Jump to content

Φυτεμένο 120 Λίτρα


mixalis1708

Recommended Posts

Eιναι πολλα φυτα, και θελεις συχνοτερα κλαδεμα για να το κρατας.

Αριστερα ειναι μια χαρα , τα φυτα οπως τα εχεις  βαλει, αλλα απο την μεση και μετα γινεται ο χαμος.. :P

Το pogostemon ξεριζωνε , κλαδευε και φυτευε , κρατατω χαμηλότερο.... :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι Νικο το βλεπω κι εγω οτι αριστερα ειναι καλυτερο και δεξια οπως ειπα και πριν θελω να το αλλαξω, τωρα για το πιο χαμηλα δυσκολα τα πραγματα φοβαμαι να τα κοβω πολυ τα φυτα χαχαχα δε ξερω γιατι ... 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχουν περασει αρκετα ψαρακια απο τα ενυδρεια μου κατα καιρους αυτα ομως τα γουσταρω λιγο περισσοτερο... 

 

Στη δευτερη φωτο την πλαινη εχουμε βαλισνερια και green ροταλα με coca cola..  :hehe

 

13275008_10208235139970057_2055817151_o_

 

13275003_10208235144410168_1980821940_o_

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφα ! Και εγώ για καρδινάλιους οδεύω.

 

Τα πάνε καλά με το φως; Αν και βλέπω έχεις πολύ σκιά εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι την επηρεαζει και η ροη τη ροταλα οχι τοσο ομως την rotundifolia οσο την green. Tην ειχα στην αρχη στη μεσαια ζωνη (για τη green μιλαω) και εκανε ακριβως το ιδιο που λες αλλα επεφτε σχεδον πανω της η ροη του φιλτρου μολις την εβαλα λιγο πιο πισω και δεν την χτυπουσε η ροη αρχισε να αναπτυσσει βλαστους κανονικα προς τα πανω.

Μιχάλη με έσωσες. Γύρισα τη ΡΟΗ αλλού και συνήλθε η rotala, πήρε λίγο τα πάνω της...:)

Ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφα ! Και εγώ για καρδινάλιους οδεύω.

 

Τα πάνε καλά με το φως; Αν και βλέπω έχεις πολύ σκιά εσύ.

Σ ευχαριστω πολυ! Μια χαρα τα πανε αν και δεν εχω παντα τοσο σκια γιατι κλαδευω χαμηλα σχετικα πολυ συχνα, ειναι συνεχεια εξω δεν κρυβονται οποτε ας υποθεσουμε οτι δεν εχουν θεμα με το φως ..

 

Μιχάλη με έσωσες. Γύρισα τη ΡΟΗ αλλού και συνήλθε η rotala, πήρε λίγο τα πάνω της... :)

Ευχαριστώ.

:thumbsu:  :thumbsu:  :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχουν γινει αλλαγες αλλα δεν την ειχα ανεβασει αυτη τη φωτο και νομιζω οτι μου αρεσε ...

 

 

FullSizeRender-4%20copy%202_zpskau2gezz.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Νομίζεις ότι σου άρεσε???? Ποτε θα μάθετε να βγάζετε μια φωτογραφία της προκοπής επιτέλους???

Τι χαλια ειναι αυτα???

Θα κλάψω... αλλα θα κατσω να το κοιταξω λιγο για να το ξεπεράσω....

Αλλα ξερω εγωωω, ειπες για να μας κουρδισεις ας ανεβάσω αυτη την ασχήμια να την δίνουν κι αλλοι να αποκτησουν ψυχολογικά προβλήματα!!!

Και λεω απλα: ωραίο το θερμοκήπιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζεις ότι σου άρεσε???? Ποτε θα μάθετε να βγάζετε μια φωτογραφία της προκοπής επιτέλους???

Τι χαλια ειναι αυτα???

Θα κλάψω... αλλα θα κατσω να το κοιταξω λιγο για να το ξεπεράσω....

Αλλα ξερω εγωωω, ειπες για να μας κουρδισεις ας ανεβάσω αυτη την ασχήμια να την δίνουν κι αλλοι να αποκτησουν ψυχολογικά προβλήματα!!!

Και λεω απλα: ωραίο το θερμοκήπιο!!!

