Jump to content

SOS ARXARIOS


Panostr

Recommended Posts

xilai signomi gia tin enoxlisi. eimai entelos arxarios hobbier,exo stin katoxi mo ena enidrio 80lt kai mesa afrikanikes kiklides.3 ZEBRAS kai 2 YELLOW TEILLED.h mia apo tis treis ZEBRAS simera pethane.Please peite mou ean mporeite ton gia ton tropo taismatos SOS.euxaristo

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα νομιζω οτι τα λιτρα που εχεις για 4 ψαρια αυτου του ειδους ειναι πολλα . :thumbup: Πρωτα απο ολα αυτα τα ψαρακια χρειαζονται πεντακαθαρο νερο,τι φιλτρο εχεις?

Επισης οσον αφορα το ταισμα ειναι γνωστο οτι ριχνεις τοση τροφη που να την εξαφανιζουν μεσα σε 2 λεπτα ,δεν πρεπει να μενει τροφη γιατι σαπιζει και επιβαρινει το νερο .

Ταισμα 1-2 φορες την ημερα αναλογα.

Link to comment
Share on other sites

xilai signomi gia tin enoxlisi. eimai entelos arxarios hobbier,exo stin katoxi mo ena enidrio 80lt kai mesa afrikanikes kiklides.3 ZEBRAS kai 2 YELLOW TEILLED.h mia apo tis treis ZEBRAS simera pethane.Please peite mou ean mporeite ton gia ton tropo taismatos SOS.euxaristo

Γειά σου και καλώς όρισες στο φόρουμ.

Θα σε παρακαλούσαμε να γράφεις ελληνική γραφή για να είναι εύκολο και για εμάς να διαβάζουμε.

Τα λίτρα σου είναι λίγα για Αφρικάνες.

Για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε όμως περισσότερο, δώσε πληροφορίες για το ενυδρείο σου, όπως τιμές του νερού σου ΝΟ2, ΝΗ3, ΡΗ, ΚΗ, GH.

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.Αυττη την εβδομάδα θα βάλω κατα τα λεγόμενα του μαγαζιού που τα αγόρασα αλλα 4-5 ψάρια ακόμα.Περιμένω την δική σου κρίση και άποψη για τα ποσα ψάρια και τι είδουσ Αφρικάνες μπορώ να βάλω μέσα. σου υπενθιμίζω ότι τα ψάρια που έχω είναι- 2 ZEBRAS kai 2 YELLOW TEILLED.

Link to comment
Share on other sites

έκανα δυο φορές τα τεστ για το νερό και μου δίχνουν οτι κινούμε μέσα στα επιθυμιτά όρια. στο κατάστημα που τα αγόρασα μου ειπαν οτι αυτήν την εβδομάδα θα πρέπει να βάλω στο ενυδρείο μου ακόμα 4-5 ψάρια ακόμα

Link to comment
Share on other sites

έκανα δυο φορές τα τεστ για το νερό και μου δίχνουν οτι κινούμε μέσα στα επιθυμιτά όρια. στο κατάστημα που τα αγόρασα μου ειπαν οτι αυτήν την εβδομάδα θα πρέπει να βάλω στο ενυδρείο μου ακόμα 4-5 ψάρια ακόμα

Ότι και όποιες είναι οι δείκτες του νερού σου, δεν με πείθουν ότι το ενυδρείο, είναι πρώτα απ' όλα ικανό να δεχτεί Αφρικάνες. Δεν ξέρω αλλά "μυρίζομαι" πόλεμο και θανάτους πέραν των λίγων λίτρων. Ήδη τα 4 ψάρια που έχεις μέσα είναι πολλά για Αφρικάνες.

Εγώ π.χ. ξεκίνησα με τον ίδιο ζήλο σαν και εσένα με την προοπτική να βάλω και να γεμίσω το ενυδρείο μου ψάρια. Σχεδόν τρεις μήνες τώρα, 220 λίτρα, έχω 3 Labidochromis Caeruleus & 3 Pseudotropheus Acei. Έχω αγοράσει και δύο Metriaclima Greshiakei (για να μην πουληθούν και τα χάσω) αλλά δεν τα έχω ακόμα στο ενυδρείο μου. Θα προχωρήσω τον επόμενο μήνα στην κίνηση αυτή.

Πρώτο μέλημά μας στο ενυδρείο είναι να δώσουμε στα ψάρια μας όσο το δυνατόν πιο φυσικές συνθήκες και όσο πιο κοντά στον βιότοπο που ζουν. Το ενυδρείο ΔΕΝ είναι ούτε έπιπλο αλλά ούτε διακοσμητικό χώρου. Αν έχει βγεί προς τα έξω αυτή η απόδοση, τότε λανθασμένα έχει γίνει.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες συμβουλές.εγώ σαν άζχετος προσπαθώ να ακολουθίσω τις οδηγίες του καταστήματος που φαντάζομαι ότι ειναι λανθασμένες.προσπαθώ να εξασφαλίσω ιδανικές συνθήκες,είναι το κύριο μέλημα μου. θέλω να ακούσω με μεγάλη προσοχή τισ συμβουλές σου όσον αφορά την διακοσμιση,τον πληθυσμό καθως και τα φύτα.συγχώρεσαι με εαν γίνομαι λίγο πιεστικός απλά θέλω να μάθω να χειρίζομαι το ενυδρελιο μου .

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες συμβουλές.εγώ σαν άζχετος προσπαθώ να ακολουθίσω τις οδηγίες του καταστήματος που φαντάζομαι ότι ειναι λανθασμένες.προσπαθώ να εξασφαλίσω ιδανικές συνθήκες,είναι το κύριο μέλημα μου. θέλω να ακούσω με μεγάλη προσοχή τισ συμβουλές σου όσον αφορά την διακοσμιση,τον πληθυσμό καθως και τα φύτα.συγχώρεσαι με εαν γίνομαι λίγο πιεστικός απλά θέλω να μάθω να χειρίζομαι το ενυδρελιο μου .

Δυστυχώς με αναγκάζεις να επανέλθω στην αρχική μου θέση, δηλαδή ότι τα 80 λίτρα είναι εξαιρετικά λίγα για κιχλίδες Μαλάουι. Για να μπορέσεις να διατηρήσεις σωστά λίγα "κομμάτια" από τα ψάρια αυτά θέλεις τουλάχιστον 150 λίτρα και πάνω.

Αν το αποφασίσεις και πας τελικά σε περισσότερα λίτρα, οι μαλάουι, θέλουν ανοικτόχρωμη άμμο, και πολλές-πολλές πέτρες για κρυψώνες. Φυτά δεν συστήνονται, αλλά αν θες μπορείς να βάλεις valisneria & Annubias.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

αν θελεις ανεβασε μια φωτο απο τα ψαρια σου για να δουμε ποια ακριβως ειναι.

επισης για να εχεις χρησιμες πληροφοριες σχετικα με το μεγεθος κτλ.

ριξε μια ματια σε αυτο το link που ειναι πολυ καλο.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=6526

για οποιες αλλες αποριες φυσικα εδω ειμαστε ολοι!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...