Jump to content

Καλιο και ολικη καταστροφη


ΣΤΑΜΟΣ

Recommended Posts

Παιδια ανοιγω αυτο το θεμα για να αναδειξω αφενος οτι το καθε ενυδρειο ειναι εντελως διαφορετικο και εχει διαφορετικες απαιτησεις και αφετερου οτι τα οποια προσθετα αρχιζουμε να ριχνουμε στο ενυδρειο μας να τα μελεταμε πολυ  γιατι αν μας ξεφυγουν , η καταστροφη ειναι πολυ ευκολη. 

Πριν απο ενα χρονο  περιπου αρχισα να ριχνω καλιο , γιατι  αρκετοι χομπιστες  το χρησιμοποιουσαν με καλα αποτελεσματα στα ενυδρεια τους , μετα απο πολλες μετρησεις κατεληξα να ριχνω 14 ml ημερησιως και το  ειχα βαλει στην δοσομετρικη . Μεχρι  τον Δεκεμβρη οι μετρησεις με test Salifert εδειχνα το καλιο στο 390 -400 ppm. Οταν  μου τελειωσε το τεστ διαπιστωσα οτι υπηρχε ελλεψη στην Ελληνικη αγορα και περιμενα να ερθει το τεστ απο μηνα σε μηνα . Και  ετσι δεν μετρουσα καλιο και θεωρουσα οτι οι τιμες στο ενυδρειο θα ηταν οπως και πριν. Πριν ενα μηνα αρχισα να βλεπω στο ενυδρειο μου τα sps να ασπριζουν σε ενα βραδυ ,  τα lps να ξεφλουδιζουν και να λιωνουν και ολα τα ψαρια το ενα μετα το αλλο να βγαζουν μαυρες και ασπρες κιλιδες και να μην τρωνε , αρχικα νομισα οτι ηταν ich , αλλα επειδη στο παρελθον ειχα ξαναντιμετωπισει ich και ειχα σωσει τα περισσοτερα ψαρια, τωρα η αντιδρασεις τους ηταν τελειως διαφορετικες . Οι μετρησεις κανονικες ( Kh 8 , Μg. 1320 , Ca 410 , αλατοτητα 1025 , ph 8,4 , NH4 0 NH2 0 NH3 10) και  καθε ημερα αρχισα να χανω 2-3 ψαρια . Οταν ειχα χασει τα περισσοτερα ψαρια και κοραλλια αγορασα ενα τεστ καλιου κανω μετρηση και μου δειχνει τιμη 700 !!!!!!!!!!!!  Ξανα κανω μετρηση τα ιδια !!!!!!! Βρισκω αλλο τεστ ξανακανω μετρηση τα ιδια . Κανω αλλαγη νερου 90 λιτρα , μετραω και το καλιο εχει παει 620-630 , μετα δυο ημερες ξανακανω αλλαγη 120 λιτρα και εχει πεσει στο 500 . Μολις επεσε το καλιο στο 500 τα δυο ψαρια (απο 14 συνολο)που ειχαν μεινει εγιναν μια χαρα (εφυγαν τα στιγματα και ετρωγαν κανονικα) και  3 εφυλιες αρχισαν να ανακαπτουν.

Για αυτο μεγαλη προσοχη για οτι ακουμε και διαβαζουμε , συχνες μετρησεις οταν αλλαζουμε ρουτινες ή ξεκιναμε να ριξουμε καποιο προσθετο και να μαθουμε να καταλαβαινουμε  το θελει να μας πει το ενυδρειο μας !!   

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. :petran:

Ασ παρουμε τα πραγματα απο την αρχη,

Τη θελει ο καθενας απο το ενυδρειο του?

Χρωματα αναπτυξη λαμψη ολα αυτα θελουν κ ενα υποβραθρο!!

Εναν σωστο εξοπλησμο,τι θελω να πω δεν γινοντε ολα αυτα να ειναι εφικτά χωρις δυνατο σωστο φως,η χωρις καλο skimmer η κυκλοφορια...

Τωρα οσο για το καλιο επειδη πριν 3 4 μηνες το ακουγα πολυ εβλεπα πολλα παιδια να κανουν τη χαζομαρα να ριχνουν ΑΦΘΕΡΕΤΑ καλιο!!!!

Τραγικο λαθος!!!!!!!!

Δεν λεω το καλιο ειναι το 4ο στοιχιο στο ενυδρειο ΑΛΛΑ το καλιο εαν ξεφυγη περνει μαζι του και το mg και παει μετα λεγοντας η τουμπα!!!

Και αυτο γιατι??? Για λιγο χρωμα παραπανω που ποτε δεν θα ερθει!

Ο νικος νικας μου χαρισε ενα τεστ καλιου σε φαση. Παρε ρε πετραν να παιξεις να μετρησεις μια φορα μετρησα και ηταν εκει που επρεπε!και με τα sps μου που τραβανε σαν τρελα...

Το αλατι μου που παιζω και το πληρωνω χρυσο καθε 2 μηνες μου τα κραταει ολα αυτα τα στοιχια και ηλεκτρολυτες εκει που πρεπει!

