Jump to content

Γαρίδες και διακοπές


Recommended Posts

Καλησπερα! Μηπως μπορειτε να μου πειτε ποσο καιρο μπορουν να αντεξουν οι γαριδες(red cherry) και τα σαλιγγαρια(ramshorn) χωρις τροφη σε φυτεμενο ενυδρειο? Υπαρχει κινδυνος να φανε τα φυτα μου ή ζουν μονο με αλγη?

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να ταιζονται ανα 3-4 μερες Κοσμα.

Δεν θα σου φανε τα φυτα απλα λιγο φαγακι πρεπει να πεφτει.

Ποσο θα λειψεις?

Αν ειναι και καλοκαιρι θα πρεπει να γινεται και αναπληρωση του νερου που θα εξατμιζεται.

Link to comment
Share on other sites

20 μερες τον Αυγουστο.Το συζηταω απο τωρα για να προετοιμαζομαι.Δηλαδη χρειαζομαι ταιστρα και αναπληρωση ετσι? Χωρις αναπληρωση θα στεγνωσει το 30 λιτρο σε 20 μερες με ενα ανεμιστηρακι σε λειτουργια?

Link to comment
Share on other sites

Ανετα θα εχεις προβλημα ειδικα αν το ενυδρειο ειναι και ανοιχτο..

Και να μη στεγνωσει η σταθμη θα κατεβει πολυ κατω και θα καψεις θερμοστατη και μπορει και φιλτρο.

Για 20 μερες καλο ειναι να εχεις καποιον να πηγαινει να κοιταζει το ενυδρειο,να αναπληρωνει νερο που θα εχεις ετοιμο στο βαρελι και να ταιζει ανα 2-3 μερες.

Εγω ελειψα 15 μερες και το εκανα ετσι.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κανεναν.Πρεπει να βρω λυσεις.Να ρωτησω κατι χαζο? Αν ριξω μεσα ενα αγγουρακι και ενα κολοκυθι (σε κομματια) δεν θα εχουν να τρωνε?

Link to comment
Share on other sites

Μολις το κανεις αυτο,μετα απο μια μερα που θα μεινει μεσα,θα σαπισει και θα χασεις ολες τις γαριδες μεχρι να γυρισεις.

Τα λαχανικα τα αφηνουμε μεσα το πολυ μεχρι 5-6 ωρες,μετα πρεπει να βγουν.

Link to comment
Share on other sites

Πολλες φορες εχω ριξει και τα εχω αφησει και 3 μερες μεχρι που τα εφαγαν τελειως.Δεν το ηξερα αυτο.Μονο 5-6 ωρες?Νομιζα ειδικα για τα σαλιγγαρια οτι τρωνε τα σαπια φυλλα και λαχανικα.Δηλαδη παραγουν αμμωνια??

Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια παραγουν αμμωνια,μη τα αφηνεις τοσο,το περισσοτερο που μπορεις να τα αφησεις ειναι ενα 8ωρο.

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο και τα ξερα φυλλα?

Link to comment
Share on other sites

Τα ξερα φυλλα δεν εχουν σχεση με τα καροτα και τα αγγουρια,τα φυλλα δεν εχουν ζουμια μεσα και δεν παραγουν τοσο πολυ αμμωνια,αυτο που μπορει να βγαζουν μπορει να μη μπορεις καν να το μετρησεις,το τρωει το φιλτρο πολυ γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο και τα ξερα φυλλα?

Ta ξερα φυλλα σε εμενα αντεχουν καμια εβδομαδα...

20 ημερες ειναι πολλές...

Αν και δεν νομιζω να παθουν τπτ, εφοσον εχεις αρκετο βιοφιλμ...

Δες αν μπορεις να την βολεψεις με αυτοματη ταιστρα, αλλα γιατην αναπληρωση καποιος πρεπει να το κανει.

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να χρησιμοποιησω το ιδιο βαρελι για 2 αναπληρωσεις σε 2 ενυδρεια?

Link to comment
Share on other sites

Αν τα νερα ειναι ιδια στα ενυδρεια τοτε ναι,εγω αυτο κανω.Εχω ενα βαρελι για 3 ενυδρεια και οταν λειπω εχω καποιον και αναπληρωνει νερο απο το ιδιο βαρελι.

Link to comment
Share on other sites

Τον κυκλοφορητη που θα στελνει το νερο απο το βαρελι στα ενυδρεια γινεται να βαλω μια διακλαδωση και οταν παιρνει εντολη απο τις αναπληρωσεις να στελνει μια στ ενα μια στο αλλο ή θελει 2 κυκλοφορητες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...