Jump to content

Βιολογικό φίλτρο


HARA

Recommended Posts

Αχ με έχετε ξεμυαλίσει. Είδα σήμερα ένα φυλλάδιο του CARREFOUR και είχε ενα ωραίο ενυδρειάκι 93 λίτρα και δεν άντεξα. Πήγα και το πήρα. Ευτυχώς δουλευει ο αντρας μου εκεί και μας ήρθε ακόμα πιο φτηνά. Τώρα που περιμένουμε και νέα μέλη στην οικογένεια επιβαλόταν. :thumbup: Ερώτηση. Στις οδηγίες ανέφερε ότι έχει βιολογικό φίλτρο και έγραφε οτι κάτω από το σφουγγάρι θέλει "κεραμικά κοχύλια" αλλά δεν είχε τίποτα τέτοιο μέσα. Ξέρει κανείς τι είναι αυτά και που μπορώ να τα προμηθευτώ; :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Από οποιοδήποτε ενυδρειακό μαγαζί! :thumbup: Θα σου πρότεινα φίλη Χαρά να προμηθευτείς κάποιο καλό βιολογικό υλικό το οποίο, αν και θα σου κοστίσει ακριβότερα, αξίζει τη διαφορά που θα πληρώσεις! Kάτι σε sera siporax, eheim substrat pro κλπ. Βέβαια, υπάρχουν κάτι νέα βιολογικά υλικά τα οποία υπόσχονται πολλά παραπάνω από τους κεραμικούς αντιπάλους τους! Καλό στήσιμο στο νέο σας ενυδρείο!

Έγινε επεξεργασία - george hmmy
Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε κάτι παραπάνω για τι ποσό μιλάμε; Αυτό το μήνα έχω χαλάσει πολλά και το ταμείον είναι μίον. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Από οποιοδήποτε ενυδρειακό μαγαζί! :thumbup: Θα σου πρότεινα φίλη Χαρά να προμηθευτείς κάποιο καλό βιολογικό υλικό το οποίο, αν και θα σου κοστίσει ακριβότερα, αξίζει τη διαφορά που θα πληρώσεις! Kάτι σε sera siporax, eheim substrat pro κλπ. Βέβαια, υπάρχουν κάτι νέα βιολογικά υλικά τα οποία υπόσχονται πολλά παραπάνω από τους κεραμικούς αντιπάλους τους! Καλό στήσιμο στο νέο σας ενυδρείο!

-Μηπως θα μπορουσες να μου πεις ποια ειναι αυτα?

-Επειδη εχω κατι στο μυαλο μου...

Link to comment
Share on other sites

-Μηπως θα μπορουσες να μου πεις ποια ειναι αυτα?

-Επειδη εχω κατι στο μυαλο μου...

To siporax και το substrat pro δεν είναι απλά κεραμικά υλικά.

Είναι εξαιρετικά πορώδη υλικά που επιτρέπουνε τα βακτηρίδια να "φωλιάζουνε" και μέσα τους σε ελεύθερη μετάφραση. Είναι τα κατ'εξοχήν "βιολογικά" υλικά, σε αντίθεση με τα απλά κεραμικά μακαρόνια.

Ένα φίλτρο από μόνο του δεν είναι ούτε βιολογικό ούτε τίποτα (όπως αρέσκονται να αναφέρουνε πολλοί πωλητές, και όπως σου είπανε και σένα). Το αν είναι μηχανικό ή βιολογικό το καθορίζει το υλικό που έχει μέσα. Εν δυνάμει βέβαια όλα τα υλικά μπορούνε να θεωρηθούνε "βιολογικά" μιας και όλο και υπάρχει συγκέντρωση βακτηριδίων. Απλά κάποια είναι "ειδικά" στο να βοηθάνε την καλιέργεια τους, ενώ άλλα πχ το κεραμικό μακαρόνι και το αραιό μπλέ σφουγγάρι είναι για να συγκρατούνε σκουπιδάκια και ο υαλοβάμβακας για να συγκρατεί τα πολύ μικρά σωματίδια.

Ελπίζω να βοήθησα :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - dimkasta
Link to comment
Share on other sites

-Για τα δυο παραπανω εχω προσωπικη εμπειρια ,και μαλιστα ειδικα για το substand pro λεω τα καλυτερα..

-Απλα ρωτουσα για αυτα τα "νέα βιολογικά υλικά τα οποία υπόσχονται πολλά παραπάνω από τους κεραμικούς αντιπάλους τους" που μας λες παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος George πιο πάνω μάλλον αναφερότανε σε αυτά που έγραψα πιο πάνω (siporax, substrat), τα οποία διαφέρουνε από τα απλά μηχανικά κεραμικά. Ειδικά το siporax είναι από γυαλί.

Εκτός αν εννοούσε κάτι άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...