Jump to content

Νέα λιμνούλα


Recommended Posts

Από καιρό ήθελα να αποκτήσω μια λιμνούλα και μετά από κάποιες ευχάριστες συγκυρίες είμαι στο δρόμο να δημιουργήσω τη λίμνη μου!!!

 

Η κατασκευή έχει ξεκινήσει εδώ και ένα μήνα περίπου και βρίσκομαι σε πολύ καλό δρόμο.

Έτσι τώρα θα ήθελα να σας δείξω την πορεία μου μέχρι στιγμής.

 

Η λίμνη θα είναι μια παλιά δεξαμενή πετρελαίου κάτι παραπάνω από 300 λίτρα (είναι παράγωνη, αλλά εσωτερικά είναι 98x73x43 μ*π*υ + μια κοιλιά που κάνει στον πάτο της).

Εδώ και ένα μήνα την καθαρίζω (με κλασική χλωρίνη, πράσινο σαπούνι και με ένα κυκλοφορητή για να ανακατεύει το νερό) 

 

Η θέση στην οποία θα μπει, είναι σκιερή και ο ήλιος θα τη χτυπά απευθείας  το πολύ 3-4 ώρες την ημέρα.

 

Το φίλτρο μου είναι DIY με ένα δοχείο τροφίμων 12 λίτρων ένα  μπλε σφουγγάρι, ενυδρειακό βαμβάκι,4 λίτρα λάβα μαζί με λίγο μπόλι από το ενυδρείο μου και ένα κυκλοφορητή 1700 λ/ω.

Ο κυκλοφορητής για να είναι εύκολα προσβάσιμος δε θα είναι μέσα στο φίλτρο αλλά στη δεξαμενή και θα "σπρώχνει" το νερό μέσα στο φίλτρο.

 

Η αλλαγή του νερού θα γίνετε απευθείας από το δίκτυο με τη βοήθεια ενός φλοτέρ από καζανάκι και ενός DIY φίλτρου άνθρακα που έχω βάλει πριν το φλοτέρ.

 

Για ψάρια σκέφτομαι να βάλω 2-3 black moor και 2-3 comet. Εδώ θέλω την άποψη σας. 

Και για φυτά σκέφτομαι πάπυρο και ίσως κάποιο νούφαρο.

 

 

Η δεξαμενή εξωτερικά δεν είναι στην τελική της μορφή, καθώς σκέφτομαι να την ντύσω με πέτρα

 

Όλες οι απορίες και επισημάνσεις καλοδεχούμενες!!!

 

 

post-57053-0-89152000-1460736623_thumb.jpg

post-57053-0-68558000-1460736644_thumb.jpg

post-57053-0-87617300-1460736659_thumb.jpg

post-57053-0-45773000-1460736672_thumb.jpg

post-57053-0-48655700-1460736690_thumb.jpg

post-57053-0-68887800-1460736703_thumb.jpg

post-57053-0-55634700-1460736720_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από τις σωληνώσεις και τα εργαλεία  που βλέπω αντιλαμβάνομαι ότι <<γνωρίζεις που θέλεις να φτάσεις>>.

Όμως με φοβίζει ότι η δεξαμενή είχε χρησιμοποιηθεί στο παρελθόν, και υπάρχει περίπτωση να μην είναι ασφαλής για τα ψάρια που θα φιλοξενήσει.

Δεν το γνωρίζω απόλυτα αυτό που σου γράφω, αλλά καλά είναι να το τσεκάρεις γιατί βλέπω ότι έχεις ρίξει αρκετή δουλειά και θα ρίξεις κι άλλη μέχρι να το ολοκληρώσεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Από τις σωληνώσεις και τα εργαλεία  που βλέπω αντιλαμβάνομαι ότι <<γνωρίζεις που θέλεις να φτάσεις>>.

Όμως με φοβίζει ότι η δεξαμενή είχε χρησιμοποιηθεί στο παρελθόν, και υπάρχει περίπτωση να μην είναι ασφαλής για τα ψάρια που θα φιλοξενήσει.

Δεν το γνωρίζω απόλυτα αυτό που σου γράφω, αλλά καλά είναι να το τσεκάρεις γιατί βλέπω ότι έχεις ρίξει αρκετή δουλειά και θα ρίξεις κι άλλη μέχρι να το ολοκληρώσεις. :)

Ελπίζω ότι μετά από ένα μήνα που την καθαρίζω με χλωρίνη θα έχει καθαρίσει.

