Jump to content

Platy ή molly;


HARA

Recommended Posts

Πριν κανενα μήνα είχα πάει σε ένα pet shop για μα αγοράσω 1 ζευγάρι platies. Η θυληκιά την προηγούμενη βδομάδα μου γέννησε 7 μικρά. Μου έκανε εντύπωση όμως οτι ο αρσενικός δεν δείχνει κανένα ενδιαφέρον για την θυληκιά. ένας γνωστός μου είπε σήμερα οτι μάλλον η θυληκια είναι molly κι οχι πλαττυ. είναι εύκολο να με ξεμπερδέψετε λίγο? Σας παραθέτω και φωτογραφία. Επίσης θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει περίπτωση να ζευγαρώσει με τα παιδιά της και αν τα παιδιά ζευγαρώνουν μεταξύ τους. Ουφ. σας ζάλισα πάλι. χι! :thumbup:

post-3928-1177536775_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πριν κανενα μήνα είχα πάει σε ένα pet shop για μα αγοράσω 1 ζευγάρι platies. Η θυληκιά την προηγούμενη βδομάδα μου γέννησε 7 μικρά. Μου έκανε εντύπωση όμως οτι ο αρσενικός δεν δείχνει κανένα ενδιαφέρον για την θυληκιά. ένας γνωστός μου είπε σήμερα οτι μάλλον η θυληκια είναι molly κι οχι πλαττυ. είναι εύκολο να με ξεμπερδέψετε λίγο? Σας παραθέτω και φωτογραφία. Επίσης θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει περίπτωση να ζευγαρώσει με τα παιδιά της και αν τα παιδιά ζευγαρώνουν μεταξύ τους. Ουφ. σας ζάλισα πάλι. χι! :thumbup:

post-3928-1177536775_thumb.jpg

Nομίζω είναι ΠΛΑΤΥ (νομίζω γιατί στην φωτό δεν μπόρω να το διακρίνω 100%)

Τα ψαράκια που γεννήθηκαν για να αρχήσουν την αναπαραγωγή πρέπει να ενηλικιωθούν.Πρέπει να περάσουν νομίζω γύρω στους 3 με 4 μήνες, οπότε έχεις καιρό μέχρί τοτε.Τώρα μετά την ενηλικίωση δεν γνωρίζω αν υπάρχουν αιμομυξίες,αυτά θα στα πουν οι πιο εμπειροι.

Link to comment
Share on other sites

Είναι platy στα molly το ραχιαίο πτερύγιο είναι πιο μεγάλο.

Υ.Γ.

Δεν καταλαβαίνουν από συγγένειες αυτά :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ok ευχαριστω.

Δεν αντέχω όμως. Θα ρωτήσω. Τότε ο αρσενικός platy γιατί δεν... :thumbup: ;;; Μάλλον δεν είναι ο χαρακτήρας του. χι.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι GAY :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Λες ε! Μπορεί κι αυτό. Για καλό και για κακό εγώ θα πάρω άλλο ένα ζευγάρι και θα δουμε ποιος με ποιον... Ευχαριστώ πολύ. Καλό βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...