Jump to content

Ξεκίνημα του ενυδρείου


Panostr

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι του forum. έχω στην κατοχή μου ενα ενυδρελιο 80 λίτρων(juwel).Αυτη την στιγμη το ενυδρείο φιλοξενεί 2 yellow teyled και 2 Zebras. εχθες έκανα αλλάγη νερου και επι της ευκαιρεις προσθεσα πέτρομα.στο καταστημα που πηγα μου προτιναν λάβα.περιμένω τις συμβουλες σας για το πετρωμα αυτο,εαν κανει θα προσθεσω και αλλο γιατι αυτο που εχω βαλει δεν ειναι αρκετο.εαν μπορειτε πειτε μου, οπως προείπα εαν είναι καλο ή πείτε μου τι αλλο θα μπορολυσα να βάλω μαζί με την λάβα.

Δείτε και τις φωτογραφίες απο το ενυδρείο μου... Ευχαριστώ!

post-3983-1177513451_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι του forum. έχω στην κατοχή μου ενα ενυδρελιο 80 λίτρων(juwel).Αυτη την στιγμη το ενυδρείο φιλοξενεί 2 yellow teyled και 2 Zebras. εχθες έκανα αλλάγη νερου και επι της ευκαιρεις προσθεσα πέτρομα.στο καταστημα που πηγα μου προτιναν λάβα.περιμένω τις συμβουλες σας για το πετρωμα αυτο,εαν κανει θα προσθεσω και αλλο γιατι αυτο που εχω βαλει δεν ειναι αρκετο.εαν μπορειτε πειτε μου, οπως προείπα εαν είναι καλο ή πείτε μου τι αλλο θα μπορολυσα να βάλω μαζί με την λάβα.

Δείτε και τις φωτογραφίες απο το ενυδρείο μου... Ευχαριστώ!

καλησπερα φιλε μου..καλως ηρθες,και καλη συνεχεια.. :buttrock:

δυστυχως τα λιτρα σου,ειναι λιγα για αφρικανες ομως καλυτερα να περιμενεις και τους πιο εμπειρους για πιο πολλες λεπτομερειες..επισης καλο θα ηταν να κανεις μια αναφορα στον εξοπλισμο που εχεις,φιλτρο κτλ,καθως επισης και μετρησεις νερου για να μπορουμε να βγαλουμε καλυτερα συμπερασματα.. :thumbup:

τα ψαρια αυτα χρειαζονται σκληρο νερο,και αρκετες πετρες!!διαβασε λιγο τα ποστ αυτης της κατηγοριας και θα σου λυθουν πολλες αποριες!!υπομονη και καλο διαβασμα..

και οτι αποριες εχεις,εδω ειμαστε..

φιλικα,Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι του forum. έχω στην κατοχή μου ενα ενυδρελιο 80 λίτρων(juwel).Αυτη την στιγμη το ενυδρείο φιλοξενεί 2 yellow teyled και 2 Zebras. εχθες έκανα αλλάγη νερου και επι της ευκαιρεις προσθεσα πέτρομα.στο καταστημα που πηγα μου προτιναν λάβα.περιμένω τις συμβουλες σας για το πετρωμα αυτο,εαν κανει θα προσθεσω και αλλο γιατι αυτο που εχω βαλει δεν ειναι αρκετο.εαν μπορειτε πειτε μου, οπως προείπα εαν είναι καλο ή πείτε μου τι αλλο θα μπορολυσα να βάλω μαζί με την λάβα.

Δείτε και τις φωτογραφίες απο το ενυδρείο μου... Ευχαριστώ!

Kαλώς ήρθες φιλαράκο!!!! :thumbup:

Πιστεύω οτι στο ενυδρείο σου είναι λιγα τα λίτρα για τα ψάρια που έχεις μέσα....Αν όπως λές θα βάλεις και άλλες πέτρες θα περιορήσεις ακόμα περισσότερο το χώρο.