 

Αν έχει κάποιος να προτείνει κάποιο άλλο υλικό για να την καθαρίσω καλύτερα, καλοδεχούμενη η συμβουλή του!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε στο βαρελάκι που έχεις κάνει την τρύπα κάτω, πρόσεξέ την πάρα πολύ, δεν μπορείς να φανταστείς τί έχω τραβήξει εγώ, ενώ στην αρχή είναι μία χαρά 3 φορές μετά από καιρό έχει αρχίσει να χάνει και τράβηξα ζόρι. Τελικά την έκλεισα την τρύπα και την έκανα αρκετά πιο πάνω, πάνω από την μέση για να μην έχει πολύ πίεση. Εδώ και περίπου 1 χρόνο δουλεύει μια χαρά τώρα. Επίσης πρόσεξε να βγαίνει πιο εύκολα το νερό από ότι μπαίνει για να μην ζορίζεται η αντλία και για να μην πέφτει με μεγάλη δύναμη στην λίμνη.

Τέλος να έχεις το νου σου γιατί εγώ πριν 2 μήνες έπαθα τρομερή ζημιά. Άνοιξε ένας σωλήνας που πήγαινε στο βαρέλι μου που είναι έξω από την λίμνη και όλο το βράδυ η αντλία ρούφαγε νερό και το πέταγε έξω. Το πρωί η λίμνη είχε 2-3 εκ. νερό μόνο και τα ψάρια ήταν στον πάτο και προσπαθούσαν να βρουν νερό. 1 τόνος και έφυγε... Αφού το έφτιαξα αμέσως, έβαλα την αντλία πάνω σε πέτρες έτσι ώστε αν ξανασυμβει να μην είναι κάτω-κάτω και να μην αδειάσει η λίμνη. Σημ. Τα έσωσα όλα τα ψάρια! 

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε στο βαρελάκι που έχεις κάνει την τρύπα κάτω, πρόσεξέ την πάρα πολύ, δεν μπορείς να φανταστείς τί έχω τραβήξει εγώ, ενώ στην αρχή είναι μία χαρά 3 φορές μετά από καιρό έχει αρχίσει να χάνει και τράβηξα ζόρι. Τελικά την έκλεισα την τρύπα και την έκανα αρκετά πιο πάνω, πάνω από την μέση για να μην έχει πολύ πίεση. Εδώ και περίπου 1 χρόνο δουλεύει μια χαρά τώρα.

Το βαρελάκι το έχω συνδέσει με ρακόρ δεξαμενής, το οποίο είναι στεγανό ακόμα και για λαμαρίνα, πιστεύω πως δε θα έχει θέμα.

 

Επίσης πρόσεξε να βγαίνει πιο εύκολα το νερό από ότι μπαίνει για να μην ζορίζεται η αντλία και για να μην πέφτει με μεγάλη δύναμη στην λίμνη.

Τέλος να έχεις το νου σου γιατί εγώ πριν 2 μήνες έπαθα τρομερή ζημιά. Άνοιξε ένας σωλήνας που πήγαινε στο βαρέλι μου που είναι έξω από την λίμνη και όλο το βράδυ η αντλία ρούφαγε νερό και το πέταγε έξω. Το πρωί η λίμνη είχε 2-3 εκ. νερό μόνο και τα ψάρια ήταν στον πάτο και προσπαθούσαν να βρουν νερό. 1 τόνος και έφυγε...

Την τρύπα που βγάζει το νερό από τη δεξαμενή την έχω κάνει σε ύψος ώστε και να χάνει να έχουν καμία 100αριά λίτρα, το μόνο πρόβλημα είναι ότι το φλοτέρ θα γεμίζει συνέχεια τη δεξαμενή και θα είναι ένα σοκ για τα ψάρια.

​Αν και αυτό το έκανα για να μένει λίγο νερό στον πάτο του ενυδρείου το χειμώνα που θα είναι πιο ζεστό και δε θα ανακατεύεται. 

 

Αφού το έφτιαξα αμέσως, έβαλα την αντλία πάνω σε πέτρες έτσι ώστε αν ξανασυμβει να μην είναι κάτω-κάτω και να μην αδειάσει η λίμνη. Σημ. Τα έσωσα όλα τα ψάρια!  Αυτό είναι το σημαντικότερο! 

Καλή συνέχεια!