Θα μου πεις εχεις ρεακτορ πετραν!!

Ναι...τωρα εχω μια ζωη στο balling ημουνα!

Αυτο λοιπον που εχω να πω ειναι ας αφησουμε τη (λεπτομερια) και ας κοιταξουμε να εχουμε ρνα υγείες νερο που τα κοραλλια μας θα χεροντε κατω απο το φως μας!!

Ο καθενας πχ petran :petran: ειναι ελευθερος να βγαινει κ να το παιζει επιστημονας και να λεει τη δικη του ιστορια!!!

Νομιζω ξερω για πιον λες ειχα διαβασει τοτε καπια πραγματα...

Τελος παντων προσοχη δεν παιζουμε με τοσο ακριβα χομπυ ετσι ευκολα!

ΣΤΑΜΟ σε περιμενω με τον ΝΙΚΝΙΚ ΣΠΙΤΙ ΓΙΑ ΚΟΦΦΕ ΚΑΙ ΚΟΡΑΛΛΙΑ!!!

:petran:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θεωρω την προσθήκη καλλιου τραγικο λαθος, καθως η καταναλωση του απο τους οργανισμους (αν υπαρχει) ειναι αμελητέα και καλύπτεται απο τις εβδομαδιαίες αλλαγες. Η μονη περιπτωση που δικαιολογεί την προσθηκη καλλιου ειναι οταν κανεις χρηση zeolith γιατι λενε πως ειναι πολυ απορροφητικοι γενικα και τείνουν να απορροφούν και το κάλλιο περαν των αλλων που απορροφούν. Ακομα και σε αυτη την περιπτωση χρειαζεται ενα πολυ καλο και αξιοπιστο τεστ οπως αυτο της korallen zucht και εννοειται πολυ συχνη παρακολουθηση. Εγω καποια στιγμη ειχα διαβασει να μην ριχνω ποτε κατι στο ενυδρειο, το οποιο δεν μετραω με τεστ, μεχρι στιγμης δεν ειχα κανενα προβλημα με αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Το ειπες μονο σου ;) καλυπτετε απο της αλλαγες...

Και συν οτι ειναι το 4ο στοιχειο :)

Τα παντα σε μεγαλο βαθμο βλαπτουν :)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο θεμα Μανωλη,επειδη εριχνα και εγω μετρωντας με 15μερες αλλαγες ολα οκ,το τεστ τις salifert τελειωσε και εγω συνεχισα να ριχνω την δοσολογια που εριχνα ,οταν βρεθηκε τεστ στα χαρια μου salifert καινουργιο που πειρα ,μετρησα και ειχα 430.Προφανως σταματησα,και δεν ξαναριξα απο τοτε.Οποτε και αν μετρησα ημουν οκ.Το συμπερασμα βγηκε .ΟΤΙ δεν μπορουμε να μετρησουμε δεν πρεπει να ριχνετε στο ενυδρειο γιατι μονο κακο κανουμε.Μανωλη πολυ κριμα ρε φιλε,δωσε γερα τωρα και οτι θες εδω ειμαστε.Πεισμωσε τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω την προσθήκη καλλιου τραγικο λαθος, καθως η καταναλωση του απο τους οργανισμους (αν υπαρχει) ειναι αμελητέα και καλύπτεται απο τις εβδομαδιαίες αλλαγες. Η μονη περιπτωση που δικαιολογεί την προσθηκη καλλιου ειναι οταν κανεις χρηση zeolith γιατι λενε πως ειναι πολυ απορροφητικοι γενικα και τείνουν να απορροφούν και το κάλλιο περαν των αλλων που απορροφούν. Ακομα και σε αυτη την περιπτωση χρειαζεται ενα πολυ καλο και αξιοπιστο τεστ οπως αυτο της korallen zucht και εννοειται πολυ συχνη παρακολουθηση. Εγω καποια στιγμη ειχα διαβασει να μην ριχνω ποτε κατι στο ενυδρειο, το οποιο δεν μετραω με τεστ, μεχρι στιγμης δεν ειχα κανενα προβλημα με αυτο.

 

 

Το ειπες μονο σου ;) καλυπτετε απο της αλλαγες...

Και συν οτι ειναι το 4ο στοιχειο :)

Τα παντα σε μεγαλο βαθμο βλαπτουν :)

Συμφωνο με τους πρωλαλλησαντες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πολυ κριμα ρε μανωλη μου για τις απωλειες σου :(  :(

Μην απογοητευεσαι ομως.Σιγα σιγα θα γεμισει παλι το ενυδρειο.Ξερω ειναι δυσκολο και οσον αφορα στο οικονομικο κομματι αλλα και οσον αφορα στα ζωντανα σου αλλα δυστυχως ειναι κομματι του χομπυ κ αυτο.

 

Το κριμα ειναι αυτες οι ατυχιες/απωλειες να ερχονται οχι απο διακοπη ρευματος,να μας πουλησει ο εξοπλισμος μας,κτλ κτλ αλλα να οφειλεται στα λογια ενος ΤΡΟΛΛ,ενος ανιδεου που παρασυρει και μπερδευει κοσμο μονο κ μονο για να νοιωσει πως ειναι καποιος και να ικανοποιησει το εγω του και τα απειρα κομπλεξ του.