Ειχα κι εγώ ένα ενυδρείο 60 λιτρα με κυχλιδες και μου είχαν πει οτι το minimum είναι 150-200 λίτρα για τα συγκεκριμένα ψάρια.Μπορεί τώρα να είναι μικρά και να σου φαίνεται οτι κολύμπανε ανετα αλλα΄σκέψου οτι κάποια στιγμη θα μεγαλώσουν,θα θέλουν το χώρο τους και θα έχεις και πρόβλημα αμμωνία...

Χώρις να θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου ακούσε και τους πιο έμπειρους...

Link to comment
Share on other sites

ριξε και μια ματια εδω για να παρεις μια ιδεα απο το τι χρειαζοντα αυτα τα ψαρια σαν περιβαλλον..

στι site αυτο θα βρεις πολλες πληριοφοριες για τις αφρικανικες κιχλιδες..

καλο διαβασμα!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση ανταπόκριση.πίστεψε εδω και ενάμιση μήνα συνεχώς διαβάζω.και πάλι ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

στο κατάστημα που τα αγόρασα μου είπαν ότι δεν θα μεγαλώσουν πολύ. η γνώμη η δικια σου πια είναι?σκέψου ότι στο κατάστημα μου είπαν να βάλω περίπου 9 ψάρια μέσα

Link to comment
Share on other sites

στο κατάστημα που τα αγόρασα μου είπαν ότι δεν θα μεγαλώσουν πολύ. η γνώμη η δικια σου πια είναι?σκέψου ότι στο κατάστημα μου είπαν να βάλω περίπου 9 ψάρια μέσα

1)στα καταστηματα,πλην λιγων εξαιρεσεων και σωστων επαγγελματιων,δεν εχουν τις γνωσεις για να σε συμβουλεψουν σωστα! :buttrock: τα ψαρια αυτα μεγαλωνουν μεχρι 12-14cm.

εκτος απο αυτο,λερωνουν πολυ με τα απορριματα τους,οποτε θελουν πολλα λιτρα ανα ψαρι και πολυ καλη φιλτρανση!βρες αλλο pet shop ή μην ακολουθεις τις υποδειξεις τους χωρις πρωτα να το ψαξεις! :thumbup:

2)συμβουλη δικη μου,αν μπορεις (λογω χωρου,οικονομικης δυνατοτητας κτλ) παρε ενα ενυδρειο 150L-200L για να μπορεσεις να φιλοξενησεις μεχρι 10-12 ψαρακια και να μπορεσεις να τα δεις να μεγαλωνουν σωστα και να θαυμασεις την συμπεριφορα τους!! :buttrock:

3)τα ψαρια που εχεις ειναι πολλα,αλλα ακομη και αυτα οπως σου ειπαν και πιο πανω,θα δυσκολευτουν στο μελλον,και ειναι κριμα..αν τους δωσεις το χωρο και το καταλληλο περιββαλον,ειναι απο τα πιο ενδιαφερον ψαρια γλυκου νερου,και απο τα πιο ομορφα!!

Link to comment
Share on other sites

στο κατάστημα που τα αγόρασα μου είπαν ότι δεν θα μεγαλώσουν πολύ. η γνώμη η δικια σου πια είναι?σκέψου ότι στο κατάστημα μου είπαν να βάλω περίπου 9 ψάρια μέσα

Καλώς όρισες!

Συμφωνώ με τους φίλους πιο πάνω. Τα ψαράκια που πήρες είναι τα pseudotropheus Acei. Είναι αρκετά ήρεμα για Αφρικάνες και μεγαλώνουν περίπου 12-15εκ.

Τώρα, όσον αφορά το κατάστημα, σκοπός τους είναι να πουλάνε. Το ενυδρείο σου είναι μικρό ακόμα και για αυτά τα λίγα ψάρια που έβαλες μέσα. Αν ενδιαφέρεσαι για Αφρικάνες, θέλουν καλή φίλτρανση, άμμο, πέτρες με αρκετούς χώρους για να κρύβονται.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...