Jump to content

γνώμη για επιλογή Skimmer στα 140 λτ heavy stock


submarine1981

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα. 

 

Εδώ και καιρό με "τρώει" να αναβαθμιστώ στον τομέα του skimmer.  Εχω το Tunze 9001 στα 140 λτ Full stock (γεμάτο κυρίως SPS) και διαβάζοντας τις οδηγίες του σκίμερ (Tunze 9001) έγραφε σε Soft κοράλλια, κάνει μέχρι 140 λτ, ενώ  με σκληρά SPS μέχρι 60 λτ.  

Εγώ είμαι στην δεύτερη κατηγορία λόγο του οτι είμαι Full στα SPS. 

 

 

Σκέφτομαι να πάρω το Deltec mce 400  http://www.theaquariumsolution.com/deltec-mce400-hang-skimmer     το οποίο σε νορμάλ stock κάνει για 400 λτ. Έχοντας στο μυαλό μου στο μέλλων να πάρω μεγαλύτερο ενυδρείο (300 λτ) έλεγα μήπως είναι μια καλή περίπτωση. 

 

Είδα πρόσφατα σε φίλο το deltec mce 600 το οποίο ηταν αθόρυβο και έκανε τρομερό σκιμάρισμα. 

 

 

Τι λέτε? να προβώ στην αγορά του? μήπως είναι υπερβολικά μεγάλο για τα λίτρα μου? αλλά λόγο του οτι χρησιμοποιώ βοτκα χρειάζομαι δυνατό σκίμερ και το οποίο μπορεί και να μου χρησιμευσει και στο μέλλων σε μεγαλύτερο ενυδρειο.  

 

Το εχω βρει εδω στα 260 μαζί με μεταφορικά.  http://www.sewatec.de/deltec-skimmer/deltec-mc-hang-on-skimmer/deltec-skimmer-mce-400-external.html

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευγενιε εγω θα επερνα το mc 600 το οποιο ειναι σκυλι και δοκιμασμενο και σε αυτο που σκεφτεσε για αναβαθμιση ειναι οκ.Δες τις αγγελιες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευγένιε και γω το 600αρι εχω και ειναι σκυλί ..δες μήπως το βρεις μεταχειρισμένο

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το βρήσκω στο E-bay αλλά μήπως είναι λίγο μεγάλο για τα λίτρα μου?  Αν και μπορώ να έχω ψηλά το κύπελλο για να κάνει dry skimming. 

 

Με πείσατε και οι 2 σας.....θα κοιτάξω για το 600.

 

Κάτι άλλο.....είδα οτι βγαίνει με μαύρη και με άσπρη αντλία. Ποιο να προτιμήσω ? ή είναι και τα 2 τα ίδια? 

Link to comment
Share on other sites

Λευκή ..ειναι το τελευταίο μοντέλο και εχει διαφορα στα λίτρα αέρα ..η λευκή αντλία ειναι της deltec

Sent from my iPhone using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία - pan_Oz
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...