Jump to content

Πρόβλημα με NO3


Ilias Halk

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι,

 

Έχω γυρίσει απο εξωτερικό 2 βδομάδες τώρα. Μόλις γύρισα έκανα τεστάκια και μετρησα νιτρικά στα 20, λέω οκ μου τσίμπησαν αρκετά γιατί έχω να κάνω αλλαγή 1 μήνα. Γεμίζω κουβά 50 λίτρα (200 λίτρα το σύστημα μου) και την άλλη μέρα κάνω αλλαγή. Μετρήσεις την επόμενη, νιτρικά 20-30... Σε 3 μέρες δώστου πάλι αλλαγή 50 λίτρα... Όταν λέω αλλαγή δεν έχει τεμπελίες, ξήλωμα τα πάντα, βράχος σκίμμερ, σκούπισμα μέσα γερό με πανάκια που είναι αποκλειστικά για το ενυδρείο μου και φουλάρισμα...

 

Μετρήσεις σήμερα

 

NO3 30ppm

Ca 420

Mg 1500+ (έχει τσιμπήσει-στοκάρει καιρό και σταμάτησα να ρίχνω, να κατέβει κάπως...)

ΚΗ 9 dKH

ΝΗ4 0ppm (μέχρι εκεί έφτασα να μετράω μήπως δω κάτι :P )

 

Η εικόνα του ενυδρείου είναι πολύ καλή, καλύτερη από όταν έφυγα, τα κοραλάκια αναπτύσονται με τα 1000, ακόμα και αυτά μου πήρα στο swap πάνε δυνατά με εξαίρεση ένα που αναπτύσει σκελετό αλλά δεν δίνει χρώμα... Τα ζωντανά μου μια χαρά, ούτε σημάδι... άλγη διατομική στην άμμο σχεδόν τίποτα και αυτό το τρώει το σκόπας.... η κοραλίνη έχει αρχίσει να να βγαίνει επιτέλους...

 

post-60338-0-07701700-1470600122_thumb.jpgpost-60338-0-06435900-1470600130_thumb.jpgpost-60338-0-14679100-1470600126_thumb.jpgpost-60338-0-10185100-1470600123_thumb.jpg

 

Δεν μπορώ να βγάλω άκρη παιδιά, ότι μου έχετε διδάξει και εφαρμόζω το έκανα να λύσω το πρόβλημα... Μέχρι να φύγω η ρουτίνα μου ήταν αλλαγή κάθε 10-15 μέρες 50 λίτρα, τα νιτρικά μου ήταν καιρό τώρα στο 10 και πριν φύγω τα έριξα στο 5 για να μην γίνει ζημιά... Πρόσθερα ρίχνω την αγία τριάδα με δοσομετρική + components A-B-C της Aqua Forest, τελευταία αλλαγή που έκανα είναι με Probiotic Reef της ίδια εταιρίας ενώ πριν έπαιζα Tropic Marin...

 

Υ.Γ. Μέτραω με ΑPI που λήγει το 2018, και έκανα και διασταύρωση με 2ο Salifert...

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να κανω τον εξυπνο μπας και εχεις το γνωστω θεμα με τα test τη api ?

 

* Αν δεν κανουμε συχνα τεστ (πχ καθε εβδομαδα) τοτε το μπουκαλακι #2 των τεστ νιτρικων ΝΟ3, χρειαζεται χτυπημα του μπουκαλιου σε ενα παγκο και μετα ανακινηση του για 2 με 3 λεπτα, αφου ενα συστατικο του εχει την ταση να ζαχαρωνει (απο υγρη κατασταση που ειναι, να στερεοποιειται) και να εχουμε λαθος μετρηση.
Το ιδιο πρεπει να κανουμε για σιγουρια και οταν αγορασουμε τα τεστ πριν την πρωτη μετρηση, αφου δεν ξερουμε ποσο διαστημα εμειναν ακινητα στο ραφι.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειδα οτι λες οτι εκανες και με τα με 2ο Salifert τεστ.

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να γράψω μερικές περιπτώσεις:

 

-Το κοιτάς το φιαλίδιο των ΝΟ3 απο πάνω οταν διαβάζεις την κλίμακα?(salifert)

-Μήπως εχει ψοφήσει κάτι μέσα σε καμιά τρύπα και λιώνει (αποσυντήθεται) σιγά σιγά και σου βγάζει ΝΟ3?

-Μήπως οταν έλειπες κάποιος τάιζε το ενυδρείο και του έφυγε μεγάλη ποσότητα τροφής και δεν στο είπε ?

 

 

Περίεργο πάντως αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειδα οτι λες οτι εκανες και με τα με 2ο Salifert τεστ.

 

 

Ναι φίλε μου. Επίσης το έχω ακούσει αυτός για το ΑPI οπότε πάντα το χτυπάω  και το κουνάω ώρα δυνατά... :)

 

 

Θα προσπαθήσω να γράψω μερικές περιπτώσεις:

 

-Το κοιτάς το φιαλίδιο των ΝΟ3 απο πάνω οταν διαβάζεις την κλίμακα?(salifert)

-Μήπως εχει ψοφήσει κάτι μέσα σε καμιά τρύπα και λιώνει (αποσυντήθεται) σιγά σιγά και σου βγάζει ΝΟ3?

-Μήπως οταν έλειπες κάποιος τάιζε το ενυδρείο και του έφυγε μεγάλη ποσότητα τροφής και δεν στο είπε ?

 

 

Περίεργο πάντως αυτό. 

 

- Ναι από πάνω με βγάζει στην κλίμακα 25, άντε κάτι ψιλά κάτω... Στο πλάι θα με είχε στα 50+ :)

- Δεν μου λείπει κάποιο ζωντανό... 6 ψαράκια μετρημένα είναι όλα διαφορετικά και 1 γαρίδα...

- Μέρα παρά μέρα ταίζε η κοπελιά μου, και αυτή ταίζει μήνες :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...