 

 

Εχουμε πολλα θερμοκηπια εδω στην Ιεραπετρα ! Κατι ξερεις εσυ ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Με αλλαγες σχεδον σε καθε κλαδεμα ειμαστε εδω, θυμαμαι καποτε ειχα διαβασει σ ενα θεμα του Νικου για το Dutch που ελεγε οτι δεν το βαριεσαι ποτε με τοσο κλαδεμα που θελει και οτι καθε φορα ειναι διαφορετικο και ειχε απολυτο δικιο οντως δεν το βαριεμαι ποτε αν και στα ματια τα δικα μου ειναι σχεδον ιδιο οι μικροαλλαγες ομως και οτι πρεπει να βγαλεις τα φυτα και να τα ξανα βαλεις ειναι σαν να στεινεις ενα αλλο ενυδρειο σε καθε κλαδεμα...

 

Α το κινητο μου τα φτυσε και η φωτο ειναι πολυ κακη αλλα σε καμοια 15αρια θα ερθει καινουργιο και θα ξανα ανεβασω φωτο.

 

 

IMG_20160625_211718_zpsugdd07gh.jpg

Έγινε επεξεργασία - mixalis1708
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου ειναι στολίδι!!!

Το νερο διαμάντι!!!

Και τα χρώματα τον ψαριών σου κανουν φοβερη αντίθεση με το περιβάλλον!!!

Μπράβο και οταν κατεβω μόνιμα κρητη θα ερθω να μαθω απο θερμοκήπια!!!

Link to comment
Share on other sites

 Μια χαρα παει .

Στην δεξια μερια λιγο τα κοκκινα θελουν φτιαξιμο. :P

Eιναι ολα τα κοκκινα εκει..

Link to comment
Share on other sites

 Μια χαρα παει .

Στην δεξια μερια λιγο τα κοκκινα θελουν φτιαξιμο. :P

Eιναι ολα τα κοκκινα εκει..

Τα έχει βάλει επίτηδες για να μας δείξει όλες τις αποχρώσεις.... του κόκκινου!:P

Link to comment
Share on other sites

 Μια χαρα παει .

Στην δεξια μερια λιγο τα κοκκινα θελουν φτιαξιμο. :P

Eιναι ολα τα κοκκινα εκει..

Δεν ειναι ολα κοκκινα, αλλα ειναι πορτοκαλι αλλα ψιλομοβ και αλλα ροζ.. Η επεξεργασια στη φωτο τα κανει ολα ετσι κατακοκκινα!  :hehe

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ολα κοκκινα, αλλα ειναι πορτοκαλι αλλα ψιλομοβ και αλλα ροζ.. Η επεξεργασια στη φωτο τα κανει ολα ετσι κατακοκκινα!  :hehe

Γιατια ρε συ πειραζεις τα χρωμτα? :P

Link to comment
Share on other sites

Γιατια ρε συ πειραζεις τα χρωμτα? :P

Σου χω απαντησει ξανα ... Ειναι κολλημα της κεφαλας μου .. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mιχάλη καλησπέρα,

 

Χρησιμοποιείς τις 3 λάμπες ή και τις 4 που αναφέρεις;

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα, αυτη τη περιοδο και τις 4. 

Δεν είναι πάρα πολύ ; :P

 

Aπό τις φωτογραφίες δεν μπορώ να καταλάβω με το μάτι πόσο έντονα φωτίζεται το ενυδρείο! Τις έχεις 1 με την επιφάνεια ή σε απόσταση;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ακρετος ο φωτισμος και θελει πολυ προσοχη, οι λαμπες ειναι σε αποσταση 20cm περιπου απο την επιφανεια και αναβουν για 7 ωρες σταδιακα ..

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ακρετος ο φωτισμος και θελει πολυ προσοχη, οι λαμπες ειναι σε αποσταση 20cm περιπου απο την επιφανεια και αναβουν για 7 ωρες σταδιακα ..

Α οπότε δεν τρέχεις 100% καθόλη την φωτοπερίοδο. Τρέχεις ξέρω γω 3-4 ώρες φουλ ένταση και ξαναμειώνεις.

 

Μου προξένησε εντύπωση πως το διατηρείς με τόσο υψηλό φωτισμό. Για να καταλάβεις εγώ με 3 24αρες και αφαίρεσα τώρα που προσπαθώ να το φέρω στα συγκαλά του.

 

Έχεις βρει την φόρμουλα απότι φαίνεται και έχει ισορροπήσει :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...