλός σχεδόν ίδιος. .απο. waterinn και συ..? χα χα. ..πολύ φασαριόζος. .Μόνο αυτό είναι το κακό τους. .Δεν μπορείς να βάλεις ψάρι. ..

Οχι οχι εμενα ειναι ενος μηνου στα χερια. Μου... τρομερο εργαλειο. Ειδικα στο φραγγαρισμα ΠΡΩΤΟΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

πέρασε και μένα απο τα χέρια μου ενας Ιαπων :P πανέμορφος και πολύ ήσυχος! δεν ασχολήθηκε ποτε με κανένα αλλο ψάρι αν και τον είχα σε 200λτ. απο την πρώτη κίολας βουτιά στο ενυδρείο έτρωγε στο χέρι .. πέρασε και την καραντίνα του για ich και χάθηκε όσο πιο άδικα γίνετε..

αυτα τα ξαδερφάκια θα τα έβαζα πλέον μόνο σε 500+

Πανο τον θυμάμαι. ...

Τον γουσταρες πολυ..

Νομιζω πως. Σε τρωει να τον ξαναβαλεις!!

ΑΝΤΕ ΤΕΛΕΙΩΝΕ ΑΡΓΕΙΣ..!!!ΒΑΛΤΟΝ ΝΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

οχι ρε συ.. νε τίποτα! Ασε γιατι τελαυταία με χει πιάσει να βάλω μαζί με το bristletooth και ένα yellow που δεν είχα ποτέ αλλα πάει πολύ νομίζω για τα λιτρα μου

 

 

Link to comment
Share on other sites

οχι ρε συ.. νε τίποτα! Ασε γιατι τελαυταία με χει πιάσει να βάλω μαζί με το bristletooth και ένα yellow που δεν είχα ποτέ αλλα πάει πολύ νομίζω για τα λιτρα μου

 

Βαλτο το κιτρινο ρε Πανο.Δε θα εχεις θεμα.Σ αυτον τον κυβο το ειχα μαζι με ενα tominiensis.Ολα καλα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βαλτο το κιτρινο ρε Πανο.Δε θα εχεις θεμα.Σ αυτον τον κυβο το ειχα μαζι με ενα tominiensis.Ολα καλα

Δοκιμασμενο δεν θα εχεις κανενα θεμα βαλτον.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...