Σε αυτη τη περιπτωση ειναι πολυ κριμα κ αδικο γιατι ουτε καν θα ζητησει συγνωμη,ουτε καν θα απολογηθει αλλα το μονοπου θα πει....ααααα δεν το ειπα εγω,ο κυριος triton το ειπε."Δεν φταιω εγω,εκεινος το ειπε"....και φυσικα μπηκε να το πει εμμεσα με δευτερο-τριτο λογαριασμο...

Και αυτο το ειχα σημειωσει στο θεμα που ειχε ανοιξει το τρολλ,μηπως και προστατευσω καποιο παιδι ,μηπως και αποφυγουμε απωλειες κ ζημιες οπως η δικη σου.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/103409-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%BF/#entry1122761

 

Δυστυχως τυποι που θελουν να κανουν τη διαφορα,να νοιωσουν οτι ειναι σημαντικοι-πρωτοποροι-επιστημονες-δασκαλοι-κτλ θα πουν και θα προβαλουν το οτιδηποτε δουν=αντιγραψουν απο αλλου χωρις να το δοκιμασουν....

Θα κανουν την επανασταση τους αλλα οχι με προσωπικα πειραματα και δοκιμες...δεν θα παρουν το ρισκο να δουν αν πραγματικα αυτα που λενε(αντιγραφουν) εχουν οντως εφαρμογη κ αποτελεσμα στην πραξη...

Τους αρκει απλα να νοιωσουν οτι ειπαν κατι διαφορετικο...καινοτομο...αντιγραφοντας γραπτα αλλων....οι οποιοι παιδια στην πορεια εγκατελειψαν τα εν λογω πειραματα ειτε γιατι διαπιστωσαν απωλειες,ειτε γιατι ειδαν προβληματα κ ειχαν την απαραιτητη εμεπιρια να τα αντιμετωπισουν εγκαιρως...

Αλλα εχετε δει κανεναν επαναστατη η' προφητη,να βγαινει μετα κ να λεει οτι ελεγε ανοησιες?Πολυ δυσκολη η δουλεια του να παραδεχεσαι οτι ελεγες(αντεγραψες) αρλουμπες...

 

Φυσικα ο εν λογω επιστημονας και να ηθελε δεν θα μπορουσε,αφου εχει καταφερει να ειναι μπαναρισμενος σε 2 απο τα λιγα φορουμ που εχουμε.Και αν δεν ειχε κ κοινους εχθρους με το τριτο,θα ηταν μπαναρισμενος κ απο εκει.Προς το παρων απλα ειναι ανεπιθυμητος,οπως γενικοτερα στην ενυδρειακη κοινοτητα.

 

Και ρωταω λοιπον παιδες...ποιος βγηκε χαμενος απο τα χαζοκηρυγματα του και την επανασταση του??

Ο ιδιος?Εχασε εκεινος κανενα κοραλι?Εχασε κανενα ψαρι?Αυτος δεν μπορει να τα κρατησει ζωντανα για 1000 αλλους λογους...

Θα μου πεις εδω δεν βαζει φωτο απο το ενυδρειο του και το μονο που ξερει ειναι να κανει τον παπα...

Αλλος/οι την επαθαν και αποδειχτηκε οτι τελικα ελεγε ανοησιες...

Και φυσικα ειτε αμμεσα ειτε εμεσα...θα πει..."αααα εγω δεν ειπα τιποτα,αλλοι τα ειπαν και συγκεκριμενα οτι ακομα και το υψηλο η' χαμηλο καλιο,δεν εχει αρνητικες επιπτωσεις πουθενα"....γιατι ο τυπος οχι μονο σου λεει πως το καλιο ειναι απαραιτητο αλλα το παει κ ενα βημα παραπερα και σου λεει,εμα μωρε και να μη μετρας αν δεν εχεις τεστ και να σου ξεφυγει δεν εγινε και τιποτα,ολα καλα θα ειναι....ζωντανα!!

 

Ελπιζω αυτα τα λογια του να σε παρηγορουν μανωλη και να φερουν πισω τα ζωντανα σου ρε συ....

 

Κανονικα για τετοιους χαχες θα επρεπε να υπαρχει νομος και να τους ζητας αποζημειωση για τις βλακειες που λενε η' σε προτρεπουν να κανεις αλλα τεσπα....

 

Μπραβο σου ομως που μοιραστηκες τη ζημια σου ρε συ.Η δικη σου στεναχωρια μπορει να γλυτωσει αλλα παιδια απο το να ζησουν το ιδιο πραγμα.

Οχι μονο με το καλιο συγκεκριμενα αλλα γενικα με το τι μετραμε,αν μετραμε,αν το ριχνουμε και ΦΥΣΙΚΑ τον ποιον ανοητο θα ακουσουμε να μας συμβουλευει για το ενυδρειο μας.

 

Και παλι μπραβο που το μοιραστηκες και μην απογοητευεσαι μανο,σιγα σιγα ολα θα ξαναγινου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...