Σε ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατι που θελω να επισημανω ειναι οτι ο ορειχαλκος (οπως και ο χαλκος) εχει αντιβακτηριακη δραση,γι'αυτο το λογο τον χρησιμοποιουμε στις σωληνωσεις ποσιμου νερου.Σε ενα ενυδρειο η σε μια λιμνη ομως αυτο ισως ειναι καταστροφικο για την βιολογια μας.Θα ηταν πιστευω καλυτερα να χρησιμοποιησεις πλαστικα.

Οσο για το πετρελαιο αν δεν εχει μυρωδια δεν νομιζω να υπαρξει καποιο προβλημμα αλλα και παλι προσωπικα δεν θα το ρισκαρα.Οπως ειπε και ο Σωτηρης εχεις ριξει δουλεια και θα ριξεις και αλλη οποτε ισως να αγοραζες καποια καινουρια δεξαμενη η να εφτιαχνες μια χτιστη.

Link to comment
Share on other sites

Κατι που θελω να επισημανω ειναι οτι ο ορειχαλκος (οπως και ο χαλκος) εχει αντιβακτηριακη δραση,γι'αυτο το λογο τον χρησιμοποιουμε στις σωληνωσεις ποσιμου νερου.Σε ενα ενυδρειο η σε μια λιμνη ομως αυτο ισως ειναι καταστροφικο για την βιολογια μας.Θα ηταν πιστευω καλυτερα να χρησιμοποιησεις πλαστικα.

Ορειχαλκο χρησιμοποιώ στην αναπλήρωση μόνο και δεν πιστεύω ότι είναι πρόβλημα, μίας και όλες οι σωλήνες του σπιτιού είναι ορειχαλκος και εδώ και αρκετά χρόνια δεν είχα πρόβλημα με το ενυδρείο μου.

Οσο για το πετρελαιο αν δεν εχει μυρωδια δεν νομιζω να υπαρξει καποιο προβλημμα αλλα και παλι προσωπικα δεν θα το ρισκαρα.Οπως ειπε και ο Σωτηρης εχεις ριξει δουλεια και θα ριξεις και αλλη οποτε ισως να αγοραζες καποια καινουρια δεξαμενη η να εφτιαχνες μια χτιστη.

Οικονομικά δεν έχω τη δυνατότητα να φτιάξω κάτι από την αρχή ή να αγοράσω κάτι, γι αυτό και παλεύω με αυτή τη δεξαμενή.

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβαινω απολυτα φιλε Λευτερη,απλα εχει ενα μικρο ρισκο ολο αυτο και καλο ειναι να αναφερθει απο το ξεκινημα.Αφου δεν θες ομως να πας σε κατι καινουριο και να εχεις το κεφαλι σου ησυχο,μπορεις να την πλυνεις πολυ καλα (οπως κανεις τοσο καιρο) και μετα να την αφησεις να τρεχει για αρκετο καιρο παλι με ανθρακα στο φιλτρο για να μαζεψει τυχον χημικα,μυρωδιες κτλ.

 

Παντως τα ορειχαλκινα εξαρτηματα πρεπει να τα αντικαταστησεις με πλαστικα.

 

 

Offtopic: Συναδελφος εισαι? Υδραυλικος? :)

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβαινω απολυτα φιλε Λευτερη,απλα εχει ενα μικρο ρισκο ολο αυτο και καλο ειναι να αναφερθει απο το ξεκινημα.Αφου δεν θες ομως να πας σε κατι καινουριο και να εχεις το κεφαλι σου ησυχο,μπορεις να την πλυνεις πολυ καλα (οπως κανεις τοσο καιρο) και μετα να την αφησεις να τρεχει για αρκετο καιρο παλι με ανθρακα στο φιλτρο για να μαζεψει τυχον χημικα,μυρωδιες κτλ.

 

 

Παντως τα ορειχαλκινα εξαρτηματα πρεπει να τα αντικαταστησεις με πλαστικα.

 

Ορειχάλκινα είναι μόνο 3 εξαρτήματα μέσα στη δεξαμενή, σε σημεία όπου χρειάζονται για να στεγανοποιούν, δε νομίζω να στεγανοποιήσω με πλαστικά σε αυτά τα σημεία.

 

Offtopic: Συναδελφος εισαι? Υδραυλικος? :)

όχι, ο πατέρας μου είναι, απλά των έχω βοηθήσει κάποια χρόνια και σκαμπάζω και εγώ κάτι ψιλά.

