Jump to content

Pseudotropheus Acei


In the pond

Recommended Posts

Φίλοι Αφρικανόφιλοι και μη.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζετε και αν μπορείτε να μου πείτε τις διαφορές αρσενικού-θηλυκού Pseudotropheus Acei, γιατί αυτά που έχω αγοράσει 3 ψάρια, είναι πολύ παρομοιότυπα στο χρώμα και συνήθειες και δεν έχω καταλήξει ακόμα στα φύλα. Το μόνο που μου προκαλεί κάποια διαφορά, είναι το ένα από αυτά συνήθως κυνηγά ένα λίγο μικρότερο. Μην μου πείτε για φώτο, γιατί δεν θα βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Βασίλη για κοίτα αυτό εδώ μήπως σε βοηθήσει. http://www.malawimayhem.com/profile_show.php?id=398

Φιλικά Σωκράτης :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι Αφρικανόφιλοι και μη.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζετε και αν μπορείτε να μου πείτε τις διαφορές αρσενικού-θηλυκού Pseudotropheus Acei, γιατί αυτά που έχω αγοράσει 3 ψάρια, είναι πολύ παρομοιότυπα στο χρώμα και συνήθειες και δεν έχω καταλήξει ακόμα στα φύλα. Το μόνο που μου προκαλεί κάποια διαφορά, είναι το ένα από αυτά συνήθως κυνηγά ένα λίγο μικρότερο. Μην μου πείτε για φώτο, γιατί δεν θα βοηθήσει.

αυτο που εχω παρατηρησει φιλε in the pond ειναι πως σε μικρη ηλικια δεν ξεχωριζονται ευκολα.

απο τα δικα μου θα αναφερω πως ο ενας αρσενικος ξεχωριζεται λογω μεγεθους (12 cm) , egg spots, αλλα επισης απο το προσωπο του που ειναι πιο μακροστενο απο τα υπολοιπα θηλυκα που ειναι πιο στρογγυλεμενο.

παρολαυτα πιο ευκολα ξεχωριζονται κυριως λογω συμπεριφορας.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που εχω παρατηρησει φιλε in the pond ειναι πως σε μικρη ηλικια δεν ξεχωριζονται ευκολα.

απο τα δικα μου θα αναφερω πως ο ενας αρσενικος ξεχωριζεται λογω μεγεθους (12 cm) , egg spots, αλλα επισης απο το προσωπο του που ειναι πιο μακροστενο απο τα υπολοιπα θηλυκα που ειναι πιο στρογγυλεμενο.

παρολαυτα πιο ευκολα ξεχωριζονται κυριως λογω συμπεριφορας.

Αυτό που με ανησυχεί φίλε Στράτο, είναι το ότι όσο μεγαλώνουν μοιάζουν και περισσότερο, ενώ έχουν και τα τρία βγάλει spots στο κάτω πτερίγιο, σήμα κυρίως των αρσενικών. Μήπως εσύ έχεις παρατηρήσει διαφορές στο χρώμα ή στο κίτρινο των πτεριγίων τους?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Βασίλη για κοίτα αυτό εδώ μήπως σε βοηθήσει. http://www.malawimayhem.com/profile_show.php?id=398

Φιλικά Σωκράτης :thumbup:

Φίλε Σωκράτη, ευχαριστώ για την σελίδα που με έχεις στήλει. την έχω ήδη βάλει στις δημοφιλέστερες μου για χρήση στο μέλλον.

Στις δύο φώτο παρουσιάζεται το αρσενικό με έντονο κίτρινο στα πτερίγια ενώ το θηλυκό με μια ξεθοριασμένη τελία στο κάτω πτερύγιο. Μήπως έτσι είναι φίλοι, ή εγω φαντάζομαι ότι έχω δυστυχώς αγωράσει 3 αρσενικά?

Link to comment
Share on other sites

Οι διαφορές τους είναι οι εξής;

Το ραχιαίο πτερύγιο στο αρσενικό στην άκρη είναι μυτερό ενώ στο θηλυκό πιο στρογγυλωμένο

Το στηθαίο πτερύγιο στο αρσενικό έχει μαύρα νεύρα ενώ στο θηλυκό δεν υπάρχουν η είναι πολλή πιο ξεθωριασμένα.

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οι διαφορές τους είναι οι εξής;

Το ραχιαίο πτερύγιο στο αρσενικό στην άκρη είναι μυτερό ενώ στο θηλυκό πιο στρογγυλωμένο

Το στηθαίο πτερύγιο στο αρσενικό έχει μαύρα νεύρα ενώ στο θηλυκό δεν υπάρχουν η είναι πολλή πιο ξεθωριασμένα.

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο. :thumbup:

Νομίζω φίλε Χρήστο ότι έχω απογοητευτεί και πάω να ανοίξω σχολή αρρένων. Έχω δυστυχώς αγοράσει 3 αρσενικά. :buttrock::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Νομίζω φίλε Χρήστο ότι έχω απογοητευτεί και πάω να ανοίξω σχολή αρρένων. Έχω δυστυχώς αγοράσει 3 αρσενικά. :):bowdown:

Κανε μια ερωτηση στο μαγαζι που τα πηρες μηπως γινει καποια αλλαγη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...