Jump to content

καινουργια γυαλα!


tsiro

Recommended Posts

σας παρουσιαζω την καινουργια μου γυαλα και τους κατοικους της!

ενας vail tail μονομαχος και ενα σαλιγκαρι αγνωστων λοιπων στοιχειων.

η γυαλα ειναι 8.5lt και ο φωτισμος της 9 watt.

μου φαινεται ομως σημερα οτι το πανω του πτερυγιο ειναι λιγο ξεφτισμενο η ειναι ιδεα μου?

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικος ο λεβεντης σου.

Το φιλτράκι είναι στρωμένο? Θερμοστάτη έχεις?

Με καλές συνθήκες, καλή τροφή και καμια βιταμινούλα, τα πτερύγια του θα είναι super.

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρακι εχει μεσα μακαρονι και σφουγγαρι απο το μεγαλο,ειναι οκ.

θερμοστατη δεν εχω αλλα η θερμοκρασια παιζει απο 23-25.

σε λιγο θα το κανω και full planted με τα κλαδεματα απο το μεγαλο.

τη τροφες να του δινω και τι βιταμινες?

ευχαριστω.

Υ.Γ μηπως ξερουμε τι σαλιγκαρι ειναι αυτο στη foto?

Link to comment
Share on other sites

Το σαλιγγάρι μοιάζει tiger ή zebra snail...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφος ο μονομάχος σου.

Νομίζω οτι έχω το ίδιο φιλτράκι και στον δικό μου. Το μακαρόνι πού το έχεις βάλει, γύρω απο το σφουγγαράκι του; Ρωτάω γιατι ενδιαφέρομαι και εγώ και ίσως έτσι δεν θα χρειαστεί να αγοράσω καινούργιο φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Για τον φίλο tsiro

To καπάκι που βλέπω στην δεύτερη φωτογραφία έχει τρύπες? Αν όχι θα πρότεινα να το σηκώσεις λίγο με κάποιους αποστάτες ώστε να μπαίνει αέρας περιμετρικά, είναι πολύ σημαντικό για τους μονομάχους που αναπνέουν ως επί το πλείστον με τον λαβύρινθο και όχι με τα βράγχια.

Για την φίλη elle

Ισως αν έκοβες ένα μικρό μέρος από το σφουγκαράκι και έβαζες στο κενό λίγο μακαρόνι ή substrat pro... :thumbup:

Και επίσης (άσχετο) πολύ ωραία τα λουλουδάκια σου στο άλλο post :buttrock::buttrock:

Έγινε επεξεργασία - iogi
Link to comment
Share on other sites

Για τροφή προτείνω bloodworms και atisson betta pro. Εγώ αυτές ταίζω εναλάξ και μια μέρα τη βδομάδα νηστεία.

Βιταμίνες, οι sera fistamin είναι μια χαρά.

Θεωρώ ότι η θερμοκρασία σου είναι λίγο χαμηλή. Έχε λίγο το νου σου μήπως στρεσσαριστεί το ψάρι.

Αν σηκώσεις το καπάκι για να αναπνέει ο μονομάχος όπως πολυ σωστα΄σου είπε ο iogi πρόσεξε να το σηκώσεις ΕΛΑΧΙΣΤΑ 1-2 mm γιατί οι μονομάχοι πηδάνε από απίθανα στενές τρύπες.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστω για τις παρατηρησεις σας :thumbup:μολις του πηρα bloodworms της osi και βιταμινες της tetra vital.

το φιλτρακι φιλη elle ειναι to fan filter,κατω απο το σφουγγαρι εβαλα 4-5 μακαρονακια και απο πανω πιεσα το σφουγγαρι :buttrock: και μειωθηκε και η ροη παραλληλα.οσο για το καπακι ειναι γυαλινο και στην εξοδο του καλωδιου του φιλτρου ειναι κομμενο διαγωνια,ετσι μπαινει αρκετος αερας.

σε τη θερμοκρασια θα ειναι οκ ο ψαρης?

Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασία θέλει 26 C

Αν το κόψιμο στο καπάκι είναι μεγάλο, κάλυψέ το με κάτι που να περνάει ο αέρας πχ κάποιο τουλι ή σίτα

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...