Jump to content

βοήθεια στην ψαροσύνθεση


Recommended Posts

αυτή η σύνθεση κάνει για 300 λιτρα ;  yellow labs,  pseudotropheus acei και rusty, από 5 ψάρια το κάθε είδος.

Βρήκα αυτό το site : AqAdvisor Intelligent Freshwater Aquarium Stocking Calculator   και με βάση το μέγεθος του ενυδρείου και τα ψάρια μου λέει ότι είμαι στα 80% της χωρητικότητας, ισχύει ;

Ξέρω ότι κάθε φορά λέω και για άλλα ψάρια αλλά είναι τόσα πολλά και τόσο όμορφα που έχω παλαβώσει ... ελπίζω να μην γίνομαι κουραστικός.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα οι κιχλιδες ειναι κ λιγο να σου "κατσει" η ψαροσυνθεση/ισσοροπια μεταξυ τους.Ζωντανοι οργανισμοι ειναι,δεν ειναι μαθηματικα,τι calculator κ πρασινα αλογα.Απ την αλλη αν πιστευεις οτι ειναι αξιοπιστο φορουμ δοκιμασε το.Το ποιο πιθανο ειναι να εχεις ψαρια πετσοκομενα απο κυνηγητα,να καθονται στις πανω γωνιες του ενυδρειου κ θανατους.Επισης αν το φορουμ ειναι αμερικανικο αυτοι το χουν λιγο να κανουν τα ενυδρεια τους ψαροσαλατα...Οσο για το κουραστικος μην ανησυχεις,εδω μεσα μας αρεσει να μιλαμε για ψαρια.Χαχαχα.Εξαλλου μεχρι να αποφασισεις θα σου περασουν πολοι πιθανοι συνδιασμοι σαν ιδεα ακομα.Ολοι ετσι καναμε στην αρχη κ υπερφορτωναμε τα ενυδρεια μας γιατι να εχει ωραιο χρωμα αυτο,να εχει ωραιο χρωμα το αλλο,να να βαλω κ απ αυτο το χρωμα που δεν το χω κ παει λεγωντας...Σε καταλαβαινω.Ωσπου να κατασταλαξεις κ συ σε ενα ειδος που πραγματικα σ αρεσει κ να θελησεις να του προσφερεις τις οσο το δυνατον καλυτερες συνθηκες κ μετα απο μονος σου θα κρινεις ποιος ειναι ο ιδανικοτερος αριθμος ψαριων που θες να φιλοξενεις στο ενυδρειο σου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να κρίνω αν το σαιτ είναι αξιόπιστο, γι' αυτό ρώτησα αν κάποιος το έχει υπόψη του.  Με την ψαροσαλάτα με έπεισες πάντως.

Θα σου πω που έχω καταλήξη και πες μου αν έχω λάθος, για 300λτ με 1,20 μήκος το ϊδανικό" είναι 2 ειδών ψάρια με 2 χαρέμια των 4 ψαριών.

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να κρίνω αν το σαιτ είναι αξιόπιστο, γι' αυτό ρώτησα αν κάποιος το έχει υπόψη του.  Με την ψαροσαλάτα με έπεισες πάντως.

Θα σου πω που έχω καταλήξη και πες μου αν έχω λάθος, για 300λτ με 1,20 μήκος το ϊδανικό" είναι 2 ειδών ψάρια με 2 χαρέμια των 4 ψαριών.

Είναι μια αρκετά καλή και ασφαλή επιλογή. Φυσικά πάντα έχει να κάνει και με το ταπεραμέντο του κάθε ψαριου, αλλά ως ένα μεγάλο βαθμό αυτό ισχύει. :)

Link to comment
Share on other sites

Μ αρεσεις...

Link to comment
Share on other sites

χαίρομαι που σου αρέσω....ενυδρειακά πάντα χαχαχα

λοιπόν, αποφάσισα για 4 pseudotropheus acei και 4 rusty γιατί πρώτον μου αρέσουν πολύ αλλά και γιατί, από τα προφίλ που διάβασα "ταιριάζουν" μια χαρά.

Ερωτήσεις που έχω για το στήσιμο του ενυδρείου, για πέτρες και για πολλά άλλα σε σχέση με το ενυδρείο πριν μπουν ψάρια, να τις κάνω σε αυτό το θέμα ή να ανοίξω άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Παντα ενυδρειακα.Χαχαχα...Εγω θα λεγα εφοσον κατεληξες σε ψαροσυνθεση να ανοιξεις αλλο.

Link to comment
Share on other sites

οκ, τα λέμε στο επόμενο θέμα.

ευχαριστώ για όλες τις προτάσεις και τις συμβουλές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...