Link to comment
Share on other sites

Λευτέρη καλησπέρα και από εμένα .Θα σου πρότεινα  να μην χρησιμοποιήσεις καθόλου την παλιά (πλαστική) δεξαμενή πετρελαίου. Όσο καλά και να την πλύνεις αυτή θα ξερνάει συνέχεια .Δεν υπάρχει περίπτωση να σου μήνη τίποτα ζωντανό και είναι κρίμα...

Link to comment
Share on other sites

Λευτέρη καλησπέρα και από εμένα .Θα σου πρότεινα  να μην χρησιμοποιήσεις καθόλου την παλιά (πλαστική) δεξαμενή πετρελαίου. Όσο καλά και να την πλύνεις αυτή θα ξερνάει συνέχεια .Δεν υπάρχει περίπτωση να σου μήνη τίποτα ζωντανό και είναι κρίμα...

αυτη την αποψη εχω και εγω, οπως και η αντλια να τραβαει το νερο απο το φιλτρο και να μη σπρωχνει το νερο στο φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Εν τέλη μετά τις προτροπές σας θα "βάψω" όλη τη δεξαμενή με μονωτικό, οπότε δε θα μπορεί να ξεράσει τίποτα μέσα στο νερό!

Link to comment
Share on other sites

Η εργασίες συνεχίστηκαν και σήμερα τελείωσα και με τη μόνωση του εσωτερικού της δεξαμενής (φαίνεται και στην φωτογραφία, σε κάποια σημεία δεν έχει προλάβει να στεγνώσει) .

 

Η δεξαμενή πλέον βρίσκετε στην παρακάτω κατάσταση.

 

 

post-57053-0-03823700-1461424823_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να κάνω 2 ερωτήσεις:

 

1. Αν βάλω 2 black moor, 2 commet και  2 common θα υπάρχει πρόβλημα;

2. Επειδή ο ήλιος δεν χτυπάει σχεδόν καθόλου τη λίμνη, αν βάλω άκορο ή πάπυρο θα επιζήσουν?

Link to comment
Share on other sites

Ωραία κατασκευή έχεις κάνει. Φαντάζομαι πόσο ωραία θα κρύψεις και το φίλτρο για να μην φαίνεται. Με τα φυτά δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.

 

Από χρυσόψαρα δεν ξέρω. Να αφήσεις όμως την λιμνούλα +2 εβδομάδες σε λειτουργία πριν βάλεις τα ψάρια, για να στρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφη δουλεια στο χτισιμο!

 

Εγω ομως οφειλω να ξαναπω οτι αν περναει το νερο της δεξαμενης απο χαλκο και ορειχαλκινα εξαρτηματα θα εχεις προβλημμα με τα βακτηρια στην βιολογια σου .Μην με παρεξηγεις,φιλικα στο γραφω και αν θες το αγνοεις :)

Link to comment
Share on other sites

 

Ωραία κατασκευή έχεις κάνει. Φαντάζομαι πόσο ωραία θα κρύψεις και το φίλτρο για να μην φαίνεται. Με τα φυτά δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.
 
Από χρυσόψαρα δεν ξέρω. Να αφήσεις όμως την λιμνούλα +2 εβδομάδες σε λειτουργία πριν βάλεις τα ψάρια, για να στρώσει.

 

Το φίλτρο δε θα το κρύψω, για να είναι εύκολα προσβάσιμο. 

Η λίμνη τρέχει ήδη με άνθρακα και ενυδρειακό βαμβάκι. Σήμερα θα βάλω και το φίλτρο, με μπόλι από το ενυδρείο μου. Σκέφτομαι επίσης, μιας και έχω βάλει λίγη egeria densa, να ρίξω και λίγη από το "βρομιά" που έχει μαζέψει το φίλτρο στον πάτο της λίμνης, για να την βοηθήσει να πιάσει.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφη δουλεια στο χτισιμο!

 

Εγω ομως οφειλω να ξαναπω οτι αν περναει το νερο της δεξαμενης απο χαλκο και ορειχαλκινα εξαρτηματα θα εχεις προβλημμα με τα βακτηρια στην βιολογια σου .Μην με παρεξηγεις,φιλικα στο γραφω και αν θες το αγνοεις :)

Δυστυχώς θα περνάει από 3 ορειχάλκινα εξαρτήματα το νερό, αλλά δεν μπορώ να μη τα βάλω, δεν έχω κάτι για να τα αντικαταστήσω, απλά φρόντισα να μήν έχουν άμεση επαφή με το βιολογικό υλικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...