Jump to content

Απόψεις για τον φωτισμό


steliosv

Recommended Posts

Χρειάζομαι την γνώμη σας σε κάτι που σκέφτηκα να κάνω... Θα ξεκινήσω λέγοντας την τωρινή κατάσταση και πως σκέφτομαι να κινηθω και να μου πείτε αν θα είναι σωστή κίνηση. Το ενυδρείο είναι 120lt από ψάρια έχει 4 colisa chuna, 3 caridina japonica, 5 danio pearl, 5 danio zebra. Απο φυτά: 1 Cryptocoryne undulata "broad leaves", 1 Anubias barteri var. angustifolia ("afzelii"), 2 Anubias barteri var. nana, 1Microsorum pteropus 'Windelov", 1 Cabomba Aquatica, 1 Elodea Densa, 1 Echinodorus Orisis, 1 Tapis De Lilaeopsis 10*20, 1 Hygrophila Augustifolia. Απο φωτισμό έχει μια λάμπα daylight και μια aquarelle της Philips T8 18W η κάθε μια. Αυτο που σκέφτομαι είναι το εξής. Να πάρω 2 daylight και 2 για φυτά Τ8 18W η κάθε μια. Οι 2 (1 daylight και 1 για φυτά) θα είναι για να αντικαταστήσω αυτές που ήδη έχω και οι άλλες 2 θα είναι πρόσθετες. Επίσης λέω να πάρω cathode blue light για moonlight. Οι λάμπες θα λειτουργούν τα εξής ωράρια. Η μια για τα φυτά θα ανάβει απο τις 12,00-22,00, μετά στις 13,00-21,00 θα ανάβουν η άλλη για τα φυτά και η μια daylight, στις 15,00-17,30 θα ανάβει η δεύτερη daylight και τέλος το moonlight θα ανάβει από τις 09,30-12,30 και από τις 21,30-02,30. Στην ουσία και οι 4 λάμπες θα ανάβουν για 2,30 ώρες, οι τρεις θα είναι αναμένες για 8 ώρες και θα 2 ώρες θα είναι μόνο η μια για τα φυτά. Πιστεύω θα είναι και ωραίο το αποτέλεσμα και δεν θα στρεσάρονται και τόσο τα ψάρια άμα ανάβουν οι λάμπες σιγα σιγά και σιγά σιγά να σβήνουν. Ποια είναι η γνώμη σας. Ρωτάω γιατί την παρασκευή θα ανέβω Αθήνα για να ξέρω τι να αγοράσω. Επίσης τι λάμπες προτείνεται για daylight και τι για τα φυτά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...