Jump to content

Λουλουδακια στο ενυδρειο


elle

Recommended Posts

Το φυτό μου εδώ και λίγο καιρό είχε βγαλει μπουμουκάκια και σήμερα είδα οτι άνθισε το πρώτο. Το λουλούδι όμως είναι πολύ κοντά στην λάμπα(2-3cm) και φοβάμαι πως αν την ανάψω θα καεί. Σαν μπουμπούκι αντεχε λέτε να μην αντέξει τώρα; Τι να κάνω;

post-1422-1177479101_thumb.jpg

post-1422-1177479129_thumb.jpg

post-1422-1177479159_thumb.jpg

post-1422-1177479183_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο πολύ ωραίο θέαμα!!! Τι φυτό είναι? Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα με τα φώτα αρκεί να μην ακουμπάνε τα λουλούδια πάνω στη λάμπα και καούν από την θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

Να το χαίρεσαι αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι από κάποιο Echinodorus και μάλιστα ποντάρω στον Echinodorus bleheri

Link to comment
Share on other sites

Πολύ 'ομορφο φυτό και πολύ όμορφα λουλουδάκια.

Το έψαξα στο ιντερνετ και βρήκα αυτό http://www.lucidcentral.org/keys/appw/nonk...ria_images.html

Ονομάζετε Sagittaria Linnaeus.

Είναι το ίδιο με το δικό σου?

post-3744-1177498598_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μοιάζουν όντως αρκετά με τα άνθη της οικογένειας sagittaria αλλά μπορεί να είναι από κάποιο εχινόδορο... Η Elle θα μας λύσει την απορία :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οταν το αγόρασα είχα ανεβάσει μια φωτογραφία και μου είχαν πεί πιό φυτό πρέπει να είναι, αλλα δεν θυμάμαι και τώρα που εψαξα λίγο δεν μπόρεσα να το βρώ.

Δείτε και αυτές τις φωτογραφίες και όποιος μπορεί να βοηθήσει με την αναγνώριση ας πεί τη γνώμη του.

Το φυτό αγοράστηκε πρίν 6-7 μήνες και μεγαλώνει πολύ γρήγορα. Ήδη έδαλα ένα κλάδεμα στο μικρό ενυδρείο και έχει και άλλο ένα σχεδόν έτοιμο. Μόλις μεγαλώσουν τα φύλλα και οι ριζες του θα το κόψω απο το μητρικό φυτό και λέω να το φυτέψω στη λίμνη δοκιμαστικά.

Μακάρι να είναι είδος που μπορεί να αντέξει και στη λίμνη γιατί θα είναι πολύ όμορφα αυτά τα λουλουδάκια στην επιφάνεια της. :thumbup:

post-1422-1177525704_thumb.jpg

post-1422-1177525732_thumb.jpg

post-1422-1177525766_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως είναι το Echinodorus bleheri.

Link to comment
Share on other sites

Θα σε στεναχωρήσω αλλά δεν μπορείς να το βάλεις στην λίμνη το φυτό είναι καθαρόαιμο φυτό Αμαζονίου.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε έχω ένα κλάδεμα που μου περισεύει. :thumbup:

Οποιος ενδιαφέρεται ας επικοινωνήσει.

Link to comment
Share on other sites

Θα σε στεναχωρήσω αλλά δεν μπορείς να το βάλεις στην λίμνη το φυτό είναι καθαρόαιμο φυτό Αμαζονίου.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: Τώρα υπάρχουν πολλά λουλούδια στο ενυδρείο.Βέβαια τα δυο απο αυτά χαλάσανε και τα έκοψα. Παρατήρησα οτι χαλάνε όταν μένουνε μέσα στο νερό ενώ αυτά που είναι στην επιφάνεια και δεν ακουμπάνε στο νερό είναι καλά.

post-1422-1177738186_thumb.jpg

post-1422-1177738221_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!!! η ανθοφορεία τον φυτών ειναι σημάδει πολύ ''καλής υγείας'' στο ενυδρείο!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
post-174-1179253240_thumb.jpgΦίλες και φίλοι ανθισε και ο δικός μου κήπος......... Έγινε επεξεργασία - pani
Link to comment
Share on other sites

:hysterical::rasp::P:thumbup::thumbup:

Τωρα που ξεκίνησε να δείς θα βγάζει συνεχεια λουλούδια και μεγαλύτερα σε μέγεθος

Εγώ κάθε μέρα βρίσκω και απο 1-2 καινούργια ανθισμένα :rasp:

Κρίμα που δεν κρατάνε πολύ :P

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια είναι ... συνέχεια έχω νέους μίσχους με πολλά λουλουδάκια πανέμορφα, που δυστυχώς δεν μπορώ να φωτογραφίσω λόγω τεχνικών δυσκολιών.... δεν έχω πλέον σταθερό χέρι.... κάπου κάπου όμως πετυχένω και κάποια καλή φωτογραφία. Τα νέα φυτά τα κατευθύνω στο χαλίκι για να μεγαλώσουν και να γίνουν νέα πλέον ανεξάρτητα .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...