Jump to content

Φωτισμός για Reef (By Aquaforest)


submarine1981

Recommended Posts

για να μπω και γω στη κουβέντα, Ευγένιε να σου πού οτι οταν εβαλα πάνω το ΑΤΙ, το ενυδρείο απλά άλαξε εικονα μαγικά σε ένα μηνα τόσο σε ανάπτυξη όσο και σε χρώμα

 

καντο και δεν θα χάσεις

 

υ.γ. για να δούμε το μεταλλο.. θα κανει καλύτερη δουλειά :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι και εγώ; Αλλαγή οι t5 στο εξάμηνο δεν είναι λίγο υπερβολή;

Link to comment
Share on other sites

για να μπω και γω στη κουβέντα, Ευγένιε να σου πού οτι οταν εβαλα πάνω το ΑΤΙ, το ενυδρείο απλά άλαξε εικονα μαγικά σε ένα μηνα τόσο σε ανάπτυξη όσο και σε χρώμα

 

καντο και δεν θα χάσεις

 

υ.γ. για να δούμε το μεταλλο.. θα κανει καλύτερη δουλειά :P

Αληθεια το λες; αχχαχαχχα σοβαρα μιλας;

;ρε φιλε λες να το κανω κ εγω; θα ερθεις να το κανουμε παρεααα ΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΧ

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι και εγώ; Αλλαγή οι t5 στο εξάμηνο δεν είναι λίγο υπερβολή;

`Τα τελευταία 6 χρόνια που βασίζομαι σε Τ5 φωτιστικό καθώς μέχρι τότε ήμουν σε metal halide,ποτέ δεν έκανα αλλαγή πριν το 12μηνο στις λάμπες,μα ποτέ..

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

για να μπω και γω στη κουβέντα, Ευγένιε να σου πού οτι οταν εβαλα πάνω το ΑΤΙ, το ενυδρείο απλά άλαξε εικονα μαγικά σε ένα μηνα τόσο σε ανάπτυξη όσο και σε χρώμα

 

καντο και δεν θα χάσεις

 

υ.γ. για να δούμε το μεταλλο.. θα κανει καλύτερη δουλειά :P

πολύ καλά έκανες το μέταλλο στα ποσά Kelvin το παίζεις? Θα δεις από ανάπτυξη πολύ γρηγορότερη σε όλα εκτός από κοραλια και σε αλγες. Αλλά στα κοραλια θα έχεις μεγάλη αλλαγή!
Link to comment
Share on other sites

πολύ καλά έκανες το μέταλλο στα ποσά Kelvin το παίζεις? Θα δεις από ανάπτυξη πολύ γρηγορότερη σε όλα εκτός από κοραλια και σε αλγες. Αλλά στα κοραλια θα έχεις μεγάλη αλλαγή!

Μανο γιατι δεν θα δει αναπτυξη στα κοραλια?

Link to comment
Share on other sites

πόσα watt / lt είσαι Πάνο?

 

τώρα είμαι στο 1 προς 1 με μια 150w μετάλλου και 2*24w T5

 

πριν ήμουν 6*24w Τ5 δηλ. συν. 144w σε display 200lt.

 

δεν μπορώ να πώ εντυπώσεις για το μέταλλο γιατι είναι ελάχιστο καιρό πάνω και το ενυδρείο μετα τα του καλοκαιριού είναι γενικά σε άσχημη κατάσταση

 

οσο για τις Τ5.. μεγάλωνα SPS και στον αραγωνίτη ;)

 

στο μέταλλο νομίζω ότι ότι τον σημαντικότερο ρόλο τον παίζει η λάμπα αλλα μια καλή λάμπα.. κοστίζει :(

Link to comment
Share on other sites

Μανο γιατι δεν θα δει αναπτυξη στα κοραλια?

δεν είπα κάτι τέτοιο είπα ότι θα δει στα Κοραλία αλλά και σε άλγες. Έγινε επεξεργασία - manos23
Link to comment
Share on other sites

Πανο θεωρω μια λαμπα στις 18000 kelvin ειναι οτι πρεπει.

η καλύτερη λάμπα για χρώμα και ανάπτυξη είναι 14000 η 15000
Link to comment
Share on other sites

Πάνο το LED για ποιό λόγο το άλλαξες σε Τ5 ?  Δεν σου άρεσαν τα χρώματα?

 

με τα led το ενυδρείο εχει πιο "ωραία εικόνα" μιας και τα κοράλια "φωσφορίζουν" περισότερο.

την αλλαγή την έκανα γιατι όταν εμπλεκα με sps τα πράγματα δεν πήγαιναν τόσο καλά ειδικά σε κοραλια με απαιτήσεις

πραγματικά η αλλαγη ήταν εξωπραγματική σε εναν μόλις μήνα χωρις καμια αλλαγή τότε σε ρουτίνες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 blue plus, 2 coral plus, 1 purple ... Αλλα και 4 blue με 2 coral στα άκρα ειναι super

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα  led ειναι μακραν (απο θεμα φασματος) , εντασης και διασπορας , καλυτερα απο τις Τ5 . Αλλα στα Led αν δεν πετυχεις (ή αν δεν ξερεις) τη σωστη  θεση που πρεπει να μπουν τα led (για να εχεις σωστη φασμα με την απαραιτητη διαχυση μεταξυ τους ) και αν δεν χρησιμοποιησεις σωστους φακους , δεν εχεις σωστα αποτελεσματα και ετσι οι Τ5 δειχνουν οτι κανουν πολυ καλη δουλεια!  Ακομα και τα εργοστασιακα φωτιστικα led μπορει να εχουν αστοχια στην σωστη τοποθετηση led!!!   Προσφατα γνωστος μου  ειχε φτιαξει ενα  diy φωτιστικο led και δεν ηταν πολυ ενθουσιασμενος με την αναπτυξη των SPS , καποια στιγμη αλλαξε φακους στα ασπρα και τα μπλε led απο 90 αρηδες σε 60 αρηδες και εβγαλε εντελως τους φακους απο τα violet και τα κοκκινα . Το αποτελεσμα ήταν πραγματικα εντυπωσιακο , ειδε στα SPS τετοια αναπτυξη που ουτε ο ιδιος το πιστευε , χωρις να κανει τιποτα αλλο!!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

επειδη τωρα τελευταια εχω διαβασει αρκετα χωρις να ειμαι εμπειρος καταλαβα πως καλο χρωμα και αμαπτυξη θα δεις μονο με καλης ποιοτητας led αν αυτο ειναι επωνυμοή DIY multichip!!! Επισης αρκετοι με μεγαλα ενυδρεια με sps μονο χρησιμοποιουν hybrid!